Correll_Dohlmann

Johan Anton Hartmann HolmAge: 2 months19001900

Name
Johan Anton Hartmann Holm
Birth June 9, 1900 28 23
Alias
tvilling til Johanne Antonia Hartmann Holm

Birth of a sisterJohanne Antonia Hartmann Holm
June 9, 1900
Hjemmedøbt July 1, 1900 (Age 22 days)
Death August 27, 1900 (Age 2 months)
Burial August 29, 1900 (2 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 6, 1898Helligkors kirke, Kbh.
6 months
elder sister
1 year
twin sister
himself
Johan Anton Hartmann Holm
Birth: June 9, 1900 28 23Kompagnistræde 37, Kbh. i Vor Frue sogn
Death: August 27, 1900Kompagnistræde 37, Kbh. i Vor Frue sogn
Father’s family with Laura Agathe Jakobine Andersen - View this family
father
step-mother
Marriage: August 16, 1908Hvidovre kirke

Shared note
ID 15-2a3: Johan Anton Hartmann Holm - tvilling til pige nr. 48 - Johanne Antonia Hartmann Holm Født: 09-06-1900 på Kompagnistræde 37, Kbh. i Vor Frue sogn, Kbh. og hjemmedøbt 01-07-1900 af pastor Prior. Søn af (ID 15-2a) Johan Richard Lars Holm, cykelfabrikant, og hustru Ina Antonia f. Hartmann på 30 år, Kompagnistræde 37, Kbh. Forældrene viet 06-12-1898 i Helligkors kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 12, nr. 45. Vor Frue sogn. År 1900-1905. KB_1892_013_3_055_0011a-FM. Død 27-08-1900: Johan Anton Hartmann Holm dør 27-08-1900 på Kompagnistræde 37, Kbh., 2½ md. gl., og bliver begravet 29-08-1900 fra Vor Frue kirke, Kbh. Søn af smedemester Holm, Kompagnistræde 37, Kbh. Kilde: KB-opslag 68, nr. 98. Vor Frue sogn. År 1892-1914. KB_1892_013_3_072_0067a-DM.