Correll_Dohlmann

Hans Nielsen KragAge: 79 years17631843

Name
Hans Nielsen Krag
Birth about August 1763 38 38
Alias
Hans Nielsen og Hans Nielsen Kragh

Birth of a brotherJørgen Nielsen Krag
about 1768 (Age 4 years)
Birth of a brotherLars Nielsen Krag
about 1773 (Age 9 years)
Death of a fatherNiels Krag
before July 1, 1787 (Age 23 years)

Death of a motherBodil Pedersdatter
after 1801 (Age 37 years)

Death of a brotherLars Nielsen Krag
January 13, 1835 (Age 71 years)

Death July 22, 1843 (Age 79 years)
Burial July 28, 1843 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1759
10 years
younger brother
-8 years
elder brother
4 years
himself
Hans Nielsen Krag
Birth: about August 1763 38 38Svinø by, Køng sogn
Death: July 22, 1843Svinø by, Køng sogn
10 years
younger brother

Shared note
ID 34-2: Hans Nielsen Krag alias Hans Nielsen og Hans Nielsen Kragh Født: ca. aug. 1763 i Svinø by, Køng sogn - søn af (ID 68) Niels Krag (??) og (ID 69) hustru Bodil Pedersdatter. Kilde: FT-1834 Død 22-07-1843: Hans Nielsen Kragh, aftægtsmand på Svinø, dør 22-07-1843 i Svinø by, Køng sogn, 79 år gl., og bliver begravet 28-07-1843 fra Køng kirke, Hammer herred. Kilde: KB-opslag 391, nr. 30. Køng sogn (ny). Hammer h. Præstø a. År 1841-1857. KB_M_513_3_004_007211650_00393. Folketællinger: FT-1834: Præstø, Hammer, Køng, Sviinø By, en Gaard, 11, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C5331: Mads Madsen Krag, 38, Gift, Gaardmand Karen Hansdatter, 25, Gift, hans Kone Sidsle Madsdatter, 5, Ugift, deres Børn Maren Madsdatter, 1, Ugift, deres Børn ID 34-2: Hans Nielsen Krag, 70, Enkemand, Huusfaders Fader der af ham forsørges Andreas Andersen, 18, Ugift, Tjenestefolk Karen Andreasdatter 27, Ugift, Tjenestefolk Johanne Pedersdatter15, Ugift, Tjenestefolk FT-1840: Præstø, Hammer, Køng, Sviinøe By, en Gaard, 113, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C5865: Mikkel Frandsen, 30, Gift, Gaardmand Maria Frederikke Vase, 27, Gift, hans Kone Sidsel Madsen, 11, Ugift, deres Børn Ellen Maria Madsen, 4, Ugift, deres Børn ID 34-2: Hans Nielsen Krag, 76, Ugift, Aftægtsmand Rasmus Rasmussen, 30, Ugift, Tjenestefolk Lars Mortensen, 19, Ugift, Tjenestefolk Karen Nielsen, 23, Ugift, Tjenestefolk