Correll_Dohlmann

Ejner SvarreAge: 83 years19131997

Name
Ejner Svarre
Birth February 23, 1913 26 28
Alias
Ejnar Svarre

Christening June 14, 1913 (Age 3 months)
Death of a paternal grandfatherSøren Peter Sørensen Svarre
December 13, 1920 (Age 7 years)
Death of a fatherPoul Erik Svarre
May 16, 1943 (Age 30 years)
Death of a motherMarie Knudsen
November 2, 1960 (Age 47 years)
Occupation
Redaktør og udgiver af Østsjællands Folkeblad

Death 1997 (Age 83 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marie Knudsen
Birth: September 30, 1884Vammen Præstegård, Vammen sogn
Death: November 2, 1960Nørregade 68, Køge Skt. Nikolaj sogn
Marriage: April 13, 1911München, Tyskland
22 months
himself

Shared note
Ejner Svarre alias Ejnar Svarre Født: 23-02-1913 på Satrupsvej 16, Køge Skt. Nikolaj sogn og døbt 14-06-1913 i Køge Skt. Nikolaj kirke - søn af redaktør, cand.jur. Poul Erik Svarre, 26 år gl., og hustru Marie f. Knudsen, 28 år gl., Køge. Faddere: emer. C. Knudsens hustru Emma, Fastrup pr. Viborg bar barnet (barnets mormor). Frøken Marie Svarre, Køge. Kommunelærerinde, frk. Margrethe Knudsen, Viborg. Handelsagent H. S. Svarre, Køge - alias (ID 62-1g8c) Henrik Sophus Svarre. Kilde: KB-opslag 16, nr. 12. Køge Skt. Nikolaj sogn. Ramsø h. Roskilde a. År 1912-1922. KB_1892_287_3_023_0015a-FM. Erhverv: Redaktør og udgiver af Østsjællands Folkeblad. Journalist. Udgivet af interessentskabet Østsjællands Folkeblad 1956: - Fast tekst på sidste side i avisen: Udgivet af interessentskabet Østsjællands folkeblad v/ cand. polit Kai Svarre og Ejnar Svarre. Ansvarshavende redaktør: Kai Svarre. I redaktionen: Kristian Svarre og Svend E. Lieberkind. Trykt i Østsjællands Folkeblads Bogtrykkeri. (ØF 16. april 1956 side 10) Kilde: koegearkiverne.dk Ejner var gift 3 gange. Død 1997: Ejner Svarre dør i 1997, ca. 83 år gl. Kilde: myheritage.dk - administreret af Werner Nielsen Wittekind