Correll_Dohlmann

Ane Margrete NielsenAge: 28 years18371865

Name
Ane Margrete Nielsen
Birth about 1837

Alias
Ane Margrethe Villingshøi

MarriageChristian Sørensen WillingshøiView this family
March 3, 1859 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#1
Maria Willingshøi
December 26, 1860 (Age 23 years)
Christening of a daughterMaria Willingshøi
March 23, 1861 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#2
Caroline Amalie Villingshøi
February 19, 1863 (Age 26 years)
Christening of a daughterCaroline Amalie Villingshøi
May 23, 1863 (Age 26 years)
Death September 27, 1865 (Age 28 years)
Burial October 2, 1865 (5 days after death)
Family with Christian Sørensen Willingshøi - View this family
husband
herself
Marriage: March 3, 1859Sorø kirke
22 months
daughter
2 years
daughter
Christian Sørensen Willingshøi + Sidse Cathrine Nielsen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: January 9, 1867Næsby kirke, Tybjerg herred
17 years
step-son

Shared note
Ane Margrete Nielsen alias Ane Margrethe Villingshøi Født: ca. 1837 Gift 03-03-1859: Ungkarl Christian Sørensen Villingshøi i Kongskilde Mølle, 26 år gl. (vac. d. 09-08-1834) gifter sig 03-03-1859 i Sorø kirke med pigen Ane Margrete Nielsen i Sorø, 22 år gl. (vac. af Laurent i 1838). Vidner: Niels Christensen, husmand i Bråby. Hans Andersen, husmand i Eskildstrup. Kilde: KB-opslag 109, nr. 2. Sorø sogn. Alsted h. År 1838-1869. KB_406_2_003_K04-22-A Død 27-09-1865: Ane Margrethe Villingshøi dør 27-09-1865 i Næsby sogn, Tybjerg herred, 28 år gl., og bliver begravet 02-10-1865 på Næstby kirkegård. Møller Villingshøi's hustru af Engelstofte. Kilde: KB-opslag 19, nr. 11. Næsby sogn, Tybjerg herred, Præstø amt. År 1856-1872. KB_516_2_006_K01-19-A.