Correll_Dohlmann

Maria Catharina Henricke FrahmAge: 78 years18221901

Name
Maria Catharina Henricke Frahm
Birth October 14, 1822
Alias
Marie Cathrine Henrikke Hallas f. Frahm

MarriageAugust Wilhelm Carl HallasView this family
June 28, 1848 (Age 25 years)
Death of a husbandAugust Wilhelm Carl Hallas
July 11, 1887 (Age 64 years)
Burial of a husbandAugust Wilhelm Carl Hallas
July 18, 1887 (Age 64 years)
Death September 19, 1901 (Age 78 years)
Burial September 24, 1901 (5 days after death)
Family with August Wilhelm Carl Hallas - View this family
husband
herself
Marriage: June 28, 1848Tyrstrup, Haderslev

Shared note
Maria Catharina Henricke Frahm alias Maria Catharina Henrica Frahm, Marie Henriette Hallas f. Frahm og Marie Cathrine Henrikke Hallas f. Frahm Født: 14-10-1822 i Slesvig-Holsten, Tyskland Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden). Filmrulle 0008. Registerblad 501 (unikt id: 3325307) Gift 28-06-1848: August Wilhelm Karl v. Hallas, 32 år gl. (f. 12-09-1816 i Rouvray nær Bouchain i Frankrig) gifter sig 28-06-1848 i Tyrstrup, Haderslev med Maria Catharina Henrica Frahm, 27 år gl. (f. 14-10-1822 i Slesvig, datter af Peter Frahm og hustru Anna Dethlefsen). Kilde: Family Search Død 19-09-1901: Enkefru Marie Cathrine Henrikke Hallas dør 19-09-1901 på Nørre Alle 1, 3. sal, Kbh. i Skt. Johannes sogn, Kbh., 78 år gl., og bliver begravet 24-09-1901 fra Skt. Johannes kirke, Kbh. Adresse ved død: Nørre Alle 1, 3. sal, Kbh. Kilde: KB-opslag 73, nr. 207. Skt. Johannes sogn. År 1899-1913. KB_1892_010_3_063_0072a-DK. Folketællinger og bosteder: FT-1850: København (Staden), Citadellet , Generalstokken, Citadellet, ( Frederikshavn.), nr. 2, 55, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1882: >> Augt. Wilh. Carl Hallas, 33, Gift, prtl. ved 1 res. læge corps., huusfader, Frankrige (læs: Jægerkorps) Mari Hallas, 26, Gift, hans kone, Slesvig Emma Hallas, 1, Ugift, hans datter, Kjøbenhavn I august 1864 befinder familien sig i Odense. FT-1880: Originalen: Sofievej 24, 3. sal, Frederiksberg: August Wilhelm Carl Hallas, 63 år, gift, husfar, lutheran, pensioneret kaptajn af Fodfolket, f. i Kbh. (læs: født i Frankrig) >> Marie Henriette Hallas f. Frahm, 58 år, gift, husmor, lutheran, f. i Slesvig Emma Katinka Hallas, 30 år, ugift, lutheran, deres barn, f. i Kbh. Amanda Hallas, 26 år, ugift, lutheran, deres barn, f. i Kbh. Harald Hallas, 21 år, ugift, lutheran, deres barn, smedesvend, f. i Kbh. Marie Hallas, 20 år, ugift, lutheran, deres barn, f. i Kbh. Hjalmar Hallas, 18 år, ugift, lutheran, deres barn, murerlærling, f. i Kbh. Kilde: Originalen. FT-opslag 29. FT1880_10132_01112 FT-1880: København (Staden), Sofievej 24, -, 64, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4756: August Vilhelm Carl Hallas !!, 65, Gift, Husfader, ??, København >> Marie Henriette Hallas. f. ??, 58, Gift, Husmoder, Slesvig Emma Katinka Hallas, 30, Ugift, Deres Barn, København Amalie Hallas, 26, Ugift, Deres Barn, København Harald Hallas, 21, Ugift, Deres Barn, Smedesvend, København Marie Hallas, 20, Ugift, Deres Barn, København Hjalmar Hallas, 18, Ugift, Deres Barn, Murerlærling, København FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter, Guldbergsgade 29, matr. 63A18C19E Forhus 4.Sal tilv, 7, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3808: August Vilhelm Carl Hallas, 68, Gift, Husfader, pensioneret Kaptain af Fodfolket, Roufrauv i Frankrig >> Marie Cathrine Henrikke Hallas født Frahm, 63, Gift, Husmoder, Slesvig Amanda Helene Hallas, 31, Ugift, Barn, examineret Lærerinde, Als Marie Hallas, 25, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Hjalmar Hallas, 23, Ugift, Barn, Bagersvend, Kjøbenhavn Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1892 >> Marie Cathrine Henrike Hallas, f. 14-10-1822 i Slesvig; død 19-09-1901 - Stillinger: Enkefru Adresse: 01-05-1892: Nørre Allé 1, 3. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden). Filmrulle 0008. Registerblad 501 (unikt id: 3325307)