Correll_Dohlmann

Friderich Wibe HastrupAge: 75 years17871863

Name
Friderich Wibe Hastrup
Birth May 10, 1787
Alias
Frederich Wibe Hastrup og Frederik Vibe Hastrup

Christening May 17, 1787 (Age 7 days)
MarriageHanna Catharina ArmandView this family
October 14, 1820 (Age 33 years)
Birth of a son
#1
Cecilius Hastrup
January 30, 1825 (Age 37 years)
Occupation
Ejer af Brandtberg hovedgård. Siden ejer af gården Palmelund i Torupved Hedensted

Christening of a sonCecilius Hastrup
April 26, 1825 (Age 37 years)
Marriage of a childCecilius HastrupCecilia SchnackenburgView this family
October 11, 1850 (Age 63 years)
Death February 8, 1863 (Age 75 years)
Burial February 14, 1863 (6 days after death)
Family with Hanna Catharina Armand - View this family
himself
wife
Marriage: October 14, 1820Svendborg Sct. Nicolai kirke
4 years
son

Shared note
Friderich Wibe Hastrup alias Frederich Wibe Hastrup og Frederik Vibe Hastrup Født: 10-05-1787 i Tybrind hovedgård, Ørslev-Føns sogn, Vends herred, Odense amt og døbt 17-05-1787 i Ørslev kirke, Vends herred. Søn af skovrider Hastrup (alias Jens Pedersen Hastrup og hustru Cecilia Wegener Leth), Tybrind hovedgård. Kilde: KB-opslag 157, nr. 17. Føns sogn. Vends h. Odense a. År 1762-1814. KB_O205_C_002_K03-39-A. Erhverv: Ejer af Brandtberg hovedgård, Kollerup sogn. Siden ejer af gården Palmelund i Torup ved Hedensted. Gift 14-10-1820: Frederich Wibe Hastrup, proprietær på Brudagergaard, 34 år gl., gifter sig 14-10-1820 i Svendborg Sct. Nicolai kirke med jfr. Hanne Armand (alias Hanna Catharina Armand), 24 år gl., her i sognet. Kilde: KB-opslag 65, nr. 15. Svendborg Sct. Nicolai sogn. Sunds h. Svendborg a. År 1813-1822. KB_O387_A_005_K03-06-A. Død 08-02-1863: Frederik Vibe Hastrup dør 08-02-1863 i Hedensted sogn, 75 år gl. og begravet 14-02-1863 fra Hedensted kirke. Da ejer af gården "Palmelund" i Thorup ved Hedensted. Kilde: KB-opslag 214, nr. 1. Hedensted sogn. Hatting h. Vejle a. År 1853-1864. KB_C433B_A_005_K08-02-A. Folketællinger FT-1801: Odense, Vends, Ørslev, Tybrind Hovedgaard, , 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B8734: Jens Hastrup, 65, Gift, Hosbonde, Skovrider Cicilia Leth, 53, Gift, Hans koene Julianus Hastrup, 21, Ugift, Deres børn, Ved jagten Marthe Skurmern Hastrup, 17, Ugift, Deres børn >> Friderik Wiibe Hastrup, 13, Ugift, Deres børn Morten Leth Hastrup, 11, Ugift, Deres børn Mette Marie Madsdatter, 20, Ugift, -, Tienestepige FT-1834: Vejle, Brusk, Eltang, Nørre Bjerth, 1 Gaard, 20, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, a0396: >> Vibe Hastrup, 48, Gift, Proprieteur, Eier af Gaarden Johanna Ariman, 41, Gift, hans Kone Jens Hastrup, 11, Ugift, deres Børn Julianus Hastrup, 10, Ugift, deres Børn Eiulius Hastrup, 9, Ugift, deres Børn (alias Cecilius Hastrup) Vilhelm Hastrup, 6, Ugift, deres Børn Christiane Hastrup, 4, Ugift, deres Børn Ana Hastrup, 3, Ugift, deres Børn med flere ... FT-1850: Vejle, Tørrild, Kollerup, Brandtberg, Hovedgaard, 66F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1807: >> Frederich Vibe Hastrup, 64, Gift, Ejer af Gaarden, Huusfader, Tybring Hanne Cathrine Hastrup, 54, Gift, Hans Kone, Rønne Julianus Hastrup, 27, Ugift, Deres Børn, Brudager sogn Svendborg amt Juliane Hastrup, 24, Ugift, Deres Børn, Eltang sogn Vejle amt Christiane Hastrup, 21, Ugift, Deres Børn, Eltang sogn Vejle amt Anna Hastrup, 20, Ugift, Deres Børn, do [Eltang sogn Vejle amt] Martha Hastrup, 15, Ugift, Deres Børn, do [Eltang sogn Vejle amt] Julle Hastrup, 6, Ugift, Plejedatter, Her i Sognet med flere ... FT-1860: Vejle, Hatting, Hedensted, Thorup, Gaard, 14, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D2190: >> Frederik Hastrup, 73, Gift, Gaardmand Husfader, Odense Johanne Armand, 64, Gift, Kone, Rønne Juliane Hastrup, 34, Ugift, datter, Eltang S. Vejle Amt Juliane Hastrup, 16, Ugift, Plejebarn, Eltang S. Vejle Amt Mads Schnakkenborg, 6, Ugift, Plejebarn, Eltang S. Vejle Amt Jens Olesen, 18, Ugift, Tjenestekarl, Eltang S. Vejle Amt Johan Dam, 17, Ugift, Tjenestekarl, Eltang S. Vejle Amt Marie Millelsen, 13 , Ugift, Tjenestepige, Gadbjerg Vejle Amt