Correll_Dohlmann

Christian Wilhelm BærensenAge: 48 years18351884

Name
Christian Wilhelm Bærensen
Birth December 11, 1835
Alias
Christian Vilhelm Bærentzen, Christian Vilhelm Berensen og ChristianVilhelm Berentzen

Birth of a daughter
#1
Lovise Charlotte Cathrine Bærensen
September 22, 1862 (Age 26 years)
Occupation
Bøssemager

Christening of a daughterLovise Charlotte Cathrine Bærensen
May 10, 1863 (Age 27 years)
MarriageMaria Magdalene Kathrina NussbaumView this family
September 11, 1863 (Age 27 years)
Birth of a son
#2
Carl Jens Peter Berensen
June 1, 1864 (Age 28 years)
Death of a daughterLovise Charlotte Cathrine Bærensen
September 2, 1864 (Age 28 years)
Burial of a daughterLovise Charlotte Cathrine Bærensen
September 4, 1864 (Age 28 years)
Christening of a sonCarl Jens Peter Berensen
April 2, 1866 (Age 30 years)
Birth of a son
#3
Johannes Louis Christian Berensen
September 27, 1866 (Age 30 years)
Christening of a sonJohannes Louis Christian Berensen
March 10, 1867 (Age 31 years)
Birth of a son
#4
Nicolai Julius Emil Berensen
April 3, 1869 (Age 33 years)
Christening of a sonNicolai Julius Emil Berensen
July 18, 1869 (Age 33 years)
Birth of a son
#5
Christian Ferdinand Sofus Berensen
December 22, 1871 (Age 36 years)
Christening of a sonChristian Ferdinand Sofus Berensen
April 7, 1872 (Age 36 years)
Birth of a son
#6
Oscar Louis Markus Emil Bærentsen
February 20, 1874 (Age 38 years)
Christening of a sonOscar Louis Markus Emil Bærentsen
October 11, 1874 (Age 38 years)
Birth of a son
#7
Vilhelm Villiam Johan Louis Berentsen
April 24, 1877 (Age 41 years)
Christening of a sonVilhelm Villiam Johan Louis Berentsen
August 12, 1877 (Age 41 years)
Birth of a daughter
#8
Agnes Marie Johanne Berentsen
September 21, 1879 (Age 43 years)
Death of a daughterAgnes Marie Johanne Berentsen
July 6, 1880 (Age 44 years)
Burial of a daughterAgnes Marie Johanne Berentsen
July 11, 1880 (Age 44 years)
Death May 29, 1884 (Age 48 years)
Burial June 2, 1884 (4 days after death)
Family with Maria Magdalene Kathrina Nussbaum - View this family
himself
wife
Marriage: September 11, 1863Skt. Pauls kirke, Kbh.
3 years
son
-4 years
daughter
Lovise Charlotte Cathrine Bærensen
Birth: September 22, 1862 26 25Rosengade 1, Kbh. i Skt. Pauls sogn
Death: September 2, 1864Rosengade 3, Kbh. i Skt. Pauls sogn
20 months
son
5 years
son
3 years
son
2 years
son
3 years
son
2 years
daughter
Agnes Marie Johanne Berentsen
Birth: September 21, 1879 43 42Amagervej 16, Kbh. i Sundby sogn
Death: July 6, 1880Amagervej 16, Kbh. i Sundby sogn
Hr_Hoffmann + Maria Magdalene Kathrina Nussbaum - View this family
wife’s husband
wife
Divorce: 1858forholdet opløst
1 month
step-son

Shared note
Christian Wilhelm Bærensen alias Christian Vilhelm Berensen, Christian Vilhelm Berentzen og Christian Vilhelm Bærentzen Født: 11-12-1835 i København - søn af træhandler Bærn (Bern) Andersen. Kilde: Hans død Erhverv: Bøssemager Gift 11-09-1863: Ungkarl Christian Wilhelm Berensen, bøssemagersvend på 27½ år, boende Rosengade 1, Kbh., gifter sig 11-09-1863 i Skt. Pauls kirke, Kbh. med pie Maria Magdalene Kathrine Nussbaum på 26-1/4 år, boende samme sted. Kilde: KB-opslag 71, nr. 109. Skt. Pauls sogn (ny udgave). År 1858-1876. KB_M_024_3_004_007210216_00373. Død 29-05-1884: Christian Vilhelm Bærentzen, bøssemager, gift (f. 11-12-1835 i København, søn af træhandler Bern (Bærn) Andersen, dør 29-05-1884 i Sundby sogn, Kbh., 48 år gl., og bliver begravet 02-06-1884 fra Sundby kirke, Kbh. Adresse ved død: Amagervej 16. Kilde: KB-opslag 23, nr. 1099. Sundby sogn. Sokkelund h. År 1881-1891. KB_044_2_009_K01-22-A. Folketællinger: FT-1840: København (Staden), Rosenborg Kvarter, Aabenraae N. 226, Stuen, 1387, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C5186: Hendrik Sandberg, 29, Gift, Billedhugger Christine Andersen, 29, Gift, Hans Kone Johanne Sandberg, 53, Enke, Pensionist Carl Sandberg, 6, Ugift, Deres Børn Mechaline Sandberg, 4, Ugift, Deres Børn Johannes Sandberg, 2, Ugift, Deres Børn >> Christian Bærentsen, 4, Ugift, Pleiebarn FT-1870: Rosengade 3, 3. sal, Kbh.: >> Christian Vilhelm Bærentzen, gift, husfar, 34 år, f. i Kbh., bøssemager Magdalene Marie Catrine Bærentzen, gift, husmor, 32 år, f. i Kiel Heinrich Ludvig Bærentzen (læs: Hoffmann), ugift, søn, 12 år, f. i Kbh. Carl Jens Peter Bærentzen, ugift, søn, 5 år, f. i Kbh. Johannes Louis Chr. Bærentzen, ugift, søn, 3 år, f. i Kbh. Nicolaj Julius Emil Bærentzen, ugift, søn, under 1 år, f. i Kbh. Kilde: FT-opslag 12. FT1870_0009_01194 FT-1880: København, Sokkelund, Taarnby, Sundbyvester, Amagervei No. 16, 203965, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D6262: >> Christian Bærentzen, 44, Gift, Bøssemager, Kbhvn - Kommentarer - Anmærkninger: nyder Fattighjælp Marie Bærentzen, 43, Gift, Hustru, Kiel Carl Jens Bærentzen, 16, Ugift, Lærling, Kbhvn Johannes Luis Bærentzen, 13, Ugift, Kbhvn Nicolai Bærentzen, 11, Ugift, Kbhvn Christian Marcus Bærentzen, 9, Ugift, Amager Oskar Bærentzen, 6, Ugift, Amager Vilhelm Villiam Bærentzen, 3, Ugift, Amager navnløs pige, 1, Ugift, Amager (alias Agnes Marie Johanne Berentsen)