Correll_Dohlmann

Maria Charlotte TimmermannAge: 78 years18431922

Name
Maria Charlotte Timmermann
Birth July 25, 1843
Alias
Maria Charlotte Hallas f. Timmermann

Christening August 18, 1843 (Age 24 days)
MarriageSophus Friederich Marquard HallasView this family
June 19, 1869 (Age 25 years)
Birth of a son
#1
Alfred Timmermann Hallas
April 25, 1878 (Age 34 years)
Christening of a sonAlfred Timmermann Hallas
July 2, 1878 (Age 34 years)
Death of a husbandSophus Friederich Marquard Hallas
July 5, 1893 (Age 49 years)
Marriage of a childAlfred Timmermann HallasEbba Karin Ella WestfeldtView this family
about 1911 (Age 67 years)

Death April 29, 1922 (Age 78 years)
Burial May 4, 1922 (5 days after death)
Family with Sophus Friederich Marquard Hallas - View this family
husband
herself
Marriage: June 19, 1869København
9 years
son

Shared note
Maria Charlotte Timmermann alias Maria Charlotte Hallas f. Timmermann Født: 25-07-1843 i København og døbt 18-08-1843 i Trinitatis kirke, Kbh. - datter af juvelerer Georg Ferdinand Timmermann og hustru Louise Amalie Ahrentzen. Kilde: Family Search Gift 19-06-1869: Sophus Frederik Marquard Hallas gifter sig 19-06-1869 i København med Maria Charlotte Timmermann, f. 25-07-1843 i Kbh., datter af juvelerer Georg Ferdinand Timmermann og hustru Louise Amalie Ahrentzen. Kilde: denjyskekirkebog.dk/Bog/DenDanskeLaegestand1479-1900-4.txt Død 29-04-1922: Maria Charlotte Hallas f. Timmermann, f. i København, dør 29-04-1922 på Bispebjerg hospital, Kbh., 78 år gl., og bliver begravet 04-05-1922 på Assistens kirkegård, Kbh. Begravelsen forrettet af hospitalspræst Herm-Koch. Enke efter læge Sophus Hallas. Adresse ved død: Jens Juelsgade 32, st. Kilde: KB-opslag 8, nr. 33. Østervold sogn. År 1922-1942. KB_1892_026_3_009_0005a-DK. Folketællinger og bosteder: FT-1845: København (Staden), Købmager Kvarter, Møntergade 133, 1. Sal, 723, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C3428: Georg Ferd. Timmermann, 35, Gift, Juveleer, Kjøbenhavn Louise Amalie Arentzen, 34, Gift, Kone, Aarhuus >> Maria Charlotte Timmermann, 2, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Ida Arentzen, 38, Ugift, *min Kones Søster, Fredericia Jørgen Blickfeld, 28, Ugift, Malersvend, Kjøbenhavn Ferdinad Clausen, 33, Ugift, Kjøbmand, Kjøbenhavn Fritz August Frantzen, 16, Ugift, Guldsmedlærling, Kjøbenhavn FT-1850: København (Staden), Købmager Kvarter, Möntergade 133, stueetagen, 105, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B6922: Georg Timmerman, 40, Gift, juveler, huusfader, Kjøbenhavn Amalie Ahrentzen, 40, Gift, hans kone, Aarhuus >> Maria Timmerman, 7, Ugift, deres børn, Kjøbenhavn Charles Do., 4, Ugift, deres børn, Kjøbenhavn Waldemar Do., 2, Ugift, deres børn, Kjøbenhavn Christine Andersdatter, 25, Ugift, tjenestepige, Ousted sogn, Kjøbenhavns amt FT-1860: København (Staden), Strand Kvarter, Amagertorv No. 13, Matr 44, Stuen, 294, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D6240: Ferdinand Timmermann, 50, Gift, Juveler. Husfader, Kbhvn Amalie f. Arntzen, 49, Gift, Husmoder, Aarhus >> Marie Charlotte Timmermann, 17, Ugift, deres Barn, Kbhvn Valdemar Timmermann, 11, Ugift, deres Barn, Kbhvn Caroline Sigeler, 23, Ugift, Tjenestepige, Kbhvn FT-1880: Holbæk, Tuse, Svinninge, Svinninge Sogn, Svinninge By, Et Hus, 6, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D2940: Sophus Friederich Marquard Hallas, 41, Gift, Husfader, Praktiserende Læge, Slesvig >> Maria Charlotte Hallas, f. Timmermann, 36, Gift, Hustru, Husmoder, København Alfred Timmermann Hallas, 1, Ugift, Deres Barn, Svinninge Sogn, Holbæk Amt Inger Andrea Gabrielle Hansen, 19, Ugift, Husjomfru, Alsted Sogn, Sorø Amt Karen Sophie Hansen, 24, Ugift, Tjenestepige, Kundby Sogn, Holbæk Amt Louise Amalie Timmermann, f. Arntzen (Ahrentzen), 69, Gift, Juveler Timmermanns Hustru, Aarhus - Kommentar: Tillægsliste A. Egentlige opholdssted København FT-1890: Holbæk, Tuse, Svinninge Sogn, Svinninge By, Et Hus, familie nr. 11: Læge i Svinninge: Sophus Frederik Markquard Hallas, 50 år, gift, FK, f. i Slesvig by, husfar, doktor >> Maria Charlotte Hallas f. Timmermann, 45 år, gift, FK, f. i Kbh., husmor, hustru Alfred Timmermann Hallas, 11 år, ugift, FK, f. i Svinninge, barn Axel Andreassen Lerke, 13 år, ugift, FK, f. i Kbh., barn Frederik Wilhelm Lund, 39 år, ugift, FK, f. i Ribe, Ribe amt, huslærer Karen Charlotte Mortensen, 20 år, ugift, FK, f. i Gødvad, (Hids herred) Viborg amt, husjomfru Johanne Marie Petersen, 20 år, ugift, FK, f. i Hjembæk, tjenestetyende, tjenestepige Kilde: FT-opslag 41. FT1890_01019_01604 Forældrene i 1885: FT-1885: København (Staden), Aagade 32, 1. Sal til Venstre, 29, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, B6354: Georg Ferdinand Timmermand, 74, Gift, Husfader, Fhv. Juveler, Kjøbenhavn Lovise Amalie Timmermand, 74, Gift, Husmoder, Aarhus Jens Chr. Valdemar Timmermand, 36, Ugift, Søn, Praktiserende Læge, Kjøbenhavn Anna Lovise Schmyer, 23, Ugift, Husjomfru, Stege paa Møen Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1893 >> Marie Charlotte Timmermann, f. 25-07-1843 i København - Stillinger: Enke Adresser: 01-11-1893: Nørrebrogade 63, 2. 01-11-1896: Kapelvej 1, 3. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 6 (Nørrebro). Filmrulle 0038. Registerblad 2322 (unikt id: 1878024) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1913 >> Marie Charlotte Hallas, f. 25-07-1843 i København; død 29-04-1922 - Stillinger: Enkefru Adresser: 01-11-1913: Fra Grundtvigsvej 5 til Scholdanns Stiftelse, Kronborggade 19 G, mezzaninen 01-05-1916: Jens Juels Gade 32, stuen 01-11-1919: Jens Juels Gade 32, stuen (Esaias sogn) Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden). Filmrulle 0008. Registerblad 502 (unikt id: 3325308)