Correll_Dohlmann

Ane Lene Jensen1878

Name
Ane Lene Jensen
Birth December 31, 1878
Alias
Ane Lene Lauritzen f. Jensen

Hjemmedøbt April 4, 1879 (Age 3 months)
Christening April 15, 1879 (Age 3 months)
MarriageCarl Christian Ingvard LauritzenView this family
April 24, 1908 (Age 29 years)
Birth of a son
#1
Kaj Thorkild Lauritsen
February 1, 1910 (Age 31 years)
Christening of a sonKaj Thorkild Lauritsen
April 13, 1924 (Age 45 years)
Death

Shared note
Ane Lene Jensen Ane Lene Lauritzen f. Jensen Født: 31-12-1878 på Lund Mark, Tamdrup sogn, Nim herred og hjemmedøbt 04-04-1879. Fremstillet 15-04-1879 i Tamdrup kirke. Datter af indsidder Jens Peter Jensen og hustru Ane Margrethe f. Graversen på 24 år, Lund Mark. Kilde: KB-opslag 140, nr. 16. Tamdrup s. Nim h. Skanderborg a. År 1874-1891. KB_C416_A_008_K05-25-A. Konfirmeret 16-04-1893 i Horsens Vor Frelsers kirke: Ane Lene Jensen, f. 31-12-1878 i Lund, Sverige og hjemmedøbt. Fremstillet 15-04-1879 i Tamdrup kirke. Datter af maskinpasser Jens Peter Jensen og hustru Ane Margrethe f. Graversen. Kilde: KB-opslag 159, nr. 71. Horsens Vor Frelsers sogn. Nim h. Skanderborg amt. År 1892-1899. KB_1892_C414A_G_033_0161a-kp. Gift 24-04-1908: Carl Christian Ingvard Lauritzen gifter sig borgerligt den 24-04-1908 med Ane Lene Jensen. Kilde: Sønnen Kaj Thorkild Lauritsen's fødsel og dåb Folketællinger: Moderen i FT-1860: FT-1860: Skanderborg, Nim, Tamdrup, Lund, Et Huus, 130, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D6452: Gravers Andersen, 45, G, Huusmand, lever af sin Jordlod, Huusfader, Her i Sognet [Tamdrup] Ane Lene Madsdatter, 44, G, Hans kone, Ølsted Sg., Vejle A. Maren Graversen, 12, U, Deres børn, Her i Sognet [Tamdrup] Anders Graversen, 9, U, Deres børn, Her i Sognet [Tamdrup] >> Ane Margrethe Graversen, 6, U, Deres børn, Her i Sognet [Tamdrup] Mads Graversen, 3, U, Deres børn, Her i Sognet [Tamdrup] Ane Marie Graversen, 1, U, Deres børn, Her i Sognet [Tamdrup] FT-1911: Thors Passage 4, Kbh.: Carl Christian Ingvard Lauritzen, f. 07-08-1873 i Hobro, tilflyttet i 1896, gift, husfar, skomager >> Ane Lene Lauritzen, f. 31-12-1878 i Horsens, gift, husmor (læs: f. i Tamdrup sogn) Else Helene Lauritzen, f. 30-11-1908 i Kbh., barn Kaj Thorkild Lauritzen, f. 01-02-1910 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 31. _FT1911_0051_00123 FT-1916: Ydunsgade 9, 1. sal, tv., Kbh.: Carl Christian Ingvard Lauritzen, f. 07-08-1873 i Hobro, gift, husfar, skotøjsarbejder >> Ane Lene Lauritzen, f. 31-12-1878 i Horsens, gift, husmor (læs: f. i Tamdrup sogn) Dagmar Margrethe Lauritzen, f. 11-09-1907 i Kbh., barn Else Helene Lauritzen, f. 30-11-1908 i Kbh., barn Kaj Thorkild Lauritzen, f. 01-02-1910 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 47. FT1916_08087_01527. FT-1921: Ydunsgade 9, 1. sal, tv., Kbh.: Carl Christian Ingvard Lauritzen, f. 07-08-1873 i Hobro, gift, husfar, skotøjsarbejder >> Ane Lene Lauritzen, f. 31-12-1878 i Horsens, gift, husmor (læs: f. i Tamdrup sogn) Dagmar Margrethe Lauritzen, f. 11-09-1907 i Kbh., barn Else Helene Lauritzen, f. 30-11-1908 i Kbh., barn Kaj Thorkild Lauritzen, f. 01-02-1910 i Kbh., barn Gerda Karla Lauritzen, f. 11-03-1916 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 21. FT1921_00060_00306. FT-1925 - 5. nov.: Ydunsgade 9, 1. sal, tv., Kbh.: Carl Christian Ingvard Lauritzen, f. 07-08-1873 i Hobro, gift, husfar, skotøjsarbejder >> Ane Lene Lauritzen, f. 31-12-1878 i Horsens, gift, husmor (læs: f. i Tamdrup sogn) Dagmar Margrethe Lauritzen, f. 11-09-1907 i Kbh., datter, ugift, fabriksarbejderske Else Helene Lauritzen, f. 30-11-1908 i Kbh., datter, ugift, ekspeditrice Kaj Thorkild Lauritzen, f. 01-02-1910 i Kbh., søn, ugift, bud Gerda Karla Lauritzen, f. 11-03-1916 i Kbh., datter, ugift Kilde: FT-opslag 113. FT1925_0485_00113 FT-1930 - 5. nov.: Ydunsgade 9, 1. sal, tv., Kbh.: Carl Christian Ingvard Lauritzen, f. 07-08-1873 i Hobro, gift 24-04-1908, husfar, skotøjsarbejder, arbejdsløs pga. sygdom. 4 børn i ægteskabet >> Ane Lene Lauritzen, f. 31-12-1878 i Horsens, (læs: f. i Tamdrup sogn), gift 24-04-1908, husmor. 4 børn i ægteskabet Gerda Karla Lauritzen, f. 11-03-1916 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 99. FT1930_00452_00602