Correll_Dohlmann

Ingeborg Laurine Christensen1882

Name
Ingeborg Laurine Christensen
Birth August 24, 1882 28 28
Alias
Ingeborg Lavrine Christensen

Hjemmedøbt August 25, 1882 (Age 1 day)
Christening October 29, 1882 (Age 2 months)
Birth of a brotherLars Henrik Christensen
December 12, 1883 (Age 15 months)
Christening of a brotherLars Henrik Christensen
January 27, 1884 (Age 17 months)
Birth of a brotherJens Peder Christensen
December 20, 1884 (Age 2 years)
Christening of a brotherJens Peder Christensen
March 1, 1885 (Age 2 years)
Birth of a sisterRasmine Marie Christensen
August 17, 1887 (Age 4 years)
Christening of a sisterRasmine Marie Christensen
October 16, 1887 (Age 5 years)
Birth of a brotherRasmus Christensen
May 9, 1889 (Age 6 years)
Christening of a brotherRasmus Christensen
August 4, 1889 (Age 6 years)
Birth of a sisterMaren Elisabeth Christensen
March 19, 1891 (Age 8 years)
Christening of a sisterMaren Elisabeth Christensen
May 18, 1891 (Age 8 years)
Birth of a sisterKaren Olivia Hansine Christensen
September 27, 1893 (Age 11 years)
Christening of a sisterKaren Olivia Hansine Christensen
December 26, 1893 (Age 11 years)
Death of a fatherHans Peder Christensen
after 1916 (Age 33 years)

Death of a motherKaren Sophie Henriksen
after 1916 (Age 33 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 26, 1875Køng kirke, Hammer herred
5 months
elder sister
Pige Christensen
Birth: June 2, 1876 22 21Kostræde Banker, Køng sogn, Hammer Herred
Death: June 3, 1876Kostræde Banker, Køng sogn, Hammer Herred
13 months
elder sister
20 months
elder sister
Ane Cecilie Christensen
Birth: March 16, 1879 24 24Ledvogterhuset på Ring Hovmark, Hammer sogn og herred
Death:
2 years
elder brother
Lars Henrik Christensen
Birth: June 23, 1881 27 26Ledvogterhuset på Køng Hovmark, Hammer sogn og herred
Death: August 16, 1881Ledvogterhuset på Køng Hovmark, Hammer sogn og herred
elder sister
Ingeborg Christensen
Birth: June 24, 1881 27 26Ledvogterhuset på Køng Hovmark, Hammer sogn og herred
Death: June 24, 1881Ledvogterhuset på Køng Hovmark, Hammer sogn og herred
14 months
herself
16 months
younger brother
1 year
younger brother
3 years
younger sister
21 months
younger brother
22 months
younger sister
3 years
younger sister

Shared note
ID 8-11f: Ingeborg Laurine Christensen alias Ingeborg Lavrine Christensen Født: 24-08-1882 i Kostræde Banker, Køng sogn, Hammer herred og hjemmedøbt der 25-08-1882. Fremstillet 29-10-1882 i Køng kirke, Hammer herred. Datter af husmand Hans Peder Christensen og (ID 8-11) hustru Karen Sofie Henriksen, 28 år, af Kostræde Banker. Faddere: Husmand Christen Pedersen af Kostræde Banker. Tjenestekarl Christen Christensen af Lundby. Husmand Jørgen Jørgensen af Svinø. Gudmor Husmand Jørgen Jørgensens hustru af Svinø. Kilde: KB-opslag 59, nr. 20. Køng sogn. Hammer h. Præstø a. År 1878-1890. KB_513_2_006_K03-05-A. Konfirmeret: Ingeborg Laurine Christensen af Ring Firgårde, Hammer sogn og herred, bliver konfirmeret 04-10-1896 i Hammer kirke, Hammer herred. Datter af husmand Hans Peter Christensen og hustru Karen Sophie Henriksen af Kostræde Banker. Tjenende gårdejer Hans L. Larsen af Ring Firgårde. Kilde: KB-opslag 166, nr. 6. Hammer sogn og herred. Præstø amt. År 1892-1909. KB_1892_510_3_007_0236a-CP. Folketælling: FT-1890: Præstø, Hammer, Køng, Kostræde Banker, Et Hus, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C4939: Hans Peter Christensen, 35, Gift, Husfader, Husmand, Kjøng Præstø Amt ID 8-11: Karen Sophie Henriksen, 35, Gift, Husmoder, Kjøng Præstø Amt ID 8-11b: Elna Kirstine Christensen, 12, Ugift, Barn, Kjøng Præstø Amt >> ID 8-11f: Ingeborg Larsine Christensen, 7, Ugift, Barn, Kjøng Præstø Amt (alias Ingeborg Laurine Christensen) ID 8-11g: Lars Henrik Christensen, 6, Ugift, Barn, Kjøng, Præstø Amt ID 8-11h: Jens Peder Christensen, 5, Ugift, Barn, Kjøng Præstø Amt ID 8-11i: Rasmine Marie Christensen, 2, Ugift, Barn, Kjøng Præstø Amt ID 8-11j: Rasmus Christensen, 9-5-1889, Ugift, Barn, Kjøng Præstø Amt