Correll_Dohlmann

Carl Christian Pedersen1852

Name
Carl Christian Pedersen
Birth October 3, 1852
Alias
Carl Christian Petersen og Christian Petersen

Christening November 24, 1852 (Age 52 days)
MarriageBodil NielsenView this family
September 30, 1878 (Age 25 years)
Birth of a daughter
#1
Christine Petrine Elisabeth Pedersen
March 21, 1879 (Age 26 years)
Occupation
Sognefoged. Gårdejer i Køng, Hammer herred

Christening of a daughterChristine Petrine Elisabeth Pedersen
May 23, 1879 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#2
Anna Dorthea Pedersen
November 19, 1880 (Age 28 years)
Christening of a daughterAnna Dorthea Pedersen
December 31, 1880 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#3
Laura Marie Pedersen
October 23, 1885 (Age 33 years)
Christening of a daughterLaura Marie Pedersen
December 6, 1885 (Age 33 years)
Death

Shared note
Carl Christian Pedersen alias Carl Christian Petersen og Christian Petersen Født: 03-10-1852 i Køng sogn, Hammer herred og døbt 24-11-1852 i Køng kirke, Hammer herred - søn af gårdmand Peder Pedersen og hustru Petrine Elisabeth Pedersen i Køng. Kilde: KB-opslag 31, nr. 259. Køng sogn. Hammer h. Præstø a. År 1841-1857. KB_513_2_003_K02-09-A. Erhverv: Sognefoged. Gårdejer i Køng, Hammer herred Gift 30-09-1878: Ungkarl Carl Christian Pedersen af Køng (f. 03-10-1852 i Køng (sogn, Hammer herred), vacc. af Strøm, gifter sig 30-09-1878 i Køng kirke, Hammer herred med pigen Bodil Nielsen af Svinø, f. 23-05-1859 på Svinø, vacc. 06-07-1859 af Strøm. Forlovere: Gårdejer Peder Pedersen af Køng og gårdejer Niels Hemmingsen af Svinø. Kilde: KB-opslag 97, nr. 8. Køng sogn (ny). Hammer h. Præstø a. År 1873-1880. KB_M_513_3_007_007231827_00098. Folketællinger: FT-1860: Præstø, Hammer, Køng, Køng Skoledistrikt, Køng By, En Gaard, 38, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5890: Peder Pedersen. Senior, 38, Gift, Husfader. Gaardmand, Køng Sogn, Præstø Amt Petrine Elisabeth Pedersen, 29, Gift, Hans Kone, Køng Sogn, Præstø Amt Christen Pedersen, 14, Ugift, Deres Barn, Køng Sogn, Præstø Amt Gjertrud Pedersen, 11, Ugift, Deres Barn, Køng Sogn, Præstø Amt >> Carl Christian Pedersen, 8, Ugift, Deres Barn, Køng Sogn, Præstø Amt Ellen Marie Hansen, 22, Ugift, Tjenestepige, Køng Sogn, Præstø Amt Johanne Jørgensen, 16, Ugift, Tjenestepige, Udby Sogn, Præstø Amt Peder Hansen, 26, Ugift, Tjenestekarl, Lundby Sogn, Præstø Amt Christen Nielsen, 18, Ugift, Tjenestekarl, Køng Sogn, Præstø Amt FT-1880: Vængesbjerggård, Køng by, Køng sogn, Hammer herred, Præstø amt: (7 personer) Carl Christian Petersen, 27 år, f. i Køng sogn, gift, husfar, gårdejer ID 17-3a1: Bodil Petersen, 20 år, f. i Køng sogn, gift, husmor, hans hustru ID 17-3a1a: Christine Petrine Elisabeth Petersen, under 1 år, f. i Køng sogn, deres datter samt 4 , tjenestefolk Kilde: FT-opslag 55. FT1880_10097_01411 FT-1890: Vængesbjerggård, Køng by, Køng sogn, Hammer herred, Præstø amt: >> Carl Christian Petersen, 37 år, f. i Køng, gift, husfar, gårdejer ID 17-3a1: Bodil Petersen, 30 år, f. i Køng, gift, husmor ID 17-3a1a: Christine Petrine Elisabeth Petersen, 10 år, født i Køng, ugift, barn ID 17-3a1b: Anna Dorthea Petersen, 8 år, født i Køng, ugift, barn ID 17-3a1c: Laura Marie Petersen, 4 år, født i Køng, ugift, barn Dorthea Petersen, 58 år, født i Køng, enke, svigermor (gårdejerens) Hans Hansen. 30 år, ugift, tjenestekarl ved landvæsenet, tjenestefolk Peter Hansen, 15 år, ugift, dreng ved landvæsenet, tjenestefolk Birthe Stine Andersen, 22 år, ugift, pige ved landvæsenet, tjenestefolk Johanne Nielsen, 32 år, ugift, pige ved landvæsenet, tjenestefolk Kilde: FT-opslag 40. FT1890_01036_00045 FT-1901: Aldershvile, Køng by, matr. 26, Hammer herred, Præstø amt. Husliste 28. Ejer: Carl Christian Petersen: >> Carl Christian Petersen, f. i 1852 i Køng, gift, husfar, sognefoged, partikulier ID 17-3a1: Bodil Petersen, f. i 1859 i Køng, gift, husmor ID 17-3a1a: Christine Petrine Elisabeth Petersen, f. i 1879 i Køng, ugift, barn ID 17-3a1b: Anna Dorthea Petersen, f. i 1881 i Køng, ugift, barn ID 17-3a1c: Laura Marie Petersen, f. 1886 i Køng, ugift, barn Dorthea Petersen, f. 1831 i Køng, enke, svigermor, partikulier samt 1 tjenestekarl Kilde: FT-opslag 746-747. FT1901_0397_00187. FT-1906: Aldershvile, Køng by, matr. 26, Hammer herred, Præstø amt. Ejer: Carl Christian Petersen: >> Carl Christian Petersen, f. 03-10-1852 i Køng, gift, husfar, sognefoged, gårdejer ID 17-3a1: Bodil Petersen, f. 23-05-1859 i Køng, gift, husmor ID 17-3a1b: Anna Dorthea Petersen, f. 19-11-1880 i Køng, ugift, barn Dorthea Hemmingsen, f. 02-02-1831 i Køng, enke, (svigermor), aftægt samt 2 tjenestekarle Kilde: FT-opslag 47. FT1906_0156_01889 FT-1911: Aldershvile, Køng by, matr. 26, Hammer herred, Præstø amt. Ejer: Carl Christian Petersen: >> Carl Christian Petersen, f. 03-10-1852 i Køng, gift, husfar, landbruger ID 17-3a1: Bodil Petersen, f. 23-05-1859 i Køng, gift, husmor ID 17-3a1c: Laura Marie Petersen, f. 1886 i Køng, ugift, barn Dorthea Pedersen, f. 02-02-1831 i Køng, enke, (svigermor), slægtning Kilde: FT-opslag 41. FT1911_0213_00990 FT-1916: Køng by, matr. 26a, Hammer herred, Præstø amt: >> Christian Petersen, f. 03-10-1852 i Køng, gift, husfar, landbruger ID 17-3a1: Bodil Petersen, f. 23-05-1859 i Køng, gift, husmor Dorthea Petersen, f. 02-02-1831 i Køng, enke, (svigermor), slægtning samt 1 tjenestepige Kilde: FT-opslag 25. FT1916_00157_01566