Correll_Dohlmann

Tyrre Petersen BøggildAge: 82 years17551838

Name
Tyrre Petersen Bøggild
Birth about September 5, 1755
Alias
Thyrri P. Bøggild, Tyrri Pedersen Bøgild, Thyrri Bøggild, ThyrrieBøggild og Thyrre Bøggild

Christening October 11, 1755 (Age 36 days)
MarriageChristine BergenView this family
November 13, 1781 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#1
Anne Kirstine Bøggild
May 20, 1797 (Age 41 years)
Occupation
Købmand i Århus købstad. Siden bedemand, klokkere og graver vedDomkirken i Århus

Christening of a daughterAnne Kirstine Bøggild
June 30, 1797 (Age 41 years)
Death of a wifeChristine Bergen
March 20, 1807 (Age 51 years)
Burial of a wifeChristine Bergen
March 26, 1807 (Age 51 years)
Marriage of a childNiels KirkebyeAnne Kirstine BøggildView this family
June 15, 1821 (Age 65 years)
Death July 20, 1838 (Age 82 years)
Burial July 24, 1838 (4 days after death)
Family with Christine Bergen - View this family
himself
wife
Marriage: November 13, 1781Århus Vor Frue kirke
16 years
daughter

Shared note
Tyrre Pedersen Bøggild alias Thyrri P. Bøggild, Tyrri Pedersen Bøgild, Thyrri Bøggild, Thyrrie Bøggild og Thyrre Bøggild Født: ca. 05-09-1755 i Århus Vor Frue sogn og døbt 11-10-1755 Århus Vor Frue kirke - søn af Peder Tyrresen Bøggild. Kilde: KB-opslag 103. Århus Vor Frue sogn. År 1749-1813. KB_C360A_A_002_K02-23-B. Erhverv: Købmand i Århus købstad. Siden bedemand, klokkere og graver ved Domkirken i Århus. "Han fik borgerskab den 08-07-1782. I perioden frem mod 1800 var han velstående. Således var han i 1792 byens største skatteyder med 81 Rdl, og i perioden 1790-96 ejede han gården (det nuværende Hotel Royal) på Store Torv. Imidlertid gik Tyrri Petersen Bøggild fallit i 1800-1801. Den 10-05-1800 indkaldes kreditorerne i Bøggilds opbudsbo til auktion den 11-06-1880 over Bøggilds ejendom: en gård i Vestergade 64 (11 fag), en gård i Vestergade 63 (11 fag), Møllesteenen (8 fag hus), Møllesteenen (18 fag hus med 8 beboelser), et kornloft, to smakkeparter, en del af Aarhus-Kalundborg fægen, samt løsøre og handelsvarer. Den 28-01-1820 bekendtgør Tyrri Petersen Bøggild "At jeg af Hans Kongelige Majestæt allernådigst er blevet beskikket til bedemand heri staden og til graver ved Domkirken"; han boede da på Vestergade 57, 2. etage." Kilde: Jørgen Aase Nielsen Gift 13-11-1781: Tyrri Pedersen Bøgild gifter sig 13-11-1781 i Århus Vor Frue kirke med Christine Bergen. Gift med kongelig dispensation. Kilde: KB-opslag 22, nr. 12. Århus Vor Frue sogn. År 1749-1813. KB_C360A_A_002_K01-12-A. Død 20-07-1838: Thyrre Bøggild, bedemand, klokkere og graver ved Domkirken, dør 20-07-1838 i Århus Vor Frue sogn, 82 år gl., og bliver begravet 24-07-1838 fra Århus Vor Frue kirke. Kilde: KB-opslag 306, nr. 10. Århus Vor Frue sogn. År 1835-1851. KB_C360A_A_005_K11-09-A. Folketælling: FT-1801: Aarhus, Hasle, Aarhus Købstad, Vestergade, 75, 64, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B3333: >> Thyrrie Bøggild, 45, Gift, husbond, købmand Christine Bergen, 42, Gift, hans kone Peder Bøggild, 18, Ugift, deres søn, student og opholder sig på akademiet i Kbhn. Marta Marie Bøggild, 17, Ugift, deres datter Anne Marie Bøggild, 14, Ugift, deres datter Dorthe Magrethe Bøggild, 12, Ugift, deres datter Thyrine Christine Bøggild, 11, Ugift, deres datter Jens Bøggild, 9, Ugift, deres søn Severine Elisabeth Bøggild, 8, Ugift, deres datter Frideriche Bøggild, 7, Ugift, deres datter Anne Kirstine Bøggild, 4, Ugift, deres datter Søren Bøggild, 3, Ugift, deres søn Johannes Bøggild, 1, Ugift, deres søn Marie Frideriche Hofmann, 50, Ugift, logerende, informerer børn Niels Sørensen, 44, Ugift, tjenestekarl, gårdskarl Sophie Rasmusdatter, 25, Ugift, tjenestepige Inger Nielsdatter, 32, Ugift, tjenestepige Mette Magrethe Michelsdatter, 28, Ugift, tjenestepige Marta Hansdatter, 16, Ugift, tjenestepige