Correll_Dohlmann

Kaj Ejnar SvarreAge: 80 years18901971

Name
Kaj Ejnar Svarre
Birth October 4, 1890 39 38
Alias
Kai Svarre

Christening November 21, 1890 (Age 48 days)
Death of a motherAlfriede Caroline Krumbach
March 7, 1898 (Age 7 years)
Death of a fatherSøren Peter Sørensen Svarre
December 13, 1920 (Age 30 years)
Birth of a son
#1
Anders Svarre
February 2, 1923 (Age 32 years)
Occupation
cand. polit. Chefredaktør Østsjællands Folkeblad og bladudgiver

Christening of a sonAnders Svarre
May 10, 1923 (Age 32 years)
Birth of a son
#2
Kristian Svarre
November 18, 1924 (Age 34 years)
Christening of a sonKristian Svarre
March 8, 1925 (Age 34 years)
Death of a brotherPoul Erik Svarre
May 16, 1943 (Age 52 years)
Burial of a brotherPoul Erik Svarre
May 1943 (Age 52 years)
Death of a sonKristian Svarre
May 19, 1968 (Age 77 years)
Burial of a sonKristian Svarre
May 23, 1968 (Age 77 years)
Death 1971 (Age 80 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 26, 1877Slagelse Skt. Peders kirke
10 months
elder brother
Valdemar Aage Svarre
Birth: October 18, 1878 27 26Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: November 6, 1878Køge Skt. Nikolaj sogn
20 months
elder sister
6 years
elder brother
5 years
himself
Family with Bodil la Cour Brandt - View this family
himself
wife
son
Anders Svarre
Birth: February 2, 1923 32 24Fødeklinikken, Løngangsstræde 21, Kbh. i Helligånds sogn
Death: 2007
22 months
son
Kristian Svarre
Birth: November 18, 1924 34 26Aagade 9, Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: May 19, 1968Tøxensvej 17, Køge
daughter
Hanne Svarre

Shared note
Kaj Ejnar Svarre alias Kai Svarre Født: 04-10-1890 i Køge Skt. Nikolaj sogn og døbt 21-11-1890 i Køge Skt. Nikolaj kirke - søn af redaktør Søren Peter Sørensen Svarre og hustru Alfriede Karoline Krumbak, 37 år gl. Faddere: Moderen. Fru Laura Svarre af Køng (alias Laura Marie Henriette Svarre f. Meisner, barnets tante). Købmand P. S. Svarre af Køng (alias Peter Svarre Sørensen Svarre, barnets farbror). Materialist A. Nielsen, Køge. Kilde: KB-opslag 26, nr. 49. Køge Skt. Nikolaj sogn. Ramsø h. Roskilde a. År 1888-1891. KB_287_2_010_K02-02-A. Erhverv: cand. polit. Chefredaktør Østsjællands Folkeblad og bladudgiver. I 1918 forpagtede han "Østsjællands Folkeblad" sammen med sin bror Poul Erik Svarre, og han blev medredaktør/redaktør i perioden 1919-1962. Gift 29-10-1919: Kaj Ejnar Svarre gifter sig borgerligt den 29-10-1919 i Hørsholm Politikreds med Bodil la Cour Brandt. Kilde: Datteren Hanne Svarre's dåb i Køge. Død 1971: Kaj Ejnar Svarre dør i 1971, ca. 80 år gl. Udgivet af interessentskabet Østsjællands Folkeblad 1956: - Fast tekst på sidste side i avisen: Udgivet af interessentskabet Østsjællands folkeblad v/ cand. polit Kai Svarre og Ejnar Svarre. Ansvarshavende redaktør: Kai Svarre. I redaktionen: Kristian Svarre og Svend E. Lieberkind. Trykt i Østsjællands Folkeblads Bogtrykkeri. (ØF 16. april 1956 side 10) Kilde: koegearkiverne.dk Tilgang: Tilgang til metadata Tittel: Chefredaktør Kai Ejnar Svarre, 1890-1971 Publisert: [København], 1974 Omfang: 9 bl. Språk: Ubestemt Omtalt/Avbildet: Svarre, Kaj Ejnar Materialtype: Bøker Kilde for metadata: BIBSYS Kilde: Nasjonalbibliotekets hjemmeside: nb.no Folketællinger: FT-1906: Køge Købstad, Nørregade, ulige nr. - skema nr. 240: Søren Svarre, f. 26-09-1851, enkemand, husfar, bladudgiver, redaktør, bogtrykker i Køge. >> Kaj Ejner Svarre, f. 04-10-1890, barn, Skolediscipel (Roskilde) Kilde: FT-opslag 99. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=16046#16046,593811 FT-1930 - 5. nov.: Aagade 9, Køge: >> Kai Ejnar Svarre, f. 04-10-1890 i Køge, gift i 1919, husfar, redaktør, 3 levende børn i ægteskabet Bodil Svarre, f. 03-08-1898 i Sjelle sogn (Århus amt), gift i 1919, husmor, 3 levende børn i ægteskabet Anders Svarre, f. 02-02-1923 i Kbh., ugift, barn Kristian Svarre, f. 18-11-1924 i Køge, ugift, barn Hanne Svarre, f. 16-11-1926 i Kbh., ugift, barn Anna Marie Kristine Andreasen, f. ca. 29-08-1908 i Lund, husassistent, tilflyttet fra Billesborg, Herfølge Kilde: FT-opslag 7. FT1930_01466_00630