Correll_Dohlmann

Karen Marie Christine OlsenAge: 67 years18851952

Name
Karen Marie Christine Olsen
Birth January 22, 1885
Alias
Karen Marie Christine Villingshøj f. Olsen

Hjemmedøbt February 4, 1885 (Age 13 days)
MarriageMarius Johannes VillingshøjView this family
August 26, 1906 (Age 21 years)
Birth of a daughter
#1
Magna Nelda Tove Willingshøj
January 13, 1908 (Age 22 years)
Christening of a daughterMagna Nelda Tove Willingshøj
May 17, 1908 (Age 23 years)
Death March 20, 1952 (Age 67 years)
Burial March 24, 1952 (4 days after death)
Family with Marius Johannes Villingshøj - View this family
husband
herself
Marriage: August 26, 1906Skt. Jakobs kirke, Kbh.
17 months
daughter

Shared note
Karen Marie Christine Olsen alias Karen Marie Christine Villingshøj f. Olsen Født: 22-01-1885 i Trælløse, Skelby sogn, Tybjerg herred, Præstø amt og hjemmedøbt 04-02-1885 af sognepræsten. Fremstillet 15-03-1885 i Skelby kirke, Tybjerg herred. Datter af gårdmand Niels Olsen og hustru Maren Frederiksdatter på 42 år i Trælløse. Kilde: KB-opslag 77, nr. 3. Skelby sogn, Tybjerg herred, Præstø amt . År 1866-1891. KB_523_2_006_K03-24-A. Gift 26-08-1906: Ungkarl, kusk Marius Johannes Villingshøj på 22 år, Lille Marstrandsvej 1, Kbh. (f. 29-08-1883 i Næsby sogn, søn af forpagter Christian Villingshøj og hustru Sidse Cathrine f. Nielsen, Næsby) gifter sig 26-08-1906 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. med ugifte Karen Marie Christine Olsen på 21 år, Lille Marstrandsvej 1, Kbh. (f. 22-01-1885 i Skelby sogn, datter af gårdmand Niels Olsen og hustru Maren f. Frederiksdatter. Faderen bor i Tybjerglille). Vidner: Arbejdsmand Lars Petersen, Lille Marstrandsvej 1. Samt brudens far. Kilde: KB-opslag 28, nr. 102. Skt. Jakobs sogn. År 1906-1913. KB_1892_023_3_033_0027a-V. Død 20-03-1952: Karen Marie Christine Villingshøj f. Olsen dør i 20-03-1952 på Sygehuset, Køge, 67 år gl. Jordpåkastelse 24-03-1952 i krematoriet i Næstved Sct. Mortens sogns kirkegård. Den 25-03-1952 liget brændt i Næstved krematorium. Den 10-05-1952 urnen nedsat på Klosterkirkegården, Køge. Rentier, Aavænget 29, Køge, født 22-01-1885 i Skelby sogn, datter af gårdmand Niels Olsen og hustru Maren Frederiksdatter, begge døde. Gift med fhv. gårdejer Marius Johannes Villingshøj, Aavænget 29, Køge, der var sidste fælles bopæl. Kilde: KB-opslag 160, nr. 15. Køge Skt. Nikolaj sogn. K. M. År 1948-1954. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153221#153221,25521446 Folketællinger og bosteder: Bopæl meldt i København - Udfyldelsesdato: 01-11-1916 Hovedperson: Marius Johannes Willingshøj, f. 29-08-1883 i Næsby - Stillinger: Kusk >> Ægtefælle: Karen Marie Christine Willingshøj (født Olsen), f. 22-01-1885 i Trælløse (Skelby sogn, Tybjerg h., Præstø amt) Børn: Tove Nelda Willingshøj, f. 13-01-1908 Erna Cathrine Willingshøj, f. 28-11-1910 Adresser: 01-11-1906: Fra Herlufmagle til Lille Marstrandsvej 1, 1. 01-05-1908: Rosendals Tværgade 10, stuen 01-05-1921: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 7 (Østerbro). Filmrulle 0046. Registerblad 4349 (unikt id: 3425155) FT-1911: Rosendalsgade 10, st. th., København (Østerbro): Marius Johannes Willingshøj, f. 29-08-1883 i (læs: Næsby), Præstø amt, gift, tilflyttet i 1904, husfar, forretningsbestyrer >> Karen Marie Christine Willingshøj, f. 22-01-1885 i Tybjerg (læs: Tybjerg herred), gift, tilflyttet i 1904, husmor Tove Magna Nilda Willingshøj, f. 13-01-1908 i Kbh., barn Pige Willingshøj, f. 28-11-1910 i Kbh. (alias Erna Cathrine Willingshøj), barn Hans Peter Nielsen, f. 14-08-1876 i Hellebæk, ugift, logerende Kilde: FT-opslag 19. FT1911_0042_00153. FT-1916: Rosendalsgade 10, st. th., København (Østerbro): Marius Johannes Willingshøj, f. 29-08-1883 i (læs: Næsby), Glumsø, Præstø amt, gift, husfar, lagerforvalter hos Louis Poulsen & Co. >> Karen Marie Christine Willingshøj, f. 22-01-1885 i Tybjerg (læs: Tybjerg herred), gift, husmor Magna Nelda Tove Willingshøj, f. 13-01-1908 i Kbh., barn Erna Katrine Willingshøj, f. 28-11-1910 i Kbh., barn Mary Agnete Willingshøj, f. 08-02-1913 i Kbh., barn samt 1 logerende Kilde: FT-opslag 34-35. FT1916_08062_02212. FT-1921: Rosendalsgade 10, st. th., København (Østerbro): Tillægsliste: Midlertidig fraværende: Marius Johannes Willingshøj, f. 29-08-1883 i Næsby, gift >> Karen Marie Christine Willingshøj, f. 22-01-1885 i Skelby, gift Kilde: FT-opslag 20. FT1921_00043_0106 FT-1930 - 5. nov.: Nyvej 17, Glostrup, Smørum herred: Willingshøj, Marius Johannes, f. 29-08-1883 i Bavelse, Næstby sogn, bopæl 05-11-1929: Nyvej 17, gift 1906, husfar, ølhandler - vognmand. 6 levende og 2 børn døde i ægteskabet >> Willingshøj, Karen Marie Christine, f. 22-01-1885 i Skelby sogn, gift i 1906, husmor. 6 levende og 2 børn døde i ægteskabet Willingshøj, Erna Kathrine, f. 28-11-1910 i Kbh., fraværende: Nyvej 4, bopæl 05-11-1929: Nyvej 17, ugift, barn, telefonistinde Willingshøj, Mary Agnethe, f. 08-02-1913 i Kbh., bopæl 05-11-1929: Nyvej 17, ugift, barn, telefonistinde Willingshøj, Grethe Margit, f. 07-03-1919 i Kbh., bopæl 05-11-1929: Nyvej 17, ugift, barn Willingshøj, Niels Christian, f. 14-04-1920 i Kbh., bopæl 05-11-1929: Nyvej 17, ugift, barn Willingshøj, Erling, f. 10-12-1922 i Glostrup, bopæl 05-11-1929: Nyvej 17, ugift, barn Olsen, Tage Marus Christian, f. 26-05-1909 i Kbh.bopæl 05-11-1929: Tybjerg pr. Herlufmagle, tjenestekarl, medhjælper hos M. J. Willingshøj Petersen, Holger, f. 28-10-1906 i Harte, chauffør Kilde: FT-opslag 899. FT1930_03058_01185