Correll_Dohlmann

Jytte Gudri Niss BalslevAge: 81 years19141996

Name
Jytte Gudri Niss Balslev
Birth December 2, 1914 32 25
Alias
Jytte Gudri Niss Correll f. Balslev

Christening April 18, 1915 (Age 4 months)
Death of a husbandHelge Leif Correll
April 23, 1988 (Age 73 years)
Burial of a husbandHelge Leif Correll
April 27, 1988 (Age 73 years)
Occupation
Korrespondent

Death July 25, 1996 (Age 81 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 4, 1909Borup kirke, Ramsø herred
5 years
herself
Family with Helge Leif Correll - View this family
husband
herself
daughter
Anne Birgitte Corell
son
Tim Niss Corell
daughter
Else Dorthe Corell
son
Thomas Bo Correll

Shared note
Jytte Gudri Niss Balslev alias Jytte Gudri Niss Correll f. Balslev Født: 02-12-1914 på Sct. Jacobsgade 20, 4. sal, Kbh. og døbt 18-04-1915 i Skt. Jakob kirke, Kbh. - datter af ingeniør, cand. polyt. Johannes Vilhelm Balslev og hustru Elise Gudri f. Niss. Forældrene viet 04-07-1909 i Borup kirke, Ramsø herred. Kilde: KB-opslag 89, nr. 65. Skt. Jakobs sogn. År 1912-1923. Erhverv: Korrespondent Gift 21-06-1940: Ungkarl, dyrlæge Helge Leif Corell boende Kildehusvej 14, Roskilde - f. 09-06-1914 i Nathanael sogn, Kbh., søn af skotøjsfabrikant Lars Jørgen Lorentz Boje Corell og hustru Elisabeth Nielsen - gifter sig 21-06-1940 i Hans Egede kirke, Kbh. med ugift korrespondent Jytte Gudri Niss Balslev boende Struergade 9, Kbh., f. 02-12-1914 i Skt. Jakobs sogn, Kbh. - datter af ingeniør cand. polyt. Johannes Vilhelm Balslev og hustru Else Gudri Niss. Forlovere: Brudens far og fhv. lærerinde Cordala Hoffmeyer, Engelsborgvej 47, Lyngby. Kilde: KB-opslag 144, nr. 17. Hans Egede. År 1923-1943. KB_1892_020_3_006_0141a-V. Død 25-07-1996: Jytte Gudri Niss Correll f. Balslev dør den 25-07-1996 i Slagelse, 81 år gl. Helge Leif Correll og Jytte Gudri Niss f. Balslev får sammen 4 børn. ID 7-1f1: Anne Birgitte Correll ID 7-1f2: Tim Correll ID 7-1f3: Else Dorte Correll ID 7-1f4: Thomas Correll. Kilde: (ID 7-1b2) Hjarne Paul Correl Dyrsting.