Correll_Dohlmann

Bodil HansdatterAge: 43 years17981841

Name
Bodil Hansdatter
Birth about 1798

Alias
Bodil Hansen

MarriageJens Nielsen KragView this family
November 9, 1821 (Age 23 years)
Birth of a son
#1
Hans Jensen
May 4, 1824 (Age 26 years)
Christening of a sonHans Jensen
June 13, 1824 (Age 26 years)
Birth of a son
#2
Lars Jensen
March 16, 1826 (Age 28 years)
Christening of a sonLars Jensen
April 30, 1826 (Age 28 years)
Birth of a son
#3
Rasmus Jensen
August 12, 1834 (Age 36 years)
Christening of a sonRasmus Jensen
September 28, 1834 (Age 36 years)
Death of a sonLars Jensen
August 29, 1839 (Age 41 years)
Burial of a sonLars Jensen
September 3, 1839 (Age 41 years)
Death of a sonHans Jensen
after 1840 (Age 42 years)

Death April 14, 1841 (Age 43 years)
Burial April 22, 1841 (8 days after death)
Family with Jens Nielsen Krag - View this family
husband
herself
Marriage: November 9, 1821Køng kirke, Hammer herred
3 years
son
22 months
son
Lars Jensen
Birth: March 16, 1826 66 28Svinø by, Køng sogn
Death: August 29, 1839Svinø by, Køng sogn
8 years
son
Rasmus Jensen
Birth: August 12, 1834 74 36Svinø by, Køng sogn
Death: August 27, 1898Rettestrup, Vejlø sogn
Jens Nielsen Krag + Magrethe Pedersdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: about 1797
2 years
step-son
3 years
step-son
Jens Nielsen Krag + Maren Olsdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: about 1811
16 months
step-daughter
4 years
step-son

Shared note
Bodil Hansdatter alias Bodil Hansen Født: ca. 1798 Gift 09-11-1821: Jens Nielsen Krag, 61 år, enkemand, gårdfæster, gifter sig 09-11-1821 i Køng kirke, Hammer herred med Bodil Hansdatter, 23 år, gårdfæster Svend Hansens steddatter på Svinø. Forlovere: Peder Sørensen, gårdmand i Køng, og Svend Hansen, gårdfæster på Svinø. Kilde: KB-opslag 315, nr. 100. Køng sogn (ny). Hammer h. Præstø a. År 1813-1833. KB_M_513_3_001_007211648_00317 Død 14-04-1841: Bodil Hansdatter af Svinø dør 14-04-1841 i Svinø by, Køng sogn, 43 år gl., og bliver begravet 22-04-1841 fra Køng kirke, Hammer herred. Gårdfæster Jens Nielsen Krags hustru på Svinø. Kilde: KB-opslag 410, nr. 4. Køng sogn (ny). Hammer h. Præstø a. År 1841-1857. KB_M_513_3_004_007211650_00412.