Correll_Dohlmann

Ane Elisbet JensdatterAge: 42 years17931835

Name
Ane Elisbet Jensdatter
Birth about 1793

Alias
Ane Jensdatter og Anne Lisbeth Jensdatter

MarriageHenrich HansenView this family
May 24, 1818 (Age 25 years)
Birth of a daughter
#1
Anne Marie Henrichsdatter
August 10, 1818 (Age 25 years)
Christening of a daughterAnne Marie Henrichsdatter
October 18, 1818 (Age 25 years)
Birth of a daughter
#2
Maren Kirstine Henrichsdatter
August 24, 1820 (Age 27 years)
Christening of a daughterMaren Kirstine Henrichsdatter
October 22, 1820 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#3
Mette Henrichsdatter
March 11, 1824 (Age 31 years)
Christening of a daughterMette Henrichsdatter
April 19, 1824 (Age 31 years)
Death of a daughterMette Henrichsdatter
June 19, 1825 (Age 32 years)
Burial of a daughterMette Henrichsdatter
June 24, 1825 (Age 32 years)
Birth of a daughter
#4
Mette Henrichsdatter
July 12, 1826 (Age 33 years)
Christening of a daughterMette Henrichsdatter
September 3, 1826 (Age 33 years)
Birth of a daughter
#5
Johanne Henrichsdatter
March 10, 1831 (Age 38 years)
Christening of a daughterJohanne Henrichsdatter
June 5, 1831 (Age 38 years)
Death of a daughterJohanne Henrichsdatter
February 4, 1833 (Age 40 years)
Burial of a daughterJohanne Henrichsdatter
February 10, 1833 (Age 40 years)
Death May 16, 1835 (Age 42 years)
Burial May 20, 1835 (4 days after death)
Family with Henrich Hansen - View this family
husband
herself
Marriage: May 24, 1818Haslev kirke
3 months
daughter
2 years
daughter
4 years
daughter
Mette Henrichsdatter
Birth: March 11, 1824 33 31Toksværd sogn
Death: June 19, 1825Bonderup, Næstelsø sogn
2 years
daughter
5 years
daughter
Johanne Henrichsdatter
Birth: March 10, 1831 40 38Bonderup, Næstelsø sogn
Death: February 4, 1833Bonderup, Næstelsø sogn

Shared note
Ane Elisabet Jensdatter alias Ane Jensdatter og Anne Lisbeth Jensdatter Født: ca. 1793 - datter af gårdmand Jens Nielsen. Gift 24-05-1818: Ungkarl Henrik Hansen, tjenestekarl i Troelstrup (Haslev sogn), 27 år gl., gifter sig 24-05-1818 i Haslev kirke med pigen Ane Lisbeth Jensdatter, tjenende i Hasle by (Haslev sogn), 27 år gl. Indskrevet d. 02-04-1818 (til vielse). Ægteviet d. 24-05-1818. Forlovere: Indsidder Hans Johansen Korel af Thestrup (nu Teestrup), og gårdmand Jens Nielsen af Hasle (Haslev). Kilde: KB-opslag 246, nr. 6. Haslev sogn. Ringsted herred. Sorø amt. År 1813-1869. KB_392_2_001_K05-02-A. Død 16-05-1835: Ane Elisabet Jensdatter dør 16-05-1835 i Bunderup (nu Bonderup), Næstelsø sogn, 42 år gl., og bliver begravet 20-05-1835 fra Næstelsø kirke. Indsidder Hendrich Hansens kone i Bunderup. Kilde: KB-opslag 244, nr. 195. Næstelsø sogn (ny udgave). Hammer h. Præstø a. År 1815-1835. KB_M_517_3_005_007212244_00544 Folketælling: FT-1834: Præstø, Hammer, Næstelsø, Bunderup Bye, et Huus, 75, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C5335 ID 224-1a2a: Hendrick Hansen, 44, Gift, Huusmand med Jordlod >> Ane Jensdatter, 41, Gift, hans Kone ID 224-1a2a2: Maren Kirstine Hendricksdatter, 13, Ugift, deres Børn ID 224-1a2a4: Mette Hendricksdatter, 8, Ugift, deres Børn