Correll_Dohlmann

Lars Henrik ChristensenAge: 54 days18811881

Name
Lars Henrik Christensen
Birth June 23, 1881 27 26
Alias
tvilling til Ingeborg Christensen

Birth of a sisterIngeborg Christensen
June 24, 1881 (Age 1 day)
Death of a sisterIngeborg Christensen
June 24, 1881 (Age 1 day)
Hjemmedøbt June 24, 1881 (Age 1 day)
Burial of a sisterIngeborg Christensen
June 30, 1881 (Age 7 days)
Death August 16, 1881 (Age 54 days)
Burial August 21, 1881 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 26, 1875Køng kirke, Hammer herred
5 months
elder sister
Pige Christensen
Birth: June 2, 1876 22 21Kostræde Banker, Køng sogn, Hammer Herred
Death: June 3, 1876Kostræde Banker, Køng sogn, Hammer Herred
13 months
elder sister
20 months
elder sister
Ane Cecilie Christensen
Birth: March 16, 1879 24 24Ledvogterhuset på Ring Hovmark, Hammer sogn og herred
Death:
2 years
himself
Lars Henrik Christensen
Birth: June 23, 1881 27 26Ledvogterhuset på Køng Hovmark, Hammer sogn og herred
Death: August 16, 1881Ledvogterhuset på Køng Hovmark, Hammer sogn og herred
twin sister
Ingeborg Christensen
Birth: June 24, 1881 27 26Ledvogterhuset på Køng Hovmark, Hammer sogn og herred
Death: June 24, 1881Ledvogterhuset på Køng Hovmark, Hammer sogn og herred
14 months
younger sister
16 months
younger brother
1 year
younger brother
3 years
younger sister
21 months
younger brother
22 months
younger sister
3 years
younger sister

Shared note
ID 8-11d: Lars Henrik Christensen - tvilling til Ingeborg Christensen Født: 23-06-1881 i Ledvogterhuset på Køng Hovmark, Hammer sogn og herred, Præstø amt og hjemmedøbt 24-06-1881 (uden navn) af faderen - søn af husmand Hans Peder Kristensen og (ID 8-11) hustru Karen Sofie Henriksen på 26¾ år, Ledvogterhuset på Køng Hovmark, Hammer sogn og herred. Barnet død 16-08-1881. Kilde: KB-opslag 47, nr. 10. Hammer sogn. Hammer herred, Præstø a. År 1863-1885. KB_510_2_003_K02-26-A. Død 16-08-1881: Lars Henrik Christensen dør 16-08-1881 i Ledvogterhuset på Køng Hovmark, Hammer sogn og herred, 9 uger gl., og bliver begravet 21-08-1881 fra Hammer kirke, Hammer herred. Husmand Hans Peder Christensens søn af ledvogterhuset på Køng Hovmark, Hammer sogn. Født 23-06-1881. Tvilling. Kilde: KB-opslag 257, nr. 6. Hammer sogn. Hammer herred. Præstø a. År 1863-1885. KB_510_2_003_K09-27-A