Correll_Dohlmann

Marie Petrea BuntzenAge: 79 years18681947

Name
Marie Petrea Buntzen
Birth February 29, 1868
Alias
Marie Petrea Seitzberg f. Buntzen

Hjemmedøbt October 29, 1868 (Age 8 months)
Christening July 18, 1869 (Age 16 months)
MarriageVictor Vilhelm SeitzbergView this family
October 21, 1906 (Age 38 years)
Death of a husbandVictor Vilhelm Seitzberg
April 25, 1936 (Age 68 years)

Burial of a husbandVictor Vilhelm Seitzberg
April 30, 1936 (Age 68 years)
Death March 12, 1947 (Age 79 years)

Family with Victor Vilhelm Seitzberg - View this family
husband
herself
Marriage: October 21, 1906Skt. Markus kirke, Frbg.

Shared note
Marie Petrea Buntzen alias Marie Petrea Seitzberg f. Buntzen Født: 29-02-1868 på Antonistrædet 15, Kbh. og hjemmedøbt 29-10-1868 på Kommunehospitalet, Kbh., stue nr. 12. Fremstillet 18-07-1869 i Sankt Johannes kirke, Kbh. - datter af arbejdsmand Diderik Josias Buntzen og hustru Caroline Vilhelmine f. Bruun, 21 år, Fattiggården, Evaldsgade 19. Faddere: Stuekone, madam Smith samt moderen. Kilder: KB-opslag 58, nr. 8. side 54. Københavns Kommunehospital. H.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=204760#204760,38848522 og KB-side 335, nederst efter nr. 186. Sankt Johannes sogn, Kbh. K.M. samt hendes vielse Gift 21-10-1906: Ungkarl, malermester Victor Vilhelm Seitzberg på 39 år, af Hollændervej 22, st., Frbg. (f. 22-09-1867 i Kbh., søn af malersvend Frederik Vilhelm Seitzberg og afdøde hustru Anne Margrethe f. Kornerup) gifter sig 21-10-1906 i Skt. Markus kirke, Frbg. med ugift Marie Petrea Buntzen på 38 år af Svanholmsvej 12, 4. sal, f. 29-02-1868, datter af afdøde forældre, arbejdsmand Diderik Josias Buntzen og hustru Caroline Vilhelmine f. Bruun. Vidner: Daniel Christian Hafs, malermester, Oehlenschlægersgade 30. Peder Dambæk, malermester, Nyvej 2A, 1. sal. Kilde: KB-opslag 112, nr. 105. Skt. Markus sogn, Frbg. År 1902-1912. KB_1892_069_3_011_0110a-V Død 12-03-1947: Marie Petrea Seitzberg f. Buntzen dør 12-03-1947 på Frederiksberg Hospital, 79 år gl. Hun bliver begravet den 20-03-1947 på Søndermark kirkegård fra Sankt Markus kirke, Frbg. Født i København. Enke efter malermester Victor Seitzberg. Bopæl: Svanholmsvej 12A, 4. sal. Dødsårsag: Sindsygdom Kilde: KB-opslag 25, nr. 33. Sankt Markus sogn, Frbg. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156002#156002,26104049 Detailoplysninger om afdøde: Fornavn: MAR P Efternavn: SEITZBE Pigenavn: BUNTSEN Sidste bopæl: Frederiksberg Kommune Fødselsdag: 28. feb 1872 (læs: 29-02-1868. Dødsdag: 12. mar 1947 Død i en alder af: 75 år Død hvor: Frederiksberg Kommune https://dodsregister.dk/Infopage.aspx?id=+ISBrMMIHRcvseIQBvriDg==