Correll_Dohlmann

Sophie Dorothea SchouboeAge: 80 years17471827

Name
Sophie Dorothea Schouboe
Birth January 24, 1747
Alias
Sofie Dorthe Schouboe

Christening November 1, 1747 (Age 9 months)
MarriageNiels Bygum Christian KrarupView this family
November 26, 1773 (Age 26 years)
Birth of a son
#1
Janus Balthasar Krarup
December 5, 1774 (Age 27 years)
Christening of a sonJanus Balthasar Krarup
January 20, 1775 (Age 27 years)
Death of a husbandNiels Bygum Christian Krarup
about February 10, 1799 (Age 52 years)
Burial of a husbandNiels Bygum Christian Krarup
February 14, 1799 (Age 52 years)
Marriage of a childJanus Balthasar KrarupMarie Christine GrundtvigView this family
May 3, 1799 (Age 52 years)
Death November 14, 1827 (Age 80 years)

Family with Niels Bygum Christian Krarup - View this family
husband
Niels Bygum Christian Krarup
Birth: December 31, 172731-12-1727 på Dejbjerglund, Dejbjerg, Bølling sogn
Death: about February 10, 1799Vejrum Præstegård, Vejrum sogn, Hjerms herred
herself
Marriage: November 26, 1773Bøvling præstgård, Bøvling sogn
1 year
son

Shared note
Sophie Dorothea Schouboe alias Sofie Dorthe Schouboe Født: 24-01-1747 i Bøvling sogn, Skodborg herred, og døbt 01-11-1747 i Bøvling kirke, Skodborg herred - datter af sognepræst til Bøvling-Flynder menigheder, Jens Nicolai Jespersen Schouboe (alias Janus Schouboe, f. 08-01-1708 i Viborg; død 15-08-1789) og hustru Karen Olesdatter (alias Karen Olufsdatter, f. ca. 1715). Forældrene viet 24-08-1742. Kilde: Wibergs Alm. Dansk Præstehistorier. Gift 2.g. 26-11-1773: "Velærværdige, hr. Niels Bygum Krarup og min datter Sophie Dorothea (Schouboe) copulerede her i præstegården" (i Bøvling præstgård, Bøvling sogn). Kilde: KB-opslag 19. Bøvling sogn. Skodborg h. Ringkøbing a. År 1761-1800. KB_C487_C_002_K01-19-A. Død 14-11-1827: Sophie Dorothea Schouboe (enke efter Niels Bygum Krarup, provst i Vejrum sogn, Hjerm herred) dør 14-11-1827 i Smidstrup, Holmans, Vejle, 80 år gl. Faderen: Jens Nicolai Jespersen Schouboe alias Janus Schouboe mag., præst i Bøvling-Flynder. får i 1778 i levende live til efterfølger Hans Fuglede. Kilde: Nygaards sedler Folketællinger: Forældrene i 1787: FT 1787: Ringkøbing, Skodborg, Bøvling, Bøufling, Præstegaarden, , Kilde: ddd.dda.dk, FT 1787, A4340: >> Janus Schouboe, 80, gift, Mand, Præst >> Karen Olufsdatter, 72, gift, Kone Margrethe Cathrine Schouboe, 78, ugift, Mandens Syster Anna Johanne Schouboe, 44, ugift, En datter af Konens andet Egteskab Christen Jensen, 30, ugift, Tieneste Folk Magnus Jensen, 27, ugift, Tieneste Folk Mads Lauritsen, 22, ugift, Tieneste Folk Sidsel Christensdatter, 30, ugift, Tieneste Folk Mette Christensdatter, 44, ugift, Tieneste Folk Maren Nielsdatter, 20, ugift, Tieneste Folk Anna Pedersdatter, 26, ugift, Tieneste Folk Laurits Lauritsen, 16, ugift, Tieneste Folk Kirstine Andersdatter, 15, ugift, Tieneste Folk FT-1787: Ringkøbing, Hjerm, Vejrum, Præstegaarden, Præstegaarden, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, A4329: Niels Bygum Krarup, 60, gift, Hosbond, Consistorialassessor og Sognepræst >> Sophie Dorethe Schouboe, 40, gift, Madmoder Constance Krarup, 18, ugift, Datter af første Ægteskab Janus Baltasar Krarup, 12, ugift, Barn af andet Ægteskab Christine Sophie Krarup, 10, ugift, Barn af andet Ægteskab Sinnel Peter Krarup, 8, ugift, Barn af andet Ægteskab Karen Christiane Krarup, 6, ugift, Barn af andet Ægteskab Jens Krarup, 4, ugift, Barn af andet Ægteskab Johannes Engelken, 25, ugift, -, Student og Proceptor Christen Christensen, 43, ugift, -, Auls Karl Jacob Baunsgaard, 38, ugift, -, Anden Karl Jens Christian, 18, ugift, -, Tredje Karl Hans Pedersen, 15, ugift, -, Hyrdedreng Simon, 10, ugift, -, Hyrdedreng Anne Marie Jensdatter, 28, ugift, -, Tieneste Pige Mette Cathrine, 27, ugift, -, Tieneste Pige Maren, 28, ugift, -, Tieneste Pige Inger Cathrine, 15, ugift, -, Tieneste Pige ...?? Sørensdatter, 9, ugift, -, Tieneste Pige