Correll_Dohlmann

Marie Jensdatter LarsenAge: 80 years18351915

Name
Marie Jensdatter Larsen
Birth March 6, 1835
Alias
Marie Frederiksen f. Larsen

Christening May 15, 1835 (Age 2 months)
MarriageHans FrederiksenView this family
October 4, 1861 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#1
Ane Dorthea Frederiksen
July 24, 1862 (Age 27 years)
Christening of a daughterAne Dorthea Frederiksen
September 28, 1862 (Age 27 years)
Marriage of a childHeinrich Otto JørgensenAne Dorthea FrederiksenView this family
July 9, 1885 (Age 50 years)
Death of a husbandHans Frederiksen
May 29, 1914 (Age 79 years)
Burial of a husbandHans Frederiksen
June 5, 1914 (Age 79 years)
Death April 23, 1915 (Age 80 years)
Burial April 29, 1915 (6 days after death)
Family with Hans Frederiksen - View this family
husband
herself
Marriage: October 4, 1861Kimmerslev kirke
10 months
daughter

Shared note
Marie Jensdatter Larsen Ved dåben indskrevet som Marie Jensdatter alias Marie Frederiksen f. Larsen Født: 06-03-1835 i Næsby sogn, Tybjerg herred og døbt 15-05-1835 i Næsby kirke, Tybjerg herred. Datter af husmand Jens Larsen og hustru Dorte Olsdater i Næsbye. Faddere: Gårdmand Hans Chr. Olsens kone Katrine, i Sandbye bar barnet. Vidner: Indsidder Niels Christensens hustru. Husmand Søren Sørensen, indsidder Niels Christensen og gårdmand Peder Christophersen, alle af Næsbye. Kilde: KB-opslag 88, nr. 1. Næsby sogn. Tybjerg h. Præstø a. H.M. År 1827-1855. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205058#205058,38906507 Gift 04-10-1861: Ungkarl Hans Frederiksen på 25 år, af Regnemark (f. 29-03-1836 i Slaglille sogn, søn af fruentimmer Ane Kirstine Madsdatter af Slaglille) gifter sig 04-10-1861 i Kimmerslev kirke med pige Marie Larsen på 26 år, af Regnemark (f. 06-03-1835 i Næsby sogn, datter af kalkb..... Jens Larsen af Regnemark. Forlovere: Kalkb. Jens Larsen samt Lars Jensen. Kilde: KB-opslag 72, nr. 3. Kimmerslev sogn, Ramsø herred. Roskilde amt. K.M. År 1835-1861. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152601#152601,25407946 Død 23-04-1915: Marie Frederiksen, enke, dør 23-04-1915 på Jernbanegade 5, Kbh., 80 år gl.og bliver begravet 29-04-1915 på Assistens kirkegård, Kbh. KB-opslag 123, nr. 26, side 131. Vor Frue sogn, Kbh. K.M. År 1915-1926 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=159002#159002,26728172 Se også: Løbenr. 712: Marie Frederiksen f. Larsen, f. 06-03-1835 i Næsby, dør 23-04-1915 på Jernbanegade 5, i Vor Frue sogn, Kbh. og bliver-begravet 29-04-1915 fra Vor Frue kirke og ført til Assistens kirkegård. Enke efter fhv. restauratør. Kilde: Lb-nr. 712, opslag 120. Begravelsesprotokoller 1915-1915 http://www.kbharkiv.dk/kildeviser/#!?collection=5&item=69944 Folketællinger og bosteder: FT-1880: København (Staden), Strandvejen, Strandvejen 1, 145 og 164, Lod B, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4948: Hans Frederiksen, 43, Gift, Husfader, Wærtshusholder, Slaglille, Sorø Amt >> Marie Frederiksen, født Larsen, 44, Gift, hans Kone [Hans Frederiksen], Næsby, Præstø Amt Anna Dorthea Frederiksen 17, Ugift, deres Datter [Hans Frederiksen og Marie Frederiksen], Reinemark, Borup Sogn, Kjøb.!! Sophi Elisabeth Frederiksen, 9, Ugift, deres Datter [Hans Frederiksen og Marie Frederiksen], Kjøbh. ] Marie Laurine Frederiksen, 4, Ugift, deres Datter [Hans Frederiksen og Marie Frederiksen, do [Kjøbh.] Anna Caroline Carlson, 24, Ugift, Tjenestepige, Sverrig FT-1885: kbhv, København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter, Lyngbyvei 2,matr.1425 Forhus Stuen, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3134: Hans Frederiksen, 48, Gift, Husfader, Værtshusholder, Slaglille, Sorø Amt >> Marie Frederiksen, 49, Gift, Husmoder, Næsby, Præstø Amt Anna Dorthea Frederiksen, 22, Ugift, Datter, Regnemark, Ringsted Amt Sophie Elisabet Frederiksen, 14, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Laurine Marie Frederiksen, 9, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1892 Hovedperson: Hans Frederiksen, f. 29-03-1836, Slaglille, død 29-05-1914 Stillinger: Værtshusholder >> Ægtefælle: Marie Frederiksen, f. 06-03-1835, Næsby Adresser: 01-05-1892: Lyngbyvej 2, stuen 01-05-1897: Kuhlausgade 34, 1. 01-11-1898: Kuhlausgade 36, 1. 01-11-1906: Aarhusgade 4, 3. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden) - færdigt. Filmrulle 0006. Registerblad 1611 (unikt id: 3321635) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=3321635&searchname=polit_adv Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 8-6-1914 >> Marie Frederiksen, 6-3-1835, Næsby - Stillinger: Enke Ægtefælle: Hans Frederiksen, død 29-3-1914 - Stillinger: Værtshusholder Adresser: 01-11-1906: Aarhusgade 4, 3. 01-05-1915: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 7 (Østerbro) - fejlrettes. Filmrulle 0009. Registerblad 29 (unikt id: 2177876) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2177876&searchname=polit_adv