Correll_Dohlmann

Marie AndersdatterAge: 83 years18001883

Name
Marie Andersdatter
Birth about 1800
Alias
Marie Andersen

MarriageOle JacobsenView this family
December 9, 1827 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#1
Ane Marie Olsen
September 9, 1828 (Age 28 years)
Christening of a daughterAne Marie Olsen
October 26, 1828 (Age 28 years)
Marriage of a childFrederik Ferdinand KorellAne Marie OlsenView this family
December 16, 1853 (Age 53 years)
Death of a husbandOle Jacobsen
May 5, 1864 (Age 64 years)
Death December 9, 1883 (Age 83 years)
Burial December 16, 1883 (7 days after death)
Family with Ole Jacobsen - View this family
husband
herself
Marriage: December 9, 1827Gentofte kirke
9 months
daughter

Shared note
Marie Andersdatter alias Marie Andersen Født: ca. 1800 i Ballerup, Smørum herred - kan være datter af husmand Anders Nielsen og Karen Alvigsdatter i Ballerup by, Ballerup sogn Kilde: Hendes vielse og FT-1801. Gift 09-12-1827: Ungkarl Ole Jacobsen, skrædder i Buddinge, 31 år gl., gifter sig 09-12-1827 i Gentofte kirke med pigen Marie Andersdatter, f. i Ballerup, tjenende i Vangede, 27 år gl. Forlovere: Peter Christensen, gårdmand i Buddinge og Henrich Henrichsen, husmand i Vangede. Kilde: KB-opslag 255, nr. 33. Gentofte sogn (ny). Sokkelund h. År 1827-1838. KB_M_131_3_003_007210301_00257. Død 09-12-1883: Marie Andersen, skrædder O. Jacobsens enke af København, dør 09-12-1883 i København, 83 år gl., og bliver begravet 16-12-1883 fra Gladsaxe kirke. Kilde: KB-opslag 284, side 312. Gladsaxe sogn (ny). Sokkelund h. År 1870-1891. KB_M_148_3_011_007231679_00372. Folketælling: FT-1801: København, Smørum, Ballerup, Ballerup, 73, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B2451: Anders Nielsen, 30, Gift, mand, jordløs husmand, går i dagleje Karen Alvigsdatter, 27, Gift, hans kone [Anders Nielsen] Inger Andersdatter, 4, Ugift, deres barn [Anders Nielsen/Karen Alvigsdatter] >> Marie Andersdatter, 1, deres barn [Anders Nielsen/Karen Alvigsdatter]