Correll_Dohlmann

Anna Kirstine JensenAge: 81 years18301911

Name
Anna Kirstine Jensen
Birth February 25, 1830
Alias
Ane Kirstine Jensen og Anna Kirstine Døcker f. Jensen

Christening May 23, 1830 (Age 2 months)
MarriageJohan Gerhardt Clemens DøckerView this family
March 8, 1851 (Age 21 years)
Death of a husbandJohan Gerhardt Clemens Døcker
July 20, 1904 (Age 74 years)
Burial of a husbandJohan Gerhardt Clemens Døcker
July 26, 1904 (Age 74 years)
Occupation
Husmor

Death April 5, 1911 (Age 81 years)
Family with Johan Gerhardt Clemens Døcker - View this family
husband
herself
Marriage: March 8, 1851Bov kirke, Lundtoft herred

Shared note
Anna Kirstine Jensen Oprindelig døbt Ane Kirstine Jensen alias Anna Kirstine Døcker f. Jensen Født: 25-02-1830 i Odense Sct. Knuds sogn og døbt 23-05-1830 i Odense Sct. Knuds kirke - datter af Lars Hans Jensen, garver, og hustru Mette Pedersdatter (Pedersen). Kilde: KB-opslag 38, nr. 115. Odense Sct. Knuds Domsogn. År 1827-1831. KB_O113_A_007_02b07b08 Gift 08-03-1851: Johan Gerhardt Clemens v. Døcker, på 22½ år, (søn af Carl v. Døcker, ejer af Nissumgaard i Hylke sogn, og hustru Ane Cathrine f. Utke) gifter sig 08-03-1851 i Bov kirke, Lundtoft herred, Åbenrå amt, frøken Anna Kirstine Jensen, på 21 år, datter af Lars Hans Jensen og hustru Mette Pedersen, i Odense. Kilde: KB-opslag 74, nr. 2. Bov sogn. Lundtoft herred, Åbenrå amt. H.M. År 1836-1871. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=201055#201055,38074768 Død 05-04-1911: Anna Kirstine Døcker f. Jensen, enke, dør 05-04-1911 i Odense Sankt Knuds sogn, 81 år gl., og bliver begravet 11-04-1911 på Odense Assistentskirkegård. Født i Odense, datter af garver Jensen. Adresse ved død Albanigade 39, Odense. Enke efter ritmester Gerhard(t) Døcker. Kilde: KB-opslag 294, nr. 57. Odense Sankt Knuds Domsogn. K.M. År 1905-1911. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=180649#180649,30662875 Folketællinger og bosteder: FT-1870: Odense, Odense Købstad, Vesterbro, 94, 4053, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1870, D4595: Johan Gerhard Clemmens Døcker, 41, Gift, Husfader, Ritmester, Visingø, f. i Hylke Sogn, Skanderborg Amt >> Anna Kirstine Døcker, 39, Gift, Husmoder, f. Odense FT-1880: København (Staden), Frederiksberg, Dronningens Vei 4, villa, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B0293: Johan Gerhard Clemens Døcker, 51, Gift, f. Hylke sogn, Skanderborg Amt >> Ane Kirstine Døcker, 49, Gift, f. Odense By FT-1885: København (Staden), Frederiksberg, Dronningens Vej 4, Villa, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D4463: Johan Gerhard Clemens von Døcker, 56, Gift, Pentionist, Hylke Sogn,Skanderborg Amt >> Ane Kirstine Døcker, 54, Gift, Hustru, Odense Karen Marie Hansen, 23, Ugift, Tjenestepige, Uvelse Sogn,Frederiksborg Amt FT-1901: Albanigade 65, st., Odense Købstad: >> Anna Kirstine Dökker, f. 25-02-1830 i Odense, gift i 1854 (læs: 1851), husmor, tilflyttet i 1899 fra Holte ved København, Kilde: Husliste nr. 131 - FT-opslag 132 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=22772#22772,2664834 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-11-1901 >> Hovedperson: Anna Kirstine Døiker, f. 25-02-1830 i Odense (alias Anna Kirstine Døcker) Barn: Rosa Døiker (alias Rosa Anna Buchholtz - hun bliver navngivet da hun bliver adopteret den 12-10-1904 af Carl William Buchholtz) Adresse: 01-11-1901: Sønder Boulevard 76, 2. Kilde: politietsregisterblade.dk, Efternavne A og D minus Andersen. Filmrulle 005d. Registerblad 1578 (unikt id: 1519602) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1519602&searchname=polit_adv Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1902: Hovedperson: Johan Gerhardt Clemens v. Døcker, f. 22-09-1828 , Skanderborg, død 20-07-1904. Stillinger: Ritmester >> Ægtefælle: Anna Kirstine Døcker f. 25-02-1830 i Odense Adresse: 01-05-1902: Jernbane Allé, Matr. n a 5 (= Jernbane Alle 11, Vanløse) Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden). Filmrulle 0004. Registerblad 1472 (unikt id: 3318352) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=3318352&searchname=polit_adv Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 24-07-1904 >> Anna Kirstine Døcker, f. 25-02-1830 i Odense - Stillinger: Enke Ægtefælle: Døcker, død 20-07-1904 - Stillinger: Ritmest. Adresse: 01-05-1902: Jernbane Allé, Matr. 13 n a 3 Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 1-9, Efternavne A og D minus Andersen. Filmrulle 005d. Registerblad 1609 (unikt id: 1519633) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1519633&searchname=polit_adv