Correll_Dohlmann

Niels Bygum Christian KrarupAge: 71 years17271799

Name
Niels Bygum Christian Krarup
Birth December 31, 1727
Alias
Niels Bygum Krarup

MarriageSophie Dorothea SchouboeView this family
November 26, 1773 (Age 45 years)
Birth of a son
#1
Janus Balthasar Krarup
December 5, 1774 (Age 46 years)
Occupation
Konsistorialråd og provst i Vejrum sogn, Hjerm herred

Christening of a sonJanus Balthasar Krarup
January 20, 1775 (Age 47 years)
Death about February 10, 1799 (Age 71 years)
Burial February 14, 1799 (4 days after death)
Family with Sophie Dorothea Schouboe - View this family
himself
Niels Bygum Christian Krarup
Birth: December 31, 172731-12-1727 på Dejbjerglund, Dejbjerg, Bølling sogn
Death: about February 10, 1799Vejrum Præstegård, Vejrum sogn, Hjerms herred
wife
Marriage: November 26, 1773Bøvling præstgård, Bøvling sogn
1 year
son

Shared note
Niels Bygum Krarup Født: 31-12-1727 på Dejbjerglund, Dejbjerg, Bølling sogn - søn af Christian Krarup (1699-1769 i Viborg Gråbrødre sogn, Nørlyng herred), propritær til Dejbjerglund, og hustru Constance Nielsdatter Bygum (1707-1766 i Bøvling sogn, Skodborg herred). Erhverv: Konsistorialråd (konsistorialassessor) i 1773. Provst i Vejrum sogn, Hjerm herred. Gift 1.g. 23-09-1763: Niels Bygum Krarup gifter sig 23-09-1763 i Harlev kirke, Framlev herred, Århus amt med Kristine Sofie Lodberg (alias Christine Sophie Lodberg f. 1740; død 25-12-1770 i Harlev sogn, Framlev herred). Kilde: KB-opslag 115, side 108. Harlev sogn (ny). Framlev herred. Århus amt. År 1694-1806. KB_rM_C356_A_001_007209693_00117. Gift 2.g. 26-11-1773: "Velærværdige, hr. Niels Bygum Krarup og min datter Sophie Dorothea (Schouboe) copulerede her i præstegården" (i Bøvling præstgård, Bøvling sogn). Kilde: KB-opslag 19. Bøvling sogn. Skodborg h. Ringkøbing a. År 1761-1800. KB_C487_C_002_K01-19-A. Død 10-02-1799: Hr. konsistorialassessor Niels Bygum Krarup, dør ca. 10-02-1799 i Vejrum Præstegård, Vejrum sogn, Hjerms herred, 71 år gl., og bliver begravet 14-02-1799 på Vejrum kirkegård, Vejrum sogn, Hjerm herred. Kilde: KB-opslag 324, nr. 3, spalte 2. Vejrum sogn, Hjerms herred. Ringkøbing a. År 1690-1815. KB_C502A_A_001_K06-29-A. Børn af 1. ægteskab: 1. Christian Johannes Lodbjerg Krarup, (1765-1820) Seminarieforstander i Borris. Gift med Christine Fabricius, f. 17-02-1768 i Lejerskov sogn, Ribe amt, datter af Christen Fabricius og Christiane Amalie Foss Heining (Kilde: dis-danmark.dk) 2. Christian Nielsen Krarup, (1768-1833) Konsistorialassessor, Vivild. Gift med Kirstine Thomsen 3. Constance Krarup, (1769-1827). Gift med L. C. Brøllund, præst til Stadil-Tim menigheder Børn af 2. ægteskab: 4. Janus Balthasar Krarup, f. 05-12-1774 i Vejrum Præstegård, Vejrum sogn. Død 1952. Sognepræst i Gerlev og provst. Gift med Marie Christiane Grundtvig, f. 14-5-1778; død 1864, datter af Enoch Grundtvig og Bodil Marie Foss Heining. 5. Christine Sophie Krarup (alias Kirstine Sofie Krarup) (1776-1840). Gift med C. Clausson, præst i Smidstrup 6. Sinnel Peter Krarup, f. 26-08-1778 i Vejrum Præstegård, Vejrum sogn. 7. Karen Kristiane Krarup, f. 17-11-1780 i Vejrum Præstegård, Vejrum sogn. 8. Jens Krarup (1783-1836). Stiftsprovst i Ålborg. Gift med Arnoldine Wormslev. Folketællinger: FT-1787: Ringkøbing, Hjerm, Vejrum, Præstegaarden, Præstegaarden, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, A4329: >> Niels Bygum Krarup, 60, gift, Hosbond, Consistorialassessor og Sognepræst Sophie Dorethe Schouboe, 40, gift, Madmoder Constance Krarup, 18, ugift, Datter af første Ægteskab Janus Baltasar Krarup, 12, ugift, Barn af andet Ægteskab Christine Sophie Krarup, 10, ugift, Barn af andet Ægteskab Sinnel Peter Krarup, 8, ugift, Barn af andet Ægteskab Karen Christiane Krarup, 6, ugift, Barn af andet Ægteskab Jens Krarup, 4, ugift, Barn af andet Ægteskab Johannes Engelken, 25, ugift, -, Student og Proceptor Christen Christensen, 43, ugift, -, Auls Karl Jacob Baunsgaard, 38, ugift, -, Anden Karl Jens Christian, 18, ugift, -, Tredje Karl Hans Pedersen, 15, ugift, -, Hyrdedreng Simon, 10, ugift, -, Hyrdedreng Anne Marie Jensdatter, 28, ugift, -, Tieneste Pige Mette Cathrine, 27, ugift, -, Tieneste Pige Maren, 28, ugift, -, Tieneste Pige Inger Cathrine, 15, ugift, -, Tieneste Pige ...?? Sørensdatter, 9, ugift, -, Tieneste Pige