Correll_Dohlmann

Ebba Karin Ella Westfeldt1891

Name
Ebba Karin Ella Westfeldt
Birth January 17, 1891
Alias
Ebba Karin Ella Hallas f. Westfeldt

Christening May 22, 1894 (Age 3 years)
MarriageAlfred Timmermann HallasView this family
about 1911 (Age 19 years)

Hjemmedøbt
Death

Family with Alfred Timmermann Hallas - View this family
husband
herself
Marriage: about 1911

Shared note
Ebba Karin Ella Westfeldt Oprindelig døbt Ebba Karin Ella Winther *) alias Ebba Karin Ella Hallas f. Westfeldt Født: 17-01-1891 i Vejle sogn, Nørvang herred og hjemmedøbt 27-01-1891. Fremstillet 22-05-1894 i Vejle Sct. Nicolaj kirke. Datter af skuespillerinde, ugift Alma Theodora Ambrosius Sørensen, 29 år, p.t. i Vejle.og udlagt barnefader: Skuespiller Jensenius Skouboe Winther, p.t. i Århus. *) Navneforandring til: Ebba Karin Ella Westfeldt - iht. kgl. bevilling af 23-04-1912. Anmærkn.: Uægte. Fødsel og dåb tilført Skt. Stefans kirkes Ministerialbog, Kbh. Kilde: KB-opslag 256, nr. 9. Vejle sogn. Nørvang herred. Vejle amt. År 1881-1891. KB_C441_C_012_09d01d02 Gift ca. 1911: Alfred Timmermann Hallas gifter sig med Ebba Karin Ella Westfeldt, f. 17-01-1891 i Vejle sogn. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 3 (Sankt Annæ, Øster og Vester). Filmrulle 0008. Registerblad 3240 (unikt id: 1770109) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1911 >> Ebba Karen Westfelt, f. 17-01-1891 i København (læs: Vejle) - Stillinger: Klinikfrøken Adresse: 01-05-1911: Aagade 94, 2. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 6 (Nørrebro). Filmrulle 0039. Registerblad 2503 (unikt id: 1882506) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-11-1912 >> Ebba Marie Ella Hallas, f. 17-01-1891 i Vejle Adresse: 01-11-1912: Nørrebrogade 15, 2. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 6 (Nørrebro). Filmrulle 0009. Registerblad 722 (unikt id: 1647585) Bopæl meldt i Kbh. - udfærdiget 01-11-1895: >> Hovedperson: Alfred Timmermann Hallas, f. 25-04-1878 i Svinninge Stillinger: Kontorist. Tandlæge >> Ægtefælle: Ebba Karen Ella, f. 17-01-1891 i Vejle 01-11-1895: Nørrebrogade 63, 2. 01-11-1896: Kapelvej 1, 3. - hos Hallas 01-05-1898: Nørrebrogade 57, 1. 01-11-1898: Fælledvej 16, 2. 01-05-1901: Læssøesgade 5, 4. 01-09-1909: Nørrebrogade 15, 2. 01-11-1915: Frederiksgade 11, 1. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 3 (Sankt Annæ, Øster og Vester). Filmrulle 0008. Registerblad 3240 (unikt id: 1770109)