Correll_Dohlmann

Christina Andreasson1859

Name
Christina Andreasson
Birth about 1859
Alias
Christina Hoffmann f. Andreasson

MarriageHeinrich Ludvig HoffmannView this family
July 11, 1880 (Age 21 years)
Death of a husbandHeinrich Ludvig Hoffmann
May 19, 1904 (Age 45 years)
Burial of a husbandHeinrich Ludvig Hoffmann
May 23, 1904 (Age 45 years)
Death

Family with Heinrich Ludvig Hoffmann - View this family
husband
herself
Marriage: July 11, 1880Frederiksberg kirke
Heinrich Ludvig Hoffmann + Doris Margarethe Betty Warms - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: January 10, 1902b.v. på Københavns Rådhus

Shared note
Christina Andreasson alias Christina Hoffmann f. Andreasson Født: ca. 1859 i Sverige Gift 11-07-1880: Ungkarl Heinrich Ludvig Hoffmann, cigarmager på 22 år og 5 mdr., boende Godthåbsvej 22, Frederiksberg, gifter sig 11-07-1880 i Frederiksberg kirke med pigen Christina Andreasson på 21 år og 6 mdr., af Godthåbsvej 22, Frederiksberg. Vidner: Arbejdsmand, fhv. høker Jørgen Christensen og værtshusholder Carl Christian Nielsen, begge af Godthåbsvej 22. Kilde: KB-opslag 196, nr. 123. Frederiksberg sogn. År 1876-1880. KB_064_2_038_K07-16-A. Folketælling: FT-1880: København (Staden), Falkonér Allé, , , 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D3033: Heinrick Ludvig Hoffmann, 22, Gift, Husfader, Cigarmager, København >> Kristine Andresen, 21, Gift, Hans kone, Sverige