Correll_Dohlmann

Ellen Marie Sørensen1895

Name
Ellen Marie Sørensen
Birth August 10, 1895
Alias
Ellen Marie Krøyer f. Sørensen

MarriageHenrik Adolf Klauman KrøyerView this family
December 2, 1921 (Age 26 years)
Death

Family with Henrik Adolf Klauman Krøyer - View this family
husband
herself
Marriage: December 2, 1921Skt. Jakobs kirke, Kbh.

Shared note
Ellen Marie Sørensen alias Ellen Marie Krøyer f. Sørensen Født: 10-08-1895 i Gladsaxe sogn - datter af mælkeforpagter Anders Sørensen og hustru Anna Petrea Olsen. Kilde: Hendes vielse Gift 02-12-1921: Ungkarl, ingeniør Henrik Adolf Klauman Krøyer, 28 år gl., boende Læderstræde 13, Kbh. (f. 31-07-1893 i Tårnby sogn (læs: Sundby sogn), søn af arkitekt Holger Klauman Krøyer og hustru Alma Karoline Rasmussen (moderen bor Læderstræde 10)) gifter sig 02-12-1921 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. med ugift Ellen Marie Sørensen, 26 år gl., boende Kirsteinsgade 11, Kbh. (f. 10-08-1895 i Gladsaxe sogn, datter af mælkeforpagter Anders Sørensen og hustru Anna Petrea Olsen, Kirsteinsgade 11. Forlovere: Brudens forældre. Kilde: KB-opslag 58, nr. 145. Skt. Jakobs sogn. År 1921-1928. KB_1892_023_3_035_0055a-V. Folketælling: FT-1921: Kirsteinsgade 11, 4. th., Kbh.: Anders Sørensen, f. 09-09-1862 i ??, tilflyttet i 1899, gift, husfar, mejeriejer Anna Sørensen, f. 07-04-1865 i Ullerød, gift, husmor >> Ellen Sørensen, f. 10-08-1895 i Bagsværd, ugift, datter Margrethe Sørensen. f. 11-08-1902 i Kbh., ugift, datter Else Sørensen, f. 24-12-1904 i Kbh., ugift, datter Wilhelm Sørensen, f. 24-06-1907 i Kbh., ugift, søn Kilde: FT-opslag 21. FT1921_00028_00746