Correll_Dohlmann

Henriette Jacobine Henckell1822

Name
Henriette Jacobine Henckell
Birth about 1822
Alias
Henriette Jacobine Henkel_Hinkel og Henriette Jacobine Schaldemose f.Henckell

Birth of a son
#1
Johan Christian Henckell
May 8, 1850 (Age 28 years)
MarriageDaniel Christian Rosenstand SchaldemoseView this family
about 1853 (Age 31 years)

Birth of a son
#2
Charles Carl Rosenstand Schaldemose
April 23, 1858 (Age 36 years)
Christening of a sonCharles Carl Rosenstand Schaldemose
August 29, 1858 (Age 36 years)
Marriage of a childCharles Carl Rosenstand SchaldemoseBoyeny Amalie MichelsenView this family
June 8, 1884 (Age 62 years)
Death of a sonCharles Carl Rosenstand Schaldemose
September 4, 1901 (Age 79 years)
Marriage of a childJohan Christian HenckellBoyeny Amalie MichelsenView this family
June 8, 1902 (Age 80 years)
Death of a sonJohan Christian Henckell
September 20, 1921 (Age 99 years)
Burial of a sonJohan Christian Henckell
September 25, 1921 (Age 99 years)
Death

Shared note
Henriette Jacobine Henckell alias Henriette Jacobine Henkel_Hinkel og Henriette Jacobine Schaldemose f. Henckell Født: ca. 1822 i København Gift ca. 1853: Daniel Christian Rosenstand Schaldemose gifter sig med Henriette Jacobine Henckell. Børn: Johan Christian Henckell, f. 08-05-1850 på Fødselsstiftelsen. Kbh. Datter udøbt: Født 24-07-1854 og død i 1854. Trinitatis sogn, Kbh. Kilde: Family Search Marie Oline Schaldemose, døbt 23-09-1855 i Trinitatis kirke, Kbh. Datter af Daniel Christian Rosenstand Schaldemose og hustru Henriette Jacobine Henckell. Charles Carl Rosenstand Schaldemose, f. 23-04-1858 i Trinitatis sogn, Kbh. Sophie Vilhelmine Schaldemose, døbt 19-08-1860 i Skt. Pauls kirke, Kbh. Datter af Daniel Christian Rosenstand Schaldemose og hustru Henriette Jacobine Hinchel. Kilde: Family Search Emilie Clara Schaldemose, f. 13-10-1863 på Frederiksberg og døbt 01-11-1863 i Frederiksberg kirke. Datter af Daniel Christian Rosenstand Schaldemose og hustru Henriette Jacobine Hinckel. Kilde: Family Search Folketællinger: FT-1850: København (Staden), Vester Kvarter II, Bryghusgade 246, Fæstningens Materialgaard, 1726, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1886: Holger Gotlieb Henckel, 25, Ugift, corporal wed Ingeniurcorpset, Tömmerswend af profession, Kjöbh Karen Marie Henckel, 63, Enke, corporalens moder, Kjöbh >> Henriette Jacobine Henckel 28, Ugift, corporalens søster, Kjöbh FT-1855: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Borgergaden 165, 2 sal til venstre, Sidehuset, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C5592: Johan Christian Rossang Schialdemose, 30, Gift, Arbeidsmand., Kjøbenhavn (alias Daniel Christian Rosenstand Schaldemose) >> Hendriette Jacobine Schaldemose, 30, Gift, Kjøbenhavn (alias Henriette Jacobine Schaldemose f. Henckell/Hinkel/Henckel, Hinchel) Johan Christian Henkel, 5, Ugift, Kjøbenhavn FT-1880: København (Staden), Adelgade (ulige numre), Sct Annæ Vester Kvarter, 265, 89, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4607: Daniel Christ. Rosenstand Schaldemose, 53, Gift, Arbejdsmand, København >> Henriette Jacob. Schaldemose, [f.Hinchel], 57, Gift, Hans hustru, København Sophie Wilhelmine Schaldemose, 19, Ugift, Deres datter, Skt. Paul Sogn, Kbh. FT-1885: København (Staden), Borgergade (lige numre), No. 36, Matrikel no. 105, 1. Bagsal, 11, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, c7214 >> Jakobine Henriette Schaldemose, 62, Ugift, Husmoder, Rengjøring, Kjøbenhavn Kommentarer:"Hendes Mand er Lem paa Almindelig Hospital" Sofie Vilhelmine Schaldemose, 24, Ugift, Barn, Rengjøring, Kjøbenhavn Frederik Valdemar Sørensen, 21, Ugift, Logerende, Privat Vægter, Kjøbenhavn FT-1885: København (Staden), Baadsmandsstræde, Christianshavn, Almindeligt Hospital, Baadsmandsstræde 15, Forhus, Stuen -Matr 176 ltr l, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C0695: Daniel Kristian Rosenst. Schaldemose, 59, Gift, Almindeligt Hospitalsslem, -, København