Correll_Dohlmann

Ane Anchersen HaasumAge: 52 years17701822

Name
Ane Anchersen Haasum
Birth March 3, 1770
Alias
Ane Ankersen Haasum

MarriageMathias KirkebyeView this family
June 12, 1792 (Age 22 years)

Birth of a son
#1
Niels Kirkebye
April 21, 1794 (Age 24 years)
Christening of a sonNiels Kirkebye
July 1, 1794 (Age 24 years)
Marriage of a childNiels KirkebyeAnne Kirstine BøggildView this family
June 15, 1821 (Age 51 years)
Death November 18, 1822 (Age 52 years)
Burial November 26, 1822 (8 days after death)
Family with Mathias Kirkebye - View this family
husband
herself
Marriage: June 12, 1792
22 months
son

Shared note
Ane Anchersen Haasum alias Ane Ankersen Haasum Født: 03-03-1770 i Gjerrild-Hemmet, Nørre herred, Randers amt - datter af Anders Hansen Haasum (f. 16-06-1714; død juni 1777), sognepræst i Haasum-Ramsing, Rødding herred, Viborg Amt og Stift, og hustru Mette Marie Jeremiasdatter Haasum f. Müller (f. ca. 1739; død 12-07-1840). Gift 12-06-1792: Mathias Kirkebye (f. 12-06-1766 i Hornstrup; død 30-12-1826 i Vejlby sogn, Djurs Sønder herred) gifter sig 12-06-1792 med Ane Ankersen Haasum (f. 03-03-1770; død 18-11-1822) af Gjerrild-Hemmet, Nørre herred, Randers amt. Kilde: home.online.no/~rrostru/Wiberg/1285-Veilby-H.htm Død 18-11-1822: Ane Anchersen Haasum dør 18-11-1822 i Vejlby sogn, Djurs Sønder herred, 52-3/4 år gl., og bliver begravet 26-11-1822 på Vejlby kirkegård, Djurs Sønder herred. Sognepræst Mathias Kirkebye's hustru i Weÿlbye (Vejlby). Kilde: KB-opslag 135, nr. 28. Vejlby sogn. Djurs Sønder h. Randers a. År 1814-1835. KB_C328_A_005_K05-05-A. Håsum Sogn er et sogn i Salling Provsti (Viborg Stift). Sognet ligger i Skive Kommune; indtil Kommunalreformen i 1970 lå det i Rødding Herred (Viborg Amt). I Håsum Sogn ligger Håsum Kirke. Faderen: af 1/2 1743 [Vindum 3/3 41, o. 22/3] Anders Hansen Haasum af Holbæk-Udby, Rougsø herred, Randers amt, født 16-06-1714; død juni 1777. St. = student i Aarh. 30; ca. 22-09-1735, h. = haud illaudabilem (ikke urosværdig); 1. gang gift med Christiane Magdalene Lauritsdatter Harlev af Bjerregrav-Aalum-Tanum. 3 S. = sønner, 5 D. = døtre; 2. gang gift med Mette Marie Jeremiasdtr. Müller af Karlby-Voldby, Nørre herred, Randers amt. død 12-07-1840; 2 B. = børn. Folketælling: FT-1801: Randers, Djurs Sønder, Vejlby, Veilbye, , 20, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B5116: Mathies Kirkebye, 35, Gift, Hosbonde, Sognepræst Ane Anchersen Haasum, 31, Gift, hans Kone Anders Haasum Kirkebye, 8, Ugift, Deres Børn, f. 14-04-1793 Niels Kirkebye, 7, Ugift, Deres Børn, f. 21-04-1794 Mathias Anchersen Kirkebye, 6, Ugift, Deres Børn, f. 17-10-1795 Mette Marie Haasum fød Müller, 61, Enke(mand) Hosbondens Swigermoder, Præste Enke, lewer af Pension og egen Formue Ane Cathrine Pedersdatter, 24, Ugift, Tienestefolk Else Rasmusdatter, 21, Ugift, Tienestefolk Mette Jensdatter, 24, Ugift, Tienestefolk Jens Pedersen, 33, Ugift, Tienestefolk Rasmus Erichsen, 16, Ugift, Tienestefolk