Correll_Dohlmann

Maria Vilhelmine FæsterAge: 79 years18681947

Name
Maria Vilhelmine Fæster
Birth January 23, 1868
Alias
Maria Vilhelmine Meisner f. Fæster

Christening May 24, 1868 (Age 4 months)
MarriageChristian Conrad MeisnerView this family
April 4, 1897 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#1
Else Marie Frederikke Fæster Meisner
August 30, 1902 (Age 34 years)
Christening of a daughterElse Marie Frederikke Fæster Meisner
October 26, 1902 (Age 34 years)
Death of a husbandChristian Conrad Meisner
August 2, 1928 (Age 60 years)
Burial of a husbandChristian Conrad Meisner
August 7, 1928 (Age 60 years)
Death June 6, 1947 (Age 79 years)
Burial June 7, 1947 (1 day after death)
Family with Christian Conrad Meisner - View this family
husband
herself
Marriage: April 4, 1897Hillerød kirke
5 years
daughter

Shared note
Maria Vilhelmine Fæster alias Maria Vilhelmine Meisner f. Fæster Født: 23-01-1868 i Brøndbyvester sogn og døbt 24-05-1868 i Brøndbyvester kirke - datter af hr. proprietær (Nikolaj Frederik Vilhelm) Fæster (1839-1895) og hustru Marie Hedevig f. Tryde, 25 år gl. Kilde: KB-opslag 76, nr. 1. Brøndbyvester sogn. Smørum herred. År 1855-1892. KB_161_2_004_K03-22-A. Konfirmeret 1884 i Frederiksborg Slotskirke. Marie Vilhelmine Fæster, datter af møller Fæster og hustru Marie Hedevig f. Tryde, af Hillerød. Kilde: KB-opslag 77, nr. 1. Hillerød sogn. Lynge-Frederiksborg h. Frederiksborg a. År 1883-1892. KB_196_2_012_K03-23-A. Gift 04-04-1897: Ungkarl, manufakturhandler i Stege, Christian Conrad Meisner på 30 år (f. 06-02-1867 og døbt samme sted 02-06-1867, konfirmeret 02-10-1881 samme sted, søn af buntmager Henrik August Julius Meisner og hustru Frederikke Olsen (alias Sophie Frederikke Meisner f. Olsen)) gifter sig 04-04-1897 i Hillerød kirke med pige Marie Vilhelmine Fæster på 29 år, af Nyhuse (f. 23-01-1868 i Brøndbyvester, døbt 24-05-1868, konfirmeret 1884 i Frbg. Slotskirke, datter af afdøde møller Nikolaj Frederik Vilhelm Fæster og efterlevende hustru Marie Hedevig Tryde, af Frederiksborg Slotsmølle). Forlovere: Buntmager H. Meisner, Vordingborg. Cand. phil., fuldmægtig M. C. Fæster af Hillerød. Kilde: KB-opslag 199, nr. 5. Hillerød sogn. Lynge-Frederiksborg h. Frederiksborg a. År 1892-1899. KB_1892_196_3_035_0203a-V. Død 06-06-1947: Maria Vilhelmine Meisner f. Fæster dør 06-06-1947 på Grøndalsvej 12, Frbg., 79 år gl., og bliver begravet 07-06-1947 fra hjemmet til Solbjerg (Park)kirkegård, Frbg. Enke efter manufakturhandler Christian Conrad Meisner, viede 04-04-1897 i Hillerød kirke, f. 23-01-1868 i Brøndbyvester sogn, datter af proprietær (Nikolaj Frederik Vilhelm) Fæster og hustru Marie Hedevig Tryde. Adresse ved død: Grøndalsvej 12, Frbg. Kilde: KB-opslag 178, nr. 75. Godthåbs sogn, Frbg. K.M. År 1941-1950 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150495#150495,24954544 Folketællinger: FT-1890: Frederiksborg, Lynge-Frederiksborg, Hillerød Købstad, Hillerød 1 Kreds, Slotsgade Forhus, No. 4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C4926: Frederik Nicolai Wilhelm Fæster, 51, Gift, Husfader, Møller, Saxkøbing Marie Hedvig Fæster, 47, Gift, Husmoder, Norup Jylland >> Marie Wilhelmine Fæster, 22, Ugift, Barn, Brønbyvester Sjælland Karen Margrethe Fæster, 20, Ugift, Barn, Brønbyvester Sjælland Dorthea Regine Fæster, 15, Ugift, Barn, Saxkøbing Peder Stockholm Sørensen, 29, Ugift, Tjenestetyende, Thisted Hans Larsen, 26, Ugift, Tjenestetyende, Græsted Caroline Nielsine Olsen, 24, Ugift, Tjenestetyende, Ramløse Anna Kristine Jensen, 16, Ugift, Tjenestetyende, Maarum Birthe Kirstine Petersen, 22, Ugift, Tjenestetyende, Maarum FT-1901: Præstø, Mønbo, Stege Købstad, Storegade, 90 og 91, 240-1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D8024: ID 62-1g12: Conrad Meisner, 06.02.1867, Gift, Husfader, Vordingborg, Præstø Amt >> Marie Meisner, 23.01.1868, Gift, Husmoder, Sakskøbing Sogn, Maribo Amt Knud Bentsen, 25.11.1877, Ugift, Commis, København Emil ??order, 28.01.1884, Ugift, Lærling, Kalundborg, Holbæk Amt Hedvig Petersen, 26.09.1863, Ugift, Direktrice, Valby Sogn, Frederksborg Amt Augusta Jensen, 28.09.1881, Ugift, Tjenestepige, Damsholte Sogn, Præstø Amt FT-1916: Gl. Kongevej 152A, 2. sal, Frederiksberg - Matr. 47 o, 11. distrikt: ID 62-1g12: Christian Conrad Meisner, f. 06-02-1867 i Vordingborg, gift, husfar, grosserer >> Marie Vilhelmine Meisner, f. 23-01-1868 i Brøndbyvester, gift, husmor ID 62-1g12a: Else Marie Frederikke Meisner, f. 30-08-1902 i Kbh., ugift, datter Marie Hedvig Fæster, f. 09-08-1842 i Vindblæs, Gjerlev, Randers amt, enke, slægtning (læs: husfaderens svigermor) - anmærkn.: Død (læs: død 19-04-1916 i Solbjerg sogn, Frederiksberg, Begravet i Hillerød). samt 1 husassistent Kilde: FT-opslag 1038-1041. FT1916_08025_01044 FT-1921: Gl. Kongevej 152A, 2. sal, Frederiksberg - Matr. 47 o, 11. distrikt: ID 62-1g12: Christian Conrad Meisner, f. 06-02-1867 i Vordingborg, gift, husfar, grosserer >> Marie Vilhelmine Meisner, f. 23-01-1868 i Brøndbyvester, gift, husmor ID 62-1g12a: Else Marie Frederikke Meisner, f. 30-08-1902 i Kbh., ugift, datter samt 1 husassistent Kilde: FT-opslag 150. FT1921_00017_01360 FT-1925 - 5. nov.: Gl. Kongevej 152A, 2. sal, Frederiksberg - Matr. 47 o, 11. distrikt: ID 62-1g12: Christian Conrad Meisner, f. 06-02-1867 i Vordingborg, gift, husfar, grosserer >> Marie Vilhelmine Meisner, f. 23-01-1868 i Brøndbyvester, gift, husmor ID 62-1g12a: Else Marie Frederikke Meisner, f. 30-08-1902 i Kbh., ugift, datter Kilde: FT-opslag 184. FT1925_0498_00871 August 1928: Marie Vilhelmine Meisner f. Fæster, bor ved ægtefællens død på Henrik Steffensvej 7, Frbg. KRAK 1930: Enke Marie Meisner bor da Smallegade 29B, 2. sal.