Correll_Dohlmann

Christine BergenAge: 48 years17591807

Name
Christine Bergen
Birth about 1759

Alias
Krestine Bøgild

MarriageTyrre Petersen BøggildView this family
November 13, 1781 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#1
Anne Kirstine Bøggild
May 20, 1797 (Age 38 years)
Christening of a daughterAnne Kirstine Bøggild
June 30, 1797 (Age 38 years)
Death March 20, 1807 (Age 48 years)
Burial March 26, 1807 (6 days after death)
Family with Tyrre Petersen Bøggild - View this family
husband
herself
Marriage: November 13, 1781Århus Vor Frue kirke
16 years
daughter

Shared note
Christine Bergen alias Krestine Bøgild f. Bergen Født: ca. 1759 Gift 13-11-1781: Tyrri Pedersen Bøgild gifter sig 13-11-1781 i Århus Vor Frue kirke med Christine Bergen. Gift med kongelig dispensation. Kilde: KB-opslag 22, nr. 12. Århus Vor Frue sogn. År 1749-1813. KB_C360A_A_002_K01-12-A Død 20-03-1807: Krestine Bøgild født Bergen dør 20-03-1807 i Århus Domsogn, 48 år gl., og bliver begravet 26-03-1807 fra Århus Domkirke. Kilde: KB-opslag 181. Århus Domsogn. År 1801-1813. KB_C358_A_004_K04-05-A. Folketælling: FT-1801: Aarhus, Hasle, Aarhus Købstad, Vestergade, 75, 64, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B3333: Thyrrie Bøggild, 45, Gift, husbond, købmand >> Christine Bergen, 42, Gift, hans kone Peder Bøggild, 18, Ugift, deres søn, student og opholder sig på akademiet i Kbhn. Marta Marie Bøggild, 17, Ugift, deres datter Anne Marie Bøggild, 14, Ugift, deres datter Dorthe Magrethe Bøggild, 12, Ugift, deres datter Thyrine Christine Bøggild, 11, Ugift, deres datter Jens Bøggild, 9, Ugift, deres søn Severine Elisabeth Bøggild, 8, Ugift, deres datter Frideriche Bøggild, 7, Ugift, deres datter Anne Kirstine Bøggild, 4, Ugift, deres datter Søren Bøggild, 3, Ugift, deres søn Johannes Bøggild, 1, Ugift, deres søn Marie Frideriche Hofmann, 50, Ugift, logerende, informerer børn Niels Sørensen, 44, Ugift, tjenestekarl, gårdskarl Sophie Rasmusdatter, 25, Ugift, tjenestepige Inger Nielsdatter, 32, Ugift, tjenestepige Mette Magrethe Michelsdatter, 28, Ugift, tjenestepige Marta Hansdatter, 16, Ugift, tjenestepige