Correll_Dohlmann

Tove Else Marion TønnesenAge: 43 years19191963

Name
Tove Else Marion Tønnesen
Birth December 26, 1919 28 23
Alias
Tove Tønnesen og Tove Else Marion Pedersen f. Tønnesen

Christening January 29, 1920 (Age 34 days)
Birth of a brotherJørgen Tønnesen
September 24, 1922 (Age 2 years)
Christening of a brotherJørgen Tønnesen
September 23, 1923 (Age 3 years)
Death of a fatherTycho Torben Esben Tønnesen
1942 (Age 22 years)

MarriageTheodor Axel LarsenView this family
before 1943 (Age 23 years)

DivorceTheodor Axel LarsenView this family
April 2, 1943 (Age 23 years)
Death March 18, 1963 (Age 43 years)
Burial March 21, 1963 (3 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 14, 1919Københavns Rådhus
1 month
herself
Tove Else Marion Tønnesen
Birth: December 26, 1919 28 23Knabrostræde 14, st., Kbh. i Helligånds sogn
Death: March 18, 1963Øresundshospitalet, Helsingør Domsogn
3 years
younger brother
Family with Oskar Pedersen - View this family
husband
herself
Tove Else Marion Tønnesen
Birth: December 26, 1919 28 23Knabrostræde 14, st., Kbh. i Helligånds sogn
Death: March 18, 1963Øresundshospitalet, Helsingør Domsogn
daughter
Private
Family with Theodor Axel Larsen - View this family
ex-husband
herself
Tove Else Marion Tønnesen
Birth: December 26, 1919 28 23Knabrostræde 14, st., Kbh. i Helligånds sogn
Death: March 18, 1963Øresundshospitalet, Helsingør Domsogn
Marriage: before 1943
Divorce: April 2, 1943Skilt ved dom

Shared note
Tove Else Marion Tønnesen alias Tove Tønnesen og Tove Else Marion Pedersen f. Tønnesen Født: 26-12-1919 på Knabrostræde 14, st., Kbh. i Helligånds sogn, Kbh. og døbt 29-01-1920 i Helligåndskirken, Kbh. - datter af tjener Tycho Torben Esben Tønnesen og hustru Anna Ester Maria f. Pedersen på 24 år. Faddere: Enke Marie Tønnesen (barnets farmor), Knabrostræde 14, m.fl. Forældrene borgerligt viet 14-11-1919. Kilde: KB-opslag 243, nr. 237. Helligånds sogn. År 1918-1920. KB_1892_006_3_051_0242a-FK. Gift 1.g. før 1943: Tove Else Marion Tønnesen gifter sig med tjener Theodor Axel Larsen. Parret skilt ved dom: iflg. udskrift af Dombogen for Københavns Byret 16, af 02-04-1943 Gift 22-04-1943: Ungkarl, bartender Oskar Pedersen, boende Fru Malfredsvej 1, Kbh. Sundby (f. 29-03-1921 i Ålborg Vor Frue sogn, søn af afdøde skipper Lenius Pedersen og hustru Nielsine Kirstine f. Nielsen) gifter sig 22-04-1943 i Holmens kirke, Kbh. med fraskilt Tove Else Marion Larsen f. Tønnesen, boende Fru Malfredsvej 1, Kbh. Sundby (f. 26-12-1919 i Helligånds sogn, datter af afdøde tjener Tycho Torben Esben Tønnesen og hustru Anna Ester Maria f. Pedersen, boende Fru Malfredsvej 17, Kbh. Sundby. Bruden skilt fra tjener Theodor Axel Larsen af København iflg. udskrift af Dombogen for Københavns Byret 16, af 02-04-1943). Tilladelse til vielse uden forudgående lysning iflg. bevilling af 19-04-1943. Vidner: Brudgommens mor og brudens mor. Kilde: KB-opslag 30, nr. 33. Holmens sogn. År 1942-1947. KB_1892_021_3_139_0027a-V. Død 18-03-1963: Tove Else Marion Pedersen f. Tønnesen dør 18-03-1963 på Øresundshospitalet, Helsingør Domsogn, 43 år gl., og bliver begravet 21-03-1963 fra Helsingør Skt. Olai kirke på Helsingør kirkegård. Frue. Gift med direktør Oskar Pedersen. Strandvej 112, Snekkersten. Helsingør kommune. Født 26-12-1919 i Helligånds sogn, Kbh., datter af tjener Tycho Torben Esben Tønnesen og hustru Anna Ester Maria f. Pedersen. Kilde: KB-opslag 167, nr. 23. Helsingør Skt. Olai sogn. År 1962-1966. 1892_179_3_076_0164a-DK. Folketælling: FT-1921: Blaagaards Plads 8, 2. sal, Kbh.: >> Tycho Torben Esben Tønnesen, f. 01-05-1891 i København, husfar, kelner Anna Ester Marie Tønnesen, f. 29-01-1896 i København, husmor >> Thove Else Marian Tønnesen, f. 26-12-1919 i København, barn (alias Tove Else Marion Tønnesen) Kilde: FT-opslag 62. FT1921_00006_00839 Forældrenes bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1908 Hovedperson: Tycho Torben Esbern Tønnesen, f. 01-05-1891 i København - Stillinger: Kelner Ægtefælle: Anna Ester Marie Tønnesen, f. 29-01-1896 i København Registrators kommentar: Noteret gift 01-11-1920 (læs: 14-11-1919 borgerligt viet) Adresser: 01-11-1908: Nørre Søgade 15 A, stuen 01-11-1909: Nansensgade 58 A, stuen 01-05-1911: Turesensgade 26, 5. 01-11-1912: Larsbjørnsstræde 20, Baghuset , 2. 01-11-1915: Knabrostræde 14, stuen 01-11-1920: Blaagaards Plads 8, 2. 01-05-1922: Gernersgade 5, stuen 01-05-1923: Gyldenrisvej 12, stuen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 9 (Valby). Filmrulle 0010. Registerblad 1788 (unikt id: 2522048)