Correll_Dohlmann

Rosa Leah Diederichsen1913

Name
Rosa Leah Diederichsen
Birth August 15, 1913
Alias
Rosa Leah Cappelen f. Diederichsen

Christening September 21, 1913 (Age 37 days)
Death

Family with Carl Johan Cappelen - View this family
husband
herself
daughter
Birte Cappelen

Shared note
Rosa Leah Diederichsen alias Rosa Leah Cappelen f. Diederichsen Født: 15-08-1913 på Søndergade 28, Middelfart ny og sogn, og døbt 21-09-1913 i Middelfart kirke - datter af typograf Carl Eliam Diederichsen og hustru Gustave Diederichsen f. Pszeticki på 22 år, boende Middelfart Søndergade. Forældrene viet 16-02-1913 i Middelfart kirke. Kilde: KB-opslag 218, nr. 51. Middelfart sogn. År 1909-1919. KB_1892_O196_G_016_0215a-FK. Gift 12-06-1938: Ungkarl, revisor Carl Johan Cappelen af H. C. Ørstedsvej 39 a, Kbh. (f. 19-01-1912 i Solbjerg sogn, Frbg., søn af hovmester Carl Johan Cappelen og hustru Dagmar Eleonora Kristine Amalie Petersen) gifter sig 12-06-1938 i Søllerød kirke med ugift telefonistinde Rosa Leah Diederichsen af Elmevang 27, Virum, f. 15-08-1913 i Middelfart, datter af typograf Carl Eliam Diederichsen og hustru Gustava Diederichsen f. Pszeticki. Lysning i Lundtofte kirke. Vidner: Brudeparrets fædre. Kilde: KB-opslag 201, nr. 46. Søllerød sogn. År 1932-1942. KB_1892_142_3_028_0198a-V.