Correll_Dohlmann

Aleksander Georg Valdemar Vinther1884

Name
Aleksander Georg Valdemar Vinther
Birth May 11, 1884 25 22
Alias
Alexander Georg Valdemar Winther

Christening May 25, 1884 (Age 14 days)
Birth of a sisterEstra Louise Thyra Vinther
August 30, 1885 (Age 15 months)
Christening of a sisterEstra Louise Thyra Vinther
September 13, 1885 (Age 16 months)
Birth of a sisterMica Dranine Weni Winther
June 29, 1888 (Age 4 years)
Christening of a sisterMica Dranine Weni Winther
August 26, 1888 (Age 4 years)
Birth of a sisterIngrid Clementce Marry Winther
February 23, 1890 (Age 5 years)
Christening of a sisterIngrid Clementce Marry Winther
April 6, 1890 (Age 5 years)
Birth of a sisterStense Marie Clara Winther
December 26, 1891 (Age 7 years)
Death of a sisterStense Marie Clara Winther
January 16, 1892 (Age 7 years)
Birth of a brotherOtto Mikael Marinus Winther
December 15, 1893 (Age 9 years)
Christening of a brotherOtto Mikael Marinus Winther
July 15, 1894 (Age 10 years)
Birth of a brotherKarl Frederik Vilhelm Winther
July 3, 1896 (Age 12 years)
Christening of a brotherKarl Frederik Vilhelm Winther
August 2, 1896 (Age 12 years)
Birth of a brotherArthur Sigvald Tindal Winther
October 1, 1897 (Age 13 years)
Christening of a brotherArthur Sigvald Tindal Winther
December 15, 1897 (Age 13 years)
Death of a fatherMichael Marinus Winther
about 1924 (Age 39 years)
Death of a sisterMica Dranine Weni Winther
August 11, 1944 (Age 60 years)
Burial of a sisterMica Dranine Weni Winther
August 16, 1944 (Age 60 years)
Death of a brotherKarl Frederik Vilhelm Winther
May 5, 1947 (Age 62 years)
Death of a brotherOtto Mikael Marinus Winther
March 23, 1964 (Age 79 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: January 18, 1881Vognsild kirke
Divorce: after 1910
20 months
elder sister
20 months
himself
16 months
younger sister
3 years
younger sister
20 months
younger sister
22 months
younger sister
Stense Marie Clara Winther
Birth: December 26, 1891 33 30Mejlby, Brorstrup sogn
Death: January 16, 1892Mejlby, Brorstrup sogn
2 years
younger brother
Otto Mikael Marinus Winther
Birth: December 15, 1893 35 32Hvam by og sogn, Rinds herred
Death: March 23, 1964San Francisco, Californien, USA
3 years
younger brother
Karl Frederik Vilhelm Winther
Birth: July 3, 1896 37 34Hvam Stationsby, Hvam sogn
Death: May 5, 1947San Francisco, Californien, USA
15 months
younger brother

Shared note
Aleksander Georg Valdemar Vinther alias Alexander Georg Valdemar Winther Født: 11-05-1884 i Jelstrup, Havbro sogn og døbt 25-05-1884 i Havbro kirke - søn af Michael Marinus Vinther og hustru Mette Marie Jensen på 22 år, Jelstrup. Kilde: KB-opslag 24, nr. 1. Havbro sogn. Års h. Ålborg a. År 1863-1891. KB_C190_B_023_K01-24-A. I FT-1890 opholder Aleksander Georg Valdemar Vinther sig hos sine farforældre Søren Frederik Winther og hustru Nielsine Andrea Vinther f. Juel/Juul. Hans mor er da højgravid og føder sin datter: Ingrid Clemence Mary Winther den 23-02-1890 i Mejlby, Brorstrup sogn. Konfirmeret 17-04-1898: Alexander Georg Valdemar Winther (f. 11-05-1884 i Havbro sogn og døbt 25-05-1884 i Havbro kirke, søn af ølbrygger Michael Marinus Winther og hustru Mette Marie Jensen af Hvam), bliver konfirmeret 17-04-1898 i Hvam kirke. Aldersdispensation iht. biskoppens skrivelse af 19-02-1898. Kilde: KB-opslag 83, nr. 5. Hvam sogn. Rinds h. Viborg a. År 1892-1907. KB_1892_C229_G_003_0086a-KD Folketælling: FT-1890: Aalborg, Gislum, Vognsild, Mejlstrup, Nielsenshaab, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C1869: Søren Frederik Juel Vinther, 55, Gift, Husfader, Jordbruger, Durup Nielsine Andrea Vinther, 55, Gift, Husmoder, Gunnerup sogn Jensine Marie Larsen, 19, Ugift, Plejedatter, Aalborg >> Alexander Georg Valdemar Vinter, 5, Ugift, Plejebarn, Jelstrup, Haubro sogn (læs: Jelstrup, Havbro sogn, Års herred) Jørgen Kristjan Pedersen, 42, Ugift, tyende, Haubro