Correll_Dohlmann

Ane Marie Christine KorelAge: 9 years18181828

Name
Ane Marie Christine Korel
Birth September 23, 1818 35 25
Alias
Ane Marie Kirstine Korell

Christening September 22, 1819 (Age 11 months)
Birth of a sisterJulie Christiane Corell
May 14, 1821 (Age 2 years)
Christening of a sisterJulie Christiane Corell
May 12, 1822 (Age 3 years)
Birth of a brotherFrederik Ferdinand Korell
February 11, 1824 (Age 5 years)
Christening of a brotherFrederik Ferdinand Korell
December 5, 1824 (Age 6 years)
Death of a paternal grandmotherFru_Johanne Corell
April 21, 1825 (Age 6 years)
Birth of a brotherChristian Adolf Korell
about September 1826 (Age 7 years)
Christening of a brotherChristian Adolf Korell
October 15, 1826 (Age 8 years)
Death of a brotherChristian Adolf Korell
March 23, 1827 (Age 8 years)
Burial of a brotherChristian Adolf Korell
March 27, 1827 (Age 8 years)
Birth of a brotherPeter Christian Korell
April 4, 1828 (Age 9 years)
Death May 22, 1828 (Age 9 years)
Burial May 27, 1828 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: March 5, 1813Frederiksberg kirke
2 months
elder sister
3 years
elder sister
3 years
herself
Ane Marie Christine Korel
Birth: September 23, 1818 35 25Peder Madsens Gang 302, Kbh. Helligånds sogn
Death: May 22, 1828Buddinge, Gladsaxe sogn
3 years
younger sister
3 years
younger brother
3 years
younger brother
Christian Adolf Korell
Birth: about September 1826 43 33Trinitatis sogn, Kbh.
Death: March 23, 1827Buddinge, Gladsaxe sogn
19 months
younger brother
Peter Christian Korell
Birth: April 4, 1828 45 35Buddinge, Gladsaxe sogn
Death: April 6, 1832Buddinge, Gladsaxe sogn
Father’s family with Frk_ukendt - View this family
father
step-mother
Divorce: 1806forholdet opløst
3 months
half-brother

Shared note
ID 224-3a1h: Ane Marie Christine Korel alias Ane Marie Kirstine Korell Født: 23-09-1818 i Peder Madsens Gang 302, Kbh. Helligånds sogn, Kbh. og døbt 22-09-1819 i Helligåndskirken, Kbh. - datter af (ID 224-3a1) Johan Christian Korel, skomagerfrimester og borgerlig artillerist *) og hustru Ane Sophie Amalia Korel f. Nÿeborg (alias Anne Sophie Amalia Nÿeborg), boende u Peder Madsens Gang No. 302. Kilde: KB-opslag 287, nr. 91. Helligånds sogn (ny udgave). År 1813-1823. KB_M_006_3_011_007210103_00292. *) Københavns Borgervæbning - se hjemmesiden: dendigitalebyport.byhistorie.dk/borgervaebninger/afdeling.aspx?aID=128 Død 22-05-1828: Ane Marie Kirstine Korell dør 22-05-1828 i Buddinge, Gladsaxe sogn, 9½ år gl., og bliver begravet 27-05-1828 fra Gladsaxe kirke. Skomager Korells datter af Buddinge. Kilde: KB-opslag 455, nr. 11. Gladsaxe sogn. År 1813-1841. KB_148_2_001_K12-23-A.