Correll_Dohlmann

Sidse Cathrine NielsenAge: 77 years18491926

Name
Sidse Cathrine Nielsen
Birth April 19, 1849
Alias
Sidse Cathrine Willingshøi f. Nielsen og Sidsel Cathrine Villingshøjf. Nielsen

Christening June 17, 1849 (Age 59 days)
MarriageChristian Sørensen WillingshøiView this family
January 9, 1867 (Age 17 years)
Birth of a son
#1
Marius Johannes Villingshøj
August 29, 1883 (Age 34 years)
Christening of a sonMarius Johannes Villingshøj
September 27, 1883 (Age 34 years)
Marriage of a childMarius Johannes VillingshøjKaren Marie Christine OlsenView this family
August 26, 1906 (Age 57 years)
Death of a husbandChristian Sørensen Willingshøi
November 2, 1919 (Age 70 years)
Burial of a husbandChristian Sørensen Willingshøi
November 10, 1919 (Age 70 years)
Death November 15, 1926 (Age 77 years)
Burial November 21, 1926 (6 days after death)
Family with Christian Sørensen Willingshøi - View this family
husband
herself
Marriage: January 9, 1867Næsby kirke, Tybjerg herred
17 years
son
Christian Sørensen Willingshøi + Ane Margrete Nielsen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: March 3, 1859Sorø kirke
22 months
step-daughter
2 years
step-daughter

Shared note
Sidse Cathrine Nielsen alias Sidse Cathrine Willingshøi f. Nielsen og Sidsel Cathrine Villingshøj f. Nielsen Født: 19-04-1849 i Vester Broby sogn, Alsted herred og døbt 17-06-1849 i Vester Broby kirke - datter af husmand Niels Christensen og hustru Ane Marie Jakobsdatter. Kilde: KB-opslag 90, nr. 2. Vester Broby sogn. Alsted h. Sorø a. År 1832-1860. KB_411_2_002_K02-29-A Gift 09-01-1867: Enkemand og møller Christian Sørensen Villingshøi, 33 år, vac. af Wendelbo 29-07-1835) gifter sig 09-01-1867 i Næstby kirke, Tybjerg herred med pigen Sidse Cathrine Nielsen, 17 år gl. (vac. af Bojesen d. 24-08-1849). Forlovere: Skomagermester Willingshøi af Sorø og husmand Niels Christensen af Vester Broby (brudens far). Kilde: KB-opslag 16, nr. 9. Næsby sogn. Tybjerg h. Præstø a. År 1846-1875. KB_516_2_005_K01-16-A. Død 15-11-1926: Sidsel (læs: Sidse) Cathrine Villingshøj f. Nielsen dør 15-11-1926 i Glostrup by og sogn, Smørum herred, 77 år gl., og bliver begravet 21-11-1926 på Næsby kirkegård, Næsby sogn. Enke af Glostrup by og sogn, Nyvej 17. Født 19-04-1849 i Broby sogn, Alsted herred, som datter af husmand Niels Christensen og hustru Ane Marie Jakobsdatter. Enke efter fhv. gårdforpagter Christian Sørensen Villingshøj, som afgik ved døden 02-11-1919 i Næsby Vraa, sidste fælles bopæl. Anmærkninger: Duplikat af dødsattest af 17-11-1926. Attest af 17-11-1926 fra Skifteretten for Københavns Amts søndre birk m.v. Kilde: KB-opslag 206, side 240. Næsby sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. År 1925-1953. KB_1892_516_3_011_0240a-DK. Folketællinger og bosteder: FT-1880: Præstø, Tybjerg, Bavelse, Atterup By, En Gaard, 30, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, c9521 Christian Villingshøj, 46, Gift, Gaardforpagter, Husfader, Liunge [Lynge] ?? Sogn Sorø Amt >> Sidse Kathrine født Nielsen, 30, Gift, hans Hustru, Braaby Sogn Sorø Amt Caroline Amalie Villingshøj, 16, Ugift, deres Barn, Liunge [Lynge] ?? Sogn Sorø Amt Karen Villingshøj, 10, Ugift, deres Barn, Næsby Sogn Præstø Amt Kirstine Johanne Villingshøj, 7, Ugift, deres Barn, Næsby Sogn Præstø Amt Søren Jacob Villingshøj, 5, Ugift, deres Barn, Næsby Sogn Præstø Amt Ane Magrethe Villingshøj, 2, Ugift, deres Barn, Bavelse Sogn Præstø Amt Christoffer Hansen, 20, Ugift, Tjenestefolk, Næsby Sogn Præstø Amt Lars Hansen, 15, Ugift, Tjenestefolk, Næsby Sogn Præstø Amt Maren Kirstine Dorthea Marie Hansen19, Ugift, Tjenestefolk, Kjøbenhavn FT-1890: Præstø, Tybjerg, Bavelse, Bavelse, Klostergaarden, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, D5102: Christian Villingshøj, 56, Gift, Husfader, Forpagter, Suserup By, Kellinge Sogn, Sorø Amt (læs: Lynge sogn) >> Sidse Katrine Villingshøj, 40, Gift, Husmoder, Braaby Sogn, Sorø Amt Karen Villingshøj, 20, Ugift, barn, Næsby Sogn, Præstø Amt Søren Jacob Villingshøj, 15, Ugift, barn, Næsby Sogn, Præstø Amt Ane Margrethe Villingshøj, 12, Ugift, barn, Næsby Sogn, Præstø Amt Niels Peter Villingshøj, 10, Ugift, barn, Allerup By, Bavelse Sogn, Præstø Amt Vilhelmine Marie Villingshøj1, Ugift, barn, Allerup By, Bavelse Sogn, Præstø Amt Hans Daniel Jensen, 17, Ugift, Tjeneste folk, Glumsø Sogn, Præstø Amt Jensine Andersen, 15, Ugift, Tjeneste folk, Næsby Sogn, Præstø Amt Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-11-1920 >> Sidse Cathrine Willingshøj, f. 19-04-1849 i Broby - Stillinger: Enke Adresser: 01-11-1920: Fra Næsby til Rosendalsgade 10, stuen 01-05-1921: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 7 (Østerbro). Filmrulle 0046. Registerblad 1801 (unikt id: 2305809)