Correll_Dohlmann

Elna Kristine Christensen1877

Name
Elna Kristine Christensen
Birth
Alias
Elna Christine Christensen

Hjemmedøbt May 22, 1877 (Age )
Christening July 8, 1877
Death of a maternal grandfatherHenrik Pedersen
April 4, 1878 (Age 8 months)
Birth of a sisterAne Cecilie Christensen
March 16, 1879 (Age 20 months)
Christening of a sisterAne Cecilie Christensen
May 4, 1879 (Age 21 months)
Birth of a brotherLars Henrik Christensen
June 23, 1881 (Age 3 years)
Birth of a sisterIngeborg Christensen
June 24, 1881 (Age 3 years)
Death of a sisterIngeborg Christensen
June 24, 1881 (Age 3 years)
Burial of a sisterIngeborg Christensen
June 30, 1881 (Age 3 years)
Death of a brotherLars Henrik Christensen
August 16, 1881 (Age 4 years)
Burial of a brotherLars Henrik Christensen
August 21, 1881 (Age 4 years)
Birth of a sisterIngeborg Laurine Christensen
August 24, 1882 (Age 5 years)
Christening of a sisterIngeborg Laurine Christensen
October 29, 1882 (Age 5 years)
Birth of a brotherLars Henrik Christensen
December 12, 1883 (Age 6 years)
Christening of a brotherLars Henrik Christensen
January 27, 1884 (Age 6 years)
Birth of a brotherJens Peder Christensen
December 20, 1884 (Age 7 years)
Christening of a brotherJens Peder Christensen
March 1, 1885 (Age 7 years)
Birth of a sisterRasmine Marie Christensen
August 17, 1887 (Age 10 years)
Christening of a sisterRasmine Marie Christensen
October 16, 1887 (Age 10 years)
Birth of a brotherRasmus Christensen
May 9, 1889 (Age 11 years)
Christening of a brotherRasmus Christensen
August 4, 1889 (Age 12 years)
Birth of a sisterMaren Elisabeth Christensen
March 19, 1891 (Age 13 years)
Christening of a sisterMaren Elisabeth Christensen
May 18, 1891 (Age 13 years)
Birth of a sisterKaren Olivia Hansine Christensen
September 27, 1893 (Age 16 years)
Christening of a sisterKaren Olivia Hansine Christensen
December 26, 1893 (Age 16 years)
Death of a fatherHans Peder Christensen
after 1916 (Age 38 years)

Death of a motherKaren Sophie Henriksen
after 1916 (Age 38 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 26, 1875Køng kirke, Hammer herred
5 months
elder sister
Pige Christensen
Birth: June 2, 1876 22 21Kostræde Banker, Køng sogn, Hammer Herred
Death: June 3, 1876Kostræde Banker, Køng sogn, Hammer Herred
13 months
herself
20 months
younger sister
Ane Cecilie Christensen
Birth: March 16, 1879 24 24Ledvogterhuset på Ring Hovmark, Hammer sogn og herred
Death:
2 years
younger brother
Lars Henrik Christensen
Birth: June 23, 1881 27 26Ledvogterhuset på Køng Hovmark, Hammer sogn og herred
Death: August 16, 1881Ledvogterhuset på Køng Hovmark, Hammer sogn og herred
younger sister
Ingeborg Christensen
Birth: June 24, 1881 27 26Ledvogterhuset på Køng Hovmark, Hammer sogn og herred
Death: June 24, 1881Ledvogterhuset på Køng Hovmark, Hammer sogn og herred
14 months
younger sister
16 months
younger brother
1 year
younger brother
3 years
younger sister
21 months
younger brother
22 months
younger sister
3 years
younger sister

Shared note
ID 8-11b: Elna Kristine Christensen alias Elna Christine Christensen Født: 22-05-1877 i Kostræde Banker, Køng sogn, Hammer herred og hjemmedøbt der 23-05-1877. Fremstillet 08-07-1877 i Køng kirke, Hammer herred. Datter af indsidder Hans Peder Christensen og (ID 8-11) hustru Karen Sofie Henriksen, 22 år, af Kostræde Banker. Faddere: Husmand Christen Pedersen. Husmand og gartner Ole Rasmussen af Kostræde Banker. Tjenestekarl Christen Christensen af Køng. Gudmor: Røgter Jørgen Pedersens hustru af Køng Banker. Kilde: KB-opslag 52, nr. 22. Køng sogn. Hammer h. Præstø a. År 1869-1877. KB_513_2_005_K03-01-A. Konfirmeret: Elna Christine Christensen af Kostræde bliver konfirmeret 05-04-1891 i Køng kirke, Hammer herred. Datter af husmand Hans Peder Christensen og hustru Karen Sophie Henriksen, af Kostræde. Kilde: KB-opslag 17, nr. 5. Køng sogn (ny). Hammer h. Præstø a. År 1891-1892. KB_M_513_3_009_007231827_00316 Folketællinger: FT-1880: Præstø, Hammer, Hammer, Ring By, et Huus, 271 F3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C8940: Hans Peder Kristensen, 25, Gift, Husfader, Indsider, Dagleier i Agerbruget, Kjøng Sogn, Præstø Amt ID 8-11: Maren Sophie Henriksen, 25, Gift, hans Hustru, Kjøng Sogn, Præstø Amt (alias Karen Sophie Henriksen) >> ID 8-11b: Elna Kristine Kristensen 2, Ugift, deres Barn, Kjøng Sogn, Præstø Amt (alias Elna Kristine Christensen) ID 8-11c: Ane Sicilie Kristensen, Under 1 Aar, Ugift, deres Barn, Hammer Sogn, Præstø Amt (alias Ane Cecilie Christensen) FT-1890: Præstø, Hammer, Køng, Kostræde Banker, Et Hus, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C4939: Hans Peter Christensen, 35, Gift, Husfader, Husmand, Kjøng Præstø Amt ID 8-11: Karen Sophie Henriksen, 35, Gift, Husmoder, Kjøng Præstø Amt >> ID 8-11b: Elna Kirstine Christensen, 12, Ugift, Barn, Kjøng Præstø Amt ID 8-11f: Ingeborg Larsine Christensen, 7, Ugift, Barn, Kjøng Præstø Amt (alias Ingeborg Laurine Christensen) ID 8-11g: Lars Henrik Christensen, 6, Ugift, Barn, Kjøng, Præstø Amt ID 8-11h: Jens Peder Christensen, 5, Ugift, Barn, Kjøng Præstø Amt ID 8-11i: Rasmine Marie Christensen, 2, Ugift, Barn, Kjøng Præstø Amt ID 8-11j: Rasmus Christensen, 9-5-1889, Ugift, Barn, Kjøng Præstø Amt