Correll_Dohlmann

Laura Agathe Jakobine Andersen1869

Name
Laura Agathe Jakobine Andersen
Birth June 26, 1869
Alias
Laura Agathe Jakobine Pedersen f. Andersenog Laura Agathe JakobineHolm f. Andersen

Christening August 25, 1869 (Age 60 days)
MarriageJohan Richard Lars HolmView this family
August 16, 1908 (Age 39 years)
Death

Family with Johan Richard Lars Holm - View this family
husband
herself
Marriage: August 16, 1908Hvidovre kirke
Johan Richard Lars Holm + Ina Antonie Hartmann - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: December 6, 1898Helligkors kirke, Kbh.
6 months
step-daughter
1 year
step-daughter
step-son
Johan Anton Hartmann Holm
Birth: June 9, 1900 28 23Kompagnistræde 37, Kbh. i Vor Frue sogn
Death: August 27, 1900Kompagnistræde 37, Kbh. i Vor Frue sogn

Shared note
Laura Agathe Jakobine Andersen alias Laura Agathe Jakobine Pedersen f. Andersen og Laura Agathe Jakobine Holm f. Andersen Født: 26-06-1869 på Nørregade 1076, Århus Domsogn og døbt 25-08-1869 i Århus Domkirke - datter af tømrer Lars Andersen og hustru Ane Charlotte Hansen på 36 år, boende Nørregade 1076. Kilde: KB-opslag 200, nr. 95, side 191. Århus Domsogn. Hasle h. Århus a. År 1868-1872. KB_C358_A_015_K07-15-A. Gift 1.g.: Kelner, siden urtekræmmer Johan Carl Emil Pedersen (død 08-12-1902) gifter sig med Laura Agathe Jakobine Andersen. Kilde: Brudens 2. ægteskab 1 søn i 1. ægteskab: Kaj Laurits Pedersen Født: 15-08-1897 på Møllestræde, Hillerød og døbt 21-11-1897 i Roskilde Domkirke - søn af kelner Johan Carl Emil Pedersen og hustru Laura Agathe Jacobine Andersen på 27 år, Møllestræde, Hillerød. Frøknerne Paule Bardenfleth og Anna Rosenørn af København. Arbejdskarl Hans Juul Petersen i Roskilde og barnets far. Kilde: KB-opslag 33, nr. 50. Hillerød sogn. Lynge-Frederiksborg herred. KB_1892_196_3_021_0031a-FM. Gift 2. g. 16-08-1908: Enkemand (1.g.) Johan Richard Lars Holm, boende Remisevej 121, Valby sogn (f. 15-03-1872 i Næstved Skt. Peders sogn, døbt 18-03-1872, konfirmeret 03-10-1886 i Næstved Skt. Peders kirke, søn af bagermester Johan Peter Holm og hustru Karen Marie Hansen. Brudgommens 1. hustru: Ina f. Hartmann, død 25-05-1904 på Øresundshosp., Kbh.) gifter sig 16-08-1908 i Hvidovre kirke med enke (1.g.) Laura Agathe Jacobine (Jakobine) Petersen f. Andersen, boende Remisevej 121, Valby sogn (f. 26-06-1869 i Århus Domsogn, og døbt 25-08-1869 og konfirmeret 30-09-1883 i Århus Domkirke, datter af tømrer Lars Andersen og hustru Ane Charlotte Hansen. Brudens 1. mand: urtekræmmer Johan Carl Emil Petersen, død 08-12-1902. Vidner: Mejeriforpagter Peter Hansen, Roskildevej 78 og ledvogter Hans Hansen, Remisevej 16, Valby. Kilde: KB-opslag 32, nr. 2. Hvidovre sogn. År 1892-1936. KB_1892_152_3_014_0029a-V. Bosteder: Bopæl meldt i Kbh.: - Udfyldelsesdato: 01-05-1891 >> Laura Agathe Jacobine Andersen, f. 26-06-1869 i Aarhus - Stillinger: Tjp Adresser: 01-05-1891: Vestergade 7, stuen - hos Gross. Clausen 04-11-1891: Frederiksborggade 29, 1. - hos Ekviperingshandler Frisch 06-04-1892: Nørrebrogade 11 , 3. - hos Conditor Fugmann 04-05-1892: Frameldt til Hellebæk, - Conditor Fugmann 09-11-1893: Peder Skrams Gade 5, 3. - hos Hertz 01-05-1894: Frederiksberggade 24, stuen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 1 (Indre by). Filmrulle 0002A. Registerblad 1578 (unikt id: 1483312) Bopæl meldt i Kbh.: - Udfyldelsesdato: 16-12-1902 >> Hovedperson: Laura Agathe Jacobine Petersen, f. 26-06-1873 (læs: f. 26-06-1869) i Aarhus Stillinger: Enke Ægtefælle: Petersen (læs: Johan Carl Emil Pedersen) død 08-12-1902 Barn: Kaj Lauritz Petersen, f. 15-08-1897 i Hillerød Adresser: 01-11-1901: Sankt Hans Gade 23, stuen 01-11-1902: Sankt Hans Gade 26 , 1. 01-05-1903: Øster Allé 9 , stuen 01-05-1906: Remisevej 121, 2. 01-11-1906: Remisevej 8, stuen 01-05-1908: Remisevej 8, stuen Kilde: Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 9 (Valby). Filmrulle 0009. Registerblad 27 (unikt id: 2516587) Bopæl meldt i Kbh.: - Udfyldelsesdato: 01-05-1900 Hovedperson: Johan Richardt Lars Holm, f. 15-03-1872 i Næstved Stillinger: Cykelfabrikant. Detailhandler. Postassistent. Løjtnant 1. Ægtefælle: Ina Antonia Holm (f. Hartmann), f. 26-06-1876 i København; død 25-8-1904 2. Ægtefælle: Laura Agathe Jacobine Holm, f. 26-06-1870 (læs: 1869) i Aarhus (Domsogn) Registrators kommentar: Noteret gift 01-11-1908 (læs: 16-08-1908 i Hvidovre kirke) Barn: Kaj Laurits Holm, f. 15-08-1898 (alias Kaj Laurits Pedersen, f. 15-08-1897, søn af Johan Carl Emil Pedersen, død 08-12-1902, og hustru Laura Agathe Jacobine Pedersen f. Andersen). Adresser: 01-05-1900: Fra Vesterbrogade 3, Panoptikon til Kompagnistræde 37, stuen 01-11-1901: Remisevej 121, stuen 01-05-1906: Remisevej 8, stuen 01-11-1906: Remisevej 121, 2. 01-11-1909: Langgade 100, stuen 01-11-1910: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 9 (Valby). Filmrulle 0003. Registerblad 2540 (unikt id: 2496304) Sønnen: Bopæl meldt i Kbh.: - Udfyldelsesdato: 06-01-1916 > Kaj Lauritz Petersen, f. 15-08-1897 i Hillerød - Stillinger: Gartner Adresser: Fra Tesdorpfsvej 24, Frbg.: hos Handelsgartner Peter Henrik Ericksen 06-01-1916: Karensgade 2, stuen - (han var da logerende på adressen) 22-01-1917: Langgade 72, 4. - hos Bredahl Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 9 (Valby). Filmrulle 0008. Registerblad 3674 (unikt id: 2516454)