Correll_Dohlmann

Dagny JensenAge: 89 years19071997

Name
Dagny Jensen
Birth January 26, 1907
Alias
Dagny Sørensen Kalstrup f. Jensen

Christening November 10, 1907 (Age 9 months)
MarriageAnders Sørensen KalstrupView this family
January 27, 1925 (Age 18 years)
Birth of a son
#1
Jens Sørensen Kalstrup
March 13, 1925 (Age 18 years)
Christening of a sonJens Sørensen Kalstrup
June 28, 1925 (Age 18 years)
Birth of a son
#2
Povl Kalstrup
May 21, 1927 (Age 20 years)
Christening of a sonPovl Kalstrup
August 7, 1927 (Age 20 years)
Birth of a son
#3
Aage Alsing
April 27, 1945 (Age 38 years)
Death of a husbandukendt mand
about 1945 (Age 37 years)

Christening of a sonAage Alsing
December 30, 1945 (Age 38 years)
Adoption of a sonAage Alsing
September 1, 1948 (Age 41 years)

DivorceAnders Sørensen KalstrupView this family
February 1950 (Age 43 years)
Death of a husbandAnders Sørensen Kalstrup
August 14, 1950 (Age 43 years)
Burial of a husbandAnders Sørensen Kalstrup
August 19, 1950 (Age 43 years)
Marriage of a childAage AlsingView this family
about 1968 (Age 60 years)

Death of a sonAage Alsing
1990 (Age 82 years)

Death of a sonJens Sørensen Kalstrup
after 1996 (Age 88 years)

Death of a sonPovl Kalstrup
about 1997 (Age 89 years)

Death after 1997 (Age 89 years)
Family with ukendt mand - View this family
husband
herself
son
daughter
Private
Family with Anders Sørensen Kalstrup - View this family
ex-husband
herself
Marriage: January 27, 1925Øster Hornum kirke
Divorce: February 1950separeret
1 month
son
2 years
son
Povl Kalstrup
Birth: May 21, 1927 30 20Mellemholm, Nørholm sogn, Hornum herred
Death: about 1997

Shared note
Dagny Jensen alias Dagny Sørensen Kalstrup f. Jensen Født: 26-01-1907 i Volstrup Hede, Øster Hornum sogn, Hornum herred og døbt 10-11-1907 i Øster Hornum kirke - datter af indsidder i Volstrup Hede (fiskehandler) Marinus Julianus Jensen og hustru Klementine Andersen på 22 år. Faddere: Ammen Martine Andersen, Knud Peder Helveg Pedersens hustru, Torstrup. Moderen. Peder Helveg Pedersen, husmand, Torstrup. Anders Andersen, ungkarl, Volstrup Hede. Jens Jensen, Husmand, Molbjerg. Forældrene viet i Øster Hornum kirke. Kilde: KB-opslag 48, nr. 1. Øster Hornum sogn, Hornum herred. Ålborg amt. År 1905-1909. KB_1892_C164_G_010_0047a-FK. Erhverv: Tjenestepige i 1925. Siden husmor. Gift 27-01-1925: Ungkarl, arbejdsmand, Anders Sørensen Kalstrup, boende i Mellemholm, Nørholm sogn (f. 14-12-1896 i Ålborg Budolfi sogn, søn af arbejdsmand Søren Peter Kalstrup og hustru Mathilde Kristensen af Ålborg), gifter sig den 27-01-1925 i Øster Hornum kirke med pige, tjenestepige, Dagny Jensen, boende i Øster Hornum (f. 26-01-1907 i Volstrup Hede, Øster Hornum sogn, Hornum herred, datter af fiskehandler Marinus Julianus Jensen og hustru Klementine Andersen af Øster Hornum). Vidner: Brudens forældre og brudgommens mor. Sognefogedattest af 07-01-1925. Kilde: KB-opslag 218, nr. 1. Øster Hornum sogn. Hornum herred, Ålborg amt. År 1918-1927. KB_1892_C164_G_012_0221a-V. Separeret i 1944, hvor Dagny Kalstrup Jensen er kæreste med ukendt mand, der er far til hendes 2 tvillinger. Dagny flytter dog siden tilbage til sin ægtefælle igen. Ægteskabet opløst februar 1950, hvor Dagny forlader hjemmet. Sidste fælles bopæl: Mellemholm pr. Sønderholm. Manden er da tækkemand og fhv. gårdejer af Mellemholm, Nørholm sogn. Kilde: Ægtefællens død den 14. august 1950. Dagny flytter i 1950 til Ålborg. Hun bliver over 90 år gl., og dør i Ålborg. Kilde: Nevøen Søren Kalstrup (okt. 2014) Folketælling: FT-1930: Nørholm sogn, Hornum herred, Ålborg amt: Anders Sørensen Kalstrup, f. 14-12-1896 i Ålborg, husfar, landbrug, gift i 1925, 2 levende børn i ægteskabet >> Dagny Sørensen Kalstrup, f. 26-1-1907 i Godthaab (Volstrup Hede, Øster Hornum sogn), husmor, gift i 1925, 2 levende børn i ægteskabet Jens Sørensen Kalstrup, f. 13-03-1925 i Sønderholm sogn, barn Povl (Sørensen) Kalstrup, f. 21-05-1927 i Nørholm sogn, barn Kilde: FT-opslag 34. FT1930_03007_00849