Correll_Dohlmann

Elna Marie Jensen1908

Name
Elna Marie Jensen
Birth May 29, 1908
Alias
Elna Marie Poulsen f. Jensen og Elna Marie Mathiessen f. Jensen

Christening July 19, 1908 (Age 51 days)
MarriageHermod Ludvig Vilhelm MathiessenView this family
July 27, 1946 (Age 38 years)
Death of a husbandHermod Ludvig Vilhelm Mathiessen
October 14, 1957 (Age 49 years)
Burial of a husbandHermod Ludvig Vilhelm Mathiessen
October 20, 1957 (Age 49 years)
Death

Family with Hermod Ludvig Vilhelm Mathiessen - View this family
husband
herself
Marriage: July 27, 1946b.v. på Københavns Rådhus
Hermod Ludvig Vilhelm Mathiessen + Else Flora Rischel - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: August 16, 1927Aldersro kirke, Kbh.
Divorce: May 14, 1932
-2 months
step-son
Hermod Ludvig Vilhelm Mathiessen + Maren Dagmar Cathrine Larsen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: December 26, 1919Brorsons kirke, Kbh.
Divorce: October 16, 1922
Hermod Ludvig Vilhelm Mathiessen + Elisabeth Kirstine Christensen - View this family
husband
husband’s wife
step-daughter
Edel Inge Mathiessen
step-son
Henning Kai Mathiessen
step-son
Peer Kristian Vilhelm Sørensen

Shared note
Elna Marie Jensen alias Elna Marie Poulsen f. Jensen og Elna Marie Mathiessen f. Jensen Født: 29-05-1908 i Køge Allégade 1, Køge Skt. Nikolaj sogn og døbt 19-07-1908 i Køge Skt. Nikolaj kirke. Datter af smedemester Niels Peter Jensen og hustru Anna Christine Marie Hansen, 24 år gl., Køge. Kilde: KB-opslag 205, nr. 32. Køge Skt. Nikolaj sogn. År 1903-1911. KB_1892_287_3_022_0218a-FK. Erhverv: Syerske Skilt ved bevilling af 19-06-1946 efter sit 2. ægteskab. Brudens 3. ægteskab: Gift 27-07-1946: Fraskilt Hermod Ludvig Vilhelm Mathiessen, f. 21-02-1896 i Helligkors sogn, Kbh., skomager, boende Enghavevej 18 B, Kbh. (skilt ved bevilling af 29-12-1945, hans 2. ægteskab), gifter sig borgerligt 27-07-1946 på Københavns Rådhus med Elna Marie Poulsen f. Jensen, f. 29-05-1908 i Køge, syerske, boende Enghavevej 18 B, Kbh. (skilt ved bevilling af 19-06-1946, hendes 2. ægteskab). Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1946, lb.nr. 3007. AO-opslag 9. Side 7. Aegteskab_00000_8003633561_8003633561_0009.