Correll_Dohlmann

Alfred Kristian Ilsø Jensen1913

Name
Alfred Kristian Ilsø Jensen
Birth March 5, 1913
Alias
onkel Freddy

Christening April 6, 1913 (Age 32 days)
Death of a wifeEva Gunhild Corell
1994 (Age 80 years)

Burial of a wifeEva Gunhild Corell
1994 (Age 80 years)

Occupation
Varmemester i 1948

Death

Shared note
Alfred Kristian Ilsø Jensen alias onkel Freddy Født: 05-03-1913 i Vindum Hede, Vindum sogn, Middelsom herred og døbt 06-04-1913 i Vindum kirke - søn af husmand og gartner Anders Christian Jensen og hustru Christine Christensen, 30 år, Vindum Hede. Faddere: Boelsmandskone Ane Kirstine Jespersen f. Eggertsen. Husmandskone Tora Fisker. Røgter Hans Søndergaard. Husmand Karl Kristensen. Husmand Kristen Simonsen Kristensen, Vindum. Kilde: KB-opslag 33, nr. 8. Vindum sogn, Middelsom herred. Viborg amt. K.M. År 1911-1915. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=172387#172387,28945679 Erhverv: Varmemester i Damsbo Vænge, Vigerslev i 1948 Gift 1.g. 09-07-1940: Alfred Kristian Ilsø Jensen, f. 05-03-1913 i Vindum sogn, gifter sig med Elly Ivarne Lund, født 23. maj 1917 i Hjorthede (død 31. oktober 1992 i Ulstrup). Skilt 23-07-1947: Alfred Kristian Ilsø Jensen og hustru Elly Ivarne Jensen f. Lund bliver skilt v. bevilling 23-07-1947. Elly gifter sig siden med: (2) Jalmari Vilho Kosti Kuula den 14. september 1947 i Helsinki. Jalmari er født i Finland. Han dør den 15. oktober 1947 i Tampere/Tammerfors. Gift 2.g. 31-12-1947: Fraskilt inspektør Alfred Kristian Ilsø Jensen, f. 05-03-1913 i Vindum sogn, Viborg amt, boende Damsbo Vænge 2, Vigerslev, Valby (skilt v. bevilling 23-07-1947 fra 1. ægteskab), gifter sig borgerligt 31-12-1947 på Københavns Rådhus med fraskilt skønhedsekspert Eva Gunhild Nielsen f. Corell *), f. 01-11-1912 i Nathanaels sogn, Kbh., boende Landlystvej 5 B, Hvidovre (skilt v. bevilling 02-12-1947 fra 1. ægteskab). *) Iflg. navneanmeldelse af 15. okt. 1963 (Kbhvns. mag. 131A 95/63) i h.t. lov nr. 140 af 17. maj 1961 er brudens fulde navn fremtidigt: Eva Gunhild Corell (La.f.Sj. K.jr. 1963 nr. 474). Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1947, lb.nr. 5648. AO-opslag 250. Side 248. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51598#51598,11524273 Skilt 29-08-1963: Ægteskabet opløst ved bevilling af 29-08-1963 fra Københavns Overpræsidium (S.J. 4856/63), og moderen har forældremyndigheden over parrets datter.