Correll_Dohlmann

Else Margarethe Leonore Scherning1889

Name
Else Margarethe Leonore Scherning
Birth February 6, 1889
Alias
Else Margarethe Leonore Hallas-Møller f. Scherning

MarriageErik Hallas-MøllerView this family
March 8, 1908 (Age 19 years)
Birth of a son
#1
Helge Hallas-Møller
April 9, 1908 (Age 19 years)
Christening of a sonHelge Hallas-Møller
October 18, 1908 (Age 19 years)
Birth of a daughter
#2
Kirsten Hallas-Møller
April 11, 1913 (Age 24 years)
Christening of a daughterKirsten Hallas-Møller
December 7, 1913 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#3
Birte Hallas-Møller
October 23, 1919 (Age 30 years)
Christening of a daughterBirte Hallas-Møller
October 17, 1920 (Age 31 years)
Marriage of a childHelge Hallas-MøllerEva JensenView this family
July 1, 1941 (Age 52 years)
Marriage of a childHerluf Kirketerp NielsenBirte Hallas-MøllerView this family
September 24, 1943 (Age 54 years)
Death of a daughterBirte Hallas-Møller
July 24, 1996 (Age 107 years)
Death

Family with Erik Hallas-Møller - View this family
husband
herself
Marriage: March 8, 1908Christianskirken, Kbh.
1 month
son
5 years
daughter
7 years
daughter

Shared note
Else Margarethe Leonore Scherning alias Else Margarethe Leonore Hallas-Møller f. Scherning Født: 06-02-1890 i Charlottenburg, Berlin, Tyskland, datter af ugift Anna Louise Bahlmann. Brudens navneforandring af 27-09-1904. Gift 08-03-1908: Erik Hallas-Møller, ungkarl, cand. pharm. på 29 år, Vestmannagade 3, 1. sal, Kbh. (f. 14-05-1878 i Svendborg, søn af realskolebestyrer Johannes Møller og hustru Cathrine Marie Frederikke Emilie f. Hallas) gifter sig 08-03-1908 i Christianskirken, Kbh. med frk. Else Margarethe Leonore Scherning på 18 år, Torvegade 60, 3. sal, Kbh. (f. 06-02-1890 i Charlottenburg *), Berlin, Tyskland, datter af ugift Anna Louise Bahlmann. Brudens navneforandring af 27-09-1904. Forlovere: Konstruktør O. P. Møller, Vestmannagade 3, 1. sal og grosserer E. Scherning, Torvegade 60. Anm.: Kuratortilladelse af 26-02-1908. Kilde: KB-opslag 139, nr. 13. Christians sogn. År 1901-1908. KB_1892_035_3_016_0137a-V. *) Charlottenburg, bydel i Berlin, som var en selvstændig købstad vokset op omkring slottet Charlottenburg, indtil den i 1920 blev indlemmet i Berlin som et af hovedstadens 23 bydistrikter, Bezirke. Folketællinger og bosteder: FT-1911: Artillerivej 50, 4., th., Kbh.: Erik Hallas Møller, f. 14-05-1878 i Svendborg, gift, husfar, assistent, cand. pharm., Struers Kemiske Laboratorium i Skindergade 38. Tilflyttet fra Slagelse i 1902 >> Elise Margarethe Eleonora Møller, f. 06-02-1889 i Berlin, gift, husmor, tilflyttet i 1899 fra Hannover, Tyskland Helge Hallas Møller, f. 08-04-1908 i Kbh., ugift, søn Kilde: FT-opslag 71. FT1911_0003_01516 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1903 Hovedperson: Erik Hallas Møller, f. 14-05-1878 i Svendborg - Stillinger: Cand.pharm. >> Ægtefælle: Else Margrethe Leonore Møller, f. 06-02-1890 i Hannover, Tyskland Barn: Helge Møller, f. 09-04-1908 Adresser: 01-05-1903: Linnésgade 26, 3. 15-01-1904: Nørre Voldgade 29, 3. - hos Jørgensen 07-05-1904: Vendersgade 5, 1. - hos Hornum 01-05-1907: Vestmannagade 3 01-05-1908: Frameldt 01-11-1908: Artillerivej 50, 4. 01-05-1912: Toftegaards Allé 12, 3. 01-11-1914: Lemnosvej 28, stuen 01-11-1915: Heklas Allé 11, stuen 31-10-1919: Sigbrits Allé 2 - hos Nicolaisen 01-05-1920: Dyrkøb 5, 2. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 1 (Indre by). Filmrulle 0025. Registerblad 558 (unikt id: 1416567) FT-1925: København (Staden), Glahns Alle, -, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1925, D6622: Erik Hallas-Møller, 14/5 1878, G, Husfader, Afdelingschef, cand.pharm. H Struers chem-laborat. Københ., Svendborg >> Else Margrethe Leonora Hallas-Møller, 6/2 1890, G, Husmoder, Tyskland Helge Hallas-Møller, 9/4 1908, -, Barn, København Kirsten Hallas-Møller, 11/4 1913, -, Barn, København Birte Hallas-Møller, 23/10 1919, -, Barn, København