Correll_Dohlmann

Ulla Britt BanckAge: 84 years19162001

Name
Ulla Britt Banck
Birth December 20, 1916
Alias
Ulla Britt Skaarup f. Banck

Death of a husbandLeif Willer-Andersen
April 4, 1955 (Age 38 years)
MarriageWilliam Graham LockeyView this family
after 1955 (Age 38 years)

Death of a husbandFrede Skaarup
October 16, 1985 (Age 68 years)
Death of a husbandWilliam Graham Lockey
April 4, 1988 (Age 71 years)

Death May 18, 2001 (Age 84 years)
Family with Frede Skaarup - View this family
husband
Frede Skaarup
Birth: October 16, 1913Løngangsstræde 21, Kbh. i Helligånds sogn
Death: October 16, 1985Rigshospitalet, Kbh.
herself
daughter
Private
son
Private
Family with Leif Willer-Andersen - View this family
husband
herself
daughter
Private
Family with William Graham Lockey - View this family
husband
herself
Marriage: after 1955

Shared note
Ulla Britt Banck alias Ulla Britt Skaarup f. Banck, Ulla Britt Willer-Andersen f. Banck, Ulla Britt Lockey f. Banck Født: 20-12-1916 på Øresundshospitalet, Helsingør Sankt Olai sogn (Helsingør Domkirkes sogn) og døbt i Tikøb - datter af skibsreder, John Erik August Banck (belgisk konsul og adm. direktør i Erik Bancks Rederi AB i Helsingborg, Skåne, Sverige, f. 18-04-1878 i Helsingborg) og hustru Therese f. Haderup (f. ca. 1884; død 1958) på 32 år. Faderen er svensk. Forældrenes faste bopæl er: Helsingborg. Kilde: KB-opslag 260, nr. 118. Helsingør Domkirkes sogn. Lynge-Kronborg herred. Frederiksborg amt. K.M. År 1911-1917. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151231#151231,25115690 NB! I kirkebogen for Helsingør Domkirkes sogn er barnets navn ikke angivet. Kun forældrenes. Faderens og broderens død: John Erik August Banck, gift, konsul i Helsingborg, f. i Helsinborg dør den 01-05-1935, 57 år gl. i en automobilulykke ved Hillerød tillige med sønnen Otto Erik Banck, f. 26-10-1914, død 20 år gl. Ligsyn på Frederiksborg Sygebus. Kilde: KB-opslag 311, side 310, nr. 40 og 41. Frederiksborg Slotssogn (Hillerød sogn). K.M. År 1931-1935. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149800#149800,24800342 Gift 07-10-1939: Frede Skaarup (f. 16-10-1913 i Kbh., - søn af Frede Skaarup, f. 11-10-1881 i Glumsø, og hustru Ingrid Marie Skaarup f. Pedersen Noes, f. 10-12-1885 i Vejrum, Ringkøbing amt), gifter sig den 07-10-1939 i Maria-Forsamlingen, Helsingborg, Sverige med Ulla Britt Banck, f. 20-12-1916 på Øresundshospitalet, Helsingør. Kilde: Sønnen Peter Otto Frede Skaarup's fødsel og dåb. 2 børn i ægteskabet. Ægteskabet opløst: Skilt ved bevilling af 12-02-1946. Gift 2. g. 15-05-1946: Fraskilt, grosserer Leif Willer-Andersen *), boende i Nærum (f. 10-04-1897 i Sankt Jakobs sogn, Kbh., skilt v. bevilling af 19-03-1946 fra sit 1. ægteskab), gifter sig borgerligt 15-05-1946 på Københavns Rådhus med fraskilt Ulla Britt Skaarup f. Banck, boende i Sandbjerg (f. 20-12-1916 i Tikøb sogn, Frederiksborg amt, skilt ved bevilling af 12-02-1946 fra sit 1. ægteskab). *) Fører iht. kgl. bevilling af 20-12-1946 fremtidig familienavnet: Willer-Andersen. Fulde navn herefter: Leif Willer-Andersen. (jf. Alm. Journ. XIV, no. 1252/1947). Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1946, lb.nr. 1902. AO-opslag 104. Side 102. Aegteskab_00000_8003633501_8003633501_0104. 1 barn i ægteskabet. Gift 3. g. efter 1955: Enke Ulla Britt Willer-Andersen f. Banck gifter sig med William Graham Lockey, direktør i Fa. Lockeys Reklamebureau A/S i Aalborg, senere i Kbh. Ulla Britt er hans anden hustru. 1 barn i ægteskabet. William Graham Lockey har yderligere 1 barn. Mere om Lockey på dette link: http://sportshistorie.dk/wp-content/uploads/2014/08/A5-24-sider-Veteran-2010.pdf Død 18-05-2001: Ulla Britt Lockey f. Banck dør 18-05-2001 i Chiasso, Schweiz, 84 år gl. Kilde: banckfam.org:88/banckfam/pdf/J_Nilsson_se.pdf - dateret: 11. nov. 2006