Correll_Dohlmann

Olga Alexandra Dagmar Vinther1882

Name
Olga Alexandra Dagmar Vinther
Birth September 22, 1882 24 20
Alias
Olga Alexandra Dagmar Winther

Christening October 8, 1882 (Age 16 days)
Birth of a brotherAleksander Georg Valdemar Vinther
May 11, 1884 (Age 19 months)
Christening of a brotherAleksander Georg Valdemar Vinther
May 25, 1884 (Age 20 months)
Birth of a sisterEstra Louise Thyra Vinther
August 30, 1885 (Age 2 years)
Christening of a sisterEstra Louise Thyra Vinther
September 13, 1885 (Age 2 years)
Birth of a sisterMica Dranine Weni Winther
June 29, 1888 (Age 5 years)
Christening of a sisterMica Dranine Weni Winther
August 26, 1888 (Age 5 years)
Birth of a sisterIngrid Clementce Marry Winther
February 23, 1890 (Age 7 years)
Christening of a sisterIngrid Clementce Marry Winther
April 6, 1890 (Age 7 years)
Birth of a sisterStense Marie Clara Winther
December 26, 1891 (Age 9 years)
Death of a sisterStense Marie Clara Winther
January 16, 1892 (Age 9 years)
Birth of a brotherOtto Mikael Marinus Winther
December 15, 1893 (Age 11 years)
Christening of a brotherOtto Mikael Marinus Winther
July 15, 1894 (Age 11 years)
Birth of a brotherKarl Frederik Vilhelm Winther
July 3, 1896 (Age 13 years)
Christening of a brotherKarl Frederik Vilhelm Winther
August 2, 1896 (Age 13 years)
Birth of a brotherArthur Sigvald Tindal Winther
October 1, 1897 (Age 15 years)
Christening of a brotherArthur Sigvald Tindal Winther
December 15, 1897 (Age 15 years)
Death of a fatherMichael Marinus Winther
about 1924 (Age 41 years)
Death of a sisterMica Dranine Weni Winther
August 11, 1944 (Age 61 years)
Burial of a sisterMica Dranine Weni Winther
August 16, 1944 (Age 61 years)
Death of a brotherKarl Frederik Vilhelm Winther
May 5, 1947 (Age 64 years)
Death of a brotherOtto Mikael Marinus Winther
March 23, 1964 (Age 81 years)
Death
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: January 18, 1881Vognsild kirke
Divorce: after 1910
20 months
herself
20 months
younger brother
16 months
younger sister
3 years
younger sister
20 months
younger sister
22 months
younger sister
Stense Marie Clara Winther
Birth: December 26, 1891 33 30Mejlby, Brorstrup sogn
Death: January 16, 1892Mejlby, Brorstrup sogn
2 years
younger brother
Otto Mikael Marinus Winther
Birth: December 15, 1893 35 32Hvam by og sogn, Rinds herred
Death: March 23, 1964San Francisco, Californien, USA
3 years
younger brother
Karl Frederik Vilhelm Winther
Birth: July 3, 1896 37 34Hvam Stationsby, Hvam sogn
Death: May 5, 1947San Francisco, Californien, USA
15 months
younger brother

Shared note
Olga Alexandra Dagmar Vinther alias Olga Alexandra Dagmar Winther Født: 22-09-1882 i Vognsild sogn og døbt 08-10-1882 i Vognsild kirke - datter af kulturingeniør Michael Marinus Vinther og hustru Mette Marie Jensen på 21 år, i Vognsild. Faddere: Gårdmand S. Vinthers hustru Nielsine Andrea Juul Vinther af Meilstrup (Mejlstrup) og gårdmand Morten Mortensens enke: Ane Mortensen af Gjedsted (Gedstedbro, Alstrup sogn). Gårdmand S. (Søren Frederik Juel/Juul) Vinther af Meilstrup (Mejlstrup). Husmand Mads Jakobsen af Vestrup og ungkarl Niels Mortensen af Gjedsted (Gedstedbro, Alstrup sogn). Kilde: KB-opslag 70, nr. 12. Vognsild sogn. Gislum h. Ålborg a. År 1869-1884. KB_C197D_B_006_K03-09-A. Konfirmeret 04-10-1896: Olga Alexandra Dagmar Winther, f. 22-09-1882 i Vognsild sogn og døbt 08-10-1882 i Vognsild kirke (boende hjemme hos forældrene mejerist Mikael Marinus Winther og hustru Mette Marie Jensen i Hvam) bliver konfirmeret 04-10-1896 i Hvam kirke. Kilde: KB-opslag 101, nr. 2. Hvam sogn. Rinds h. Viborg a. År 1892-1907. KB_1892_C229_G_003_0113a-KP. Død i Californien, USA Kilde: search.ancestry.co.uk I FT-1890 opholder Olga Alexandra Dagmar Vinther og søsteren Mica Dranine Weni Winther sig hos deres morforældre Jens Nielsen og hustru Dorthea Marie f. Christensen. Deres mor er da højgravid og føder datteren: Ingrid Clementce Mary Winther den 23-02-1890 i Mejlby, Brorstrup sogn. Folketælling: FT-1890: Aalborg, Aars, Havbro, Jelstrup, , 65, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C5957; Jens Nielsen, 58, Gift, Husfader, Husmand, Louns Dorthe Marie Christensen, 59, Gift, Husmoder, Vognsild >> Olga Alexandra Dagmar Vinther7, Ugift, Barnebarn, Vognsild Micca??Oranine?? Veni Vinther 1, Ugift, Barnebarn, Mejlby