Correll_Dohlmann

Gudrun Andersen1912

Name
Gudrun Andersen
Birth September 5, 1912
Alias
Gudrun Sørensen f. Andersen og Gudrun Berensen f. Andersen

Christening October 13, 1912 (Age 38 days)
MarriageHr_SørensenView this family
before 1943 (Age 30 years)

DivorceHr_SørensenView this family
March 24, 1943 (Age 30 years)
MarriageSvend Aage Jørgen Peter BerensenView this family
January 22, 1944 (Age 31 years)
Death

Family with Svend Aage Jørgen Peter Berensen - View this family
husband
herself
Marriage: January 22, 1944b.v. på Københavns Rådhus
Family with Hr_Sørensen - View this family
ex-husband
herself
Marriage: before 1943
Divorce: March 24, 1943Skilt ved bevilling
Svend Aage Jørgen Peter Berensen + Fru_Berensen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: before 1943
Divorce: October 14, 1943Skilt ved bevilling

Shared note
Gudrun Andersen alias Gudrun Sørensen f. Andersen og Gudrun Berensen f. Andersen Født: 05-09-1912 i Øllerup, Vallensved sogn og døbt 13-10-1912 i Vallensved kirke - datter af husmand på Øllerup Mark, Ole Peter Andersen, 30 år gl., og hustru Dorthea Marie Jakobsen, 36 år gl. Moderen bar. Alfred Madsens hustru, Tornemark. Sadelmager Alfred Madsen, Tornemark. Ole Jakobsen, Haarlev. Kilde: KB-opslag 70, nr. 5. side 67. Vallensved sogn. Ø. Flakkebjerg h. Sorø amt. År 1904-1924. KB_1892_466_3_010_0067a-FK. Gift 1.g. før 1943 med hr. Sørensen (ukendt fornavn) Skilt ved bevilling den 24-03-1943 efter 1. ægteskab. Kilde: Hendes 2. ægteskab. Gift 2.g. 22-01-1944: Svend Aage Jørgen Peter Berensen, f. 13-11-1911 i Filips sogn, Kbh., montør, boende Torvegade 62 A, skilt ved bevilling den 14-10-1943 efter 1. ægteskab) gifter sig borgerligt den 22-01-1944 på Københavns Rådhus med Gudrun Sørensen f. Andersen, f. 05-09-1912 i Vallensved sogn, Sorø amt, boende Torvegade 62 A, skilt ved bevilling den 24-03-1943 efter 1. ægteskab. Underskrevet: Svend Berensen og G. Sørensen den 22-01-1944. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1944, lb.nr. 151. AO-opslag 153. Side 151. Aegteskab_00000_8003626381_8003626381_0153.