Correll_Dohlmann

Gustav Rudolph Heinrich Friederich GierahnAge: 60 years18321893

Name
Gustav Rudolph Heinrich Friederich Gierahn
Birth about February 1832
Alias
Gustav Gierahn, Friedrich Rudolph Gustav Heinrich Gierahn og GustavRudolph Heinrich Friederik Gierahn

MarriageChristine Marie Julie AhrensView this family
January 30, 1866 (Age 33 years)
Birth of a daughter
#1
Henriette Vilhelmine Christine Gierahn
November 15, 1866 (Age 34 years)
Birth of a son
#2
Christian Carl Ludvig Gierahn
November 29, 1868 (Age 36 years)
Birth of a daughter
#3
Minna Pouline Caroline Johanna Gierahn
October 6, 1870 (Age 38 years)
Occupation
Buntmager i Odense

Christening of a daughterMinna Pouline Caroline Johanna Gierahn
December 11, 1870 (Age 38 years)
Birth of a daughter
#4
Pouline Louise Catharine Gierahn
November 26, 1872 (Age 40 years)
Christening of a daughterPouline Louise Catharine Gierahn
January 12, 1873 (Age 40 years)
Birth of a son
#5
Ludvig Gierahn
November 21, 1874 (Age 42 years)
Christening of a sonLudvig Gierahn
February 7, 1875 (Age 43 years)
Birth of a son
#6
Vilhelm Ernst Gierahn
December 22, 1876 (Age 44 years)
Christening of a sonVilhelm Ernst Gierahn
May 21, 1877 (Age 45 years)
Death January 17, 1893 (Age 60 years)
Burial January 24, 1893 (7 days after death)
Family with Christine Marie Julie Ahrens - View this family
himself
wife
Marriage: January 30, 1866Odense Sankt Hans kirke
9 months
daughter
2 years
son
22 months
daughter
2 years
daughter
2 years
son
2 years
son

Shared note
Gustav Rudolph Heinrich Friederich Gierahn alias Gustav Gierahn, Friedrich Rudolph Gustav Heinrich Gierahn og Gustav Rudolph Heinrich Friederik Gierahn Født: ca. feb. 1832 i Rostock, Tyskland - søn af hofsadelmager Gierahn. Erhverv: Buntmager i Odense Gift 30-01-1866: Friedrich Rudolph Gustav Heinrich Gierahn, ungkarl og buntmager, 34 år, boende i Vestergade, Odense, gifter sig 30-01-1866 i Odense Sct. Hans kirke med Christine Marie Julie Ahrens, jomfru, 22 år, boende hjemme på Nørregade, Odense. Kilde: KB-opslag 285, nr. 5. Odense Sct. Hans sogn. År 1848-1868. KB_O112_A_013_10c09c10. Død 17-01-1893: Gustav Rudolph Heinrich Friederich Gierahn, fhv. buntmager, dør 17-01-1893 i Fattiggården, Vindegade 52, Odense Sct. Knuds sogn, 60 år gl., og bliver begravet 24-01-1893 på Odense Assistens kirkegård. Gift med Julie f. Ahrens. Født i Rostock. Søn af hofsadelmager Gierahn. Kilde: KB-opslag 25, nr. 14. Odense Sct. Knuds sogn. År 1892-1900. KB_1892_O113_G_033_0022a-DM Folketællinger: FT-1860: Odense, Odense Købstad, St. Knuds Kirkestræde 18, 1 sal, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, B0289: Rasmus Christian Girahn, 34, Gift, malermester, Odense Wilhelmine Henriette Gierahn, 35, Gift, [hustru], Rostock Lars Jørgen Hendriksen, 17, Ugift, malerlærling, Tommerup >> Gustav Girahn, 29, Ugift, bundtmager, Rostoch FT-1880: Odense, Odense Købstad, Grynhusene 4, forhuset, 774, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B0082, Optællingsliste 59: >> Friederich Rudolph Gustav Gierahn, 48, Gift, bundtmager, husfader, Rostok Christian Carl Ludvig Gierahn, 11, Ugift, husfaders sønner, Lundeborg, Oure sogn pr. Svendborg Ludvig Gierahn, 5, Ugift, husfaders sønner, Odense Christine Marie Julie Gierahn født Thanes, 35, Gift, husfaders kone, Odense (læs: født Ahrens) - Tillægsliste B: Midlertidigt fraværende FT-1890: Odense, Odense Købstad, Vindegade 53, indlagte paa Fattigg., 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, B0315: >> Gustav Rudolph Heinrich Fredr. Gierahn, 58, Gift, under fattigforsørgelse, bundtmager, Rostock