Correll_Dohlmann

Hanna Catharina ArmandAge: 79 years17951875

Name
Hanna Catharina Armand
Birth about May 1795
Alias
Hanne Armand, Hanna Catharina Hastrup f. Armand og Hanne KatrineHastrup f. Armand

Christening May 22, 1795
MarriageFriderich Wibe HastrupView this family
October 14, 1820 (Age 25 years)
Birth of a son
#1
Cecilius Hastrup
January 30, 1825 (Age 29 years)
Christening of a sonCecilius Hastrup
April 26, 1825 (Age 29 years)
Marriage of a childCecilius HastrupCecilia SchnackenburgView this family
October 11, 1850 (Age 55 years)
Death of a husbandFriderich Wibe Hastrup
February 8, 1863 (Age 67 years)
Burial of a husbandFriderich Wibe Hastrup
February 14, 1863 (Age 67 years)
Death January 11, 1875 (Age 79 years)
Burial November 16, 1875 (10 months after death)
Family with Friderich Wibe Hastrup - View this family
husband
herself
Marriage: October 14, 1820Svendborg Sct. Nicolai kirke
4 years
son

Shared note
Hanna Catharina Armand alias Hanne Armand, Hanna Catharina Hastrup f. Armand og Hanne Katrine Hastrup f. Armand Født: ca. maj 1795 i Rønne, Bornholm og døbt fredagen 22-05-1795 i Rønne kirke. Datter af J. W. Armand (alias Johan Wilhelm Armand) og hustru Maren West Hertel f. Samuelsdatter. (Note: Moderen Maren Samuelsdatter var enke da hun gifter sig 10-04-1795 i Rønne sogn med Johan Wilhelm Armand. Kilde: KB-opslag 197. Rønne sogn. Bornholm) Kilde: KB-opslag 198, Rønne sogn. Bornholms Vester h. Bornholms a. År 1768-1814. KB_099_1_002_K07-24-A Gift 14-10-1820: Frederich Wibe Hastrup, proprietær på Brudagergaard, 34 år gl., gifter sig 14-10-1820 i Svendborg Sct. Nicolai kirke med jfr. Hanne Armand (alias Hanna Catharina Armand), 24 år gl., her i sognet. Kilde: KB-opslag 65, nr. 15. Svendborg Sct. Nicolai sogn. Sunds h. Svendborg a. År 1813-1822. KB_O387_A_005_K03-06-A. Død 11-01-1875: Hanne Katrine Hastrup, enke, dør 11-01-1875 i hjemmet, Læssøgade 4, Kbh. i Skt. Johannes sogn, Kbh., 79 år gl., og bliver begravet 16-11-1875 fra Skt. Johannes kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 158, nr. 35. Skt. Johannes sogn. År 1861-1884. KB_010_2_022_K06-14-A. Folketællinger: FT-1801: Bornholm, Vester, Rønne Købstad, NO. 28 Vester Kvarter, 393, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, A7142: Johan Vilhelm Armand, 40, gift, Husbonde, Mechanicus og Uhrmager Maren Samuelsdatter, 44, gift, hans kone Samuel Hertel, 13, ugift, deres barn Christen West, 10, ugift, deres barn >> Johanne Cathrine, 6, ugift, deres barn FT-1834: Vejle, Brusk, Eltang, Nørre Bjerth, 1 Gaard, 20, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, a0396: Vibe Hastrup, 48, Gift, Proprieteur, Eier af Gaarden >> Johanna Ariman, 41, Gift, hans Kone Jens Hastrup, 11, Ugift, deres Børn Julianus Hastrup, 10, Ugift, deres Børn Eiulius Hastrup, 9, Ugift, deres Børn (alias Cecilius Hastrup) Vilhelm Hastrup, 6, Ugift, deres Børn Christiane Hastrup, 4, Ugift, deres Børn Ana Hastrup, 3, Ugift, deres Børn med flere ... FT-1840: Vejle, Holmans, Gaarslev, Nebbegaard, Nebbegaard, 111, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C6432: >> Hanna Hastrup, 44, Gift Juliane Hastrup, 14, Ugift, hendes børn (f. 27-11-1826 i Eltang sogn) Wilhem Hastrup, 13, Ugift, hendes børn Christiane Hastrup, 12, Ugift, hendes børn Anna Hastrup, 10, Ugift, hendes børn (f. 13-12-1830 i Nørre Bjert sogn) Martha Hastrup, 5, Ugift, hendes børn FT-1850: Vejle, Tørrild, Kollerup, Brandtberg, Hovedgaard, 66F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1807: Frederich Vibe Hastrup, 64, Gift, Ejer af Gaarden, Huusfader, Tybring >> Hanne Cathrine Hastrup, 54, Gift, Hans Kone, Rønne Julianus Hastrup, 27, Ugift, Deres Børn, Brudager sogn Svendborg amt Juliane Hastrup, 24, Ugift, Deres Børn, Eltang sogn Vejle amt Christiane Hastrup, 21, Ugift, Deres Børn, Eltang sogn Vejle amt Anna Hastrup, 20, Ugift, Deres Børn, do [Eltang sogn Vejle amt] Martha Hastrup, 15, Ugift, Deres Børn, do [Eltang sogn Vejle amt] Julle Hastrup, 6, Ugift, Plejedatter, Her i Sognet med flere ... FT-1860: Vejle, Hatting, Hedensted, Thorup, Gaard, 14, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D2190: Frederik Hastrup, 73, Gift, Gaardmand Husfader, Odense >> Johanne Armand, 64, Gift, Kone, Rønne Juliane Hastrup, 34, Ugift, datter, Eltang S. Vejle Amt Juliane Hastrup, 16, Ugift, Plejebarn, Eltang S. Vejle Amt Mads Schnakkenborg, 6, Ugift, Plejebarn, Eltang S. Vejle Amt Jens Olesen, 18, Ugift, Tjenestekarl, Eltang S. Vejle Amt Johan Dam, 17, Ugift, Tjenestekarl, Eltang S. Vejle Amt Marie Millelsen, 13 , Ugift, Tjenestepige, Gadbjerg Vejle Amt