Correll_Dohlmann

Anders Jeppesen1763

Name
Anders Jeppesen
Birth about September 14, 1763 35 32
Alias
Anders Jepsen

Christening October 23, 1763 (Age 39 days)
MarriageBirthe Marie AndersdatterView this family
about 1792 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#1
Ane Marie Andersdatter
about August 1797 (Age 33 years)
Death of a fatherJeppe Hansen
before 1801 (Age 37 years)
Death of a motherJudithe Jensdatter
May 25, 1807 (Age 43 years)
Marriage of a childPeder OlsenAne Marie AndersdatterView this family
June 5, 1818 (Age 54 years)
Death of a daughterAne Marie Andersdatter
August 28, 1852 (Age 88 years)
Burial of a daughterAne Marie Andersdatter
September 2, 1852 (Age 88 years)
Occupation
Bonde og gårdbeboer i Hegnede by, Borup sogn

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1760
4 years
himself
Family with Birthe Marie Andersdatter - View this family
himself
wife
Marriage: about 1792Borup kirke, Ramsø herred
6 years
daughter

Shared note
Anders Jeppesen alias Anders Jepsen Født: ca. 14-09-1763 i Hegnede by, Borup sogn døbt Dom. 21. p. Trinit. (= 23-10-1763 i Borup kirke, Ramsø herred) - søn af Jeppe Hansen, f. ca. 1727, og hustru Judithe Jensdatter, f. ca. 1722: "Jeppe Hansen, gårdmand i Hegnede by, en søn Anders til dåben" i Borup kirke, Ramsø herred, Roskilde amt. Kilde: KB-opslag 96, side 86. Borup sogn. Ramsø herred, Roskilde amt. E.M. År https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148498#148498,24541514 Erhverv: Bonde og gårdbeboer i Hegnede by, Borup sogn Gift ca. 1792: Anders Jeppesen gifter sig ca. 1792 i Borup kirke, Ramsø herred med Birthe Marie Andersdatter. Folketællinger: FT-1787: Roskilde, Ramsø, Borup, Heinede Bye, 6. Fam, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C4423: Jeppe Hansen, 60, Gift, Hosbonde, Gaardmand og Fæstebonde Juditha Ibs Dtr, 58, Gift, Madmoder, - >> Anders Jeppesen 24, Ugift, Deres Børn, Avlingskarl Nils Jeppesen, 18, Ugift, Deres Børn, Avlingsdreng Kirsten Jeppesen 26, Ugift, Deres Børn, Tienestepige Ane Jeppes Dtr, 14, Ugift, Deres Børn, - FT-1801: Roskilde, Ramsø, Borup, Hegned Bye, Gaard, 4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B8764: >> Anders Jepsen, 38, Gift, Huusbond, Bonde og Gaardbeboer Birthe Marie Andersdatter, 34, Gift, Hans Kone Jeppe Andersen, 7, Ugift, Deres Børn Jørgen Andersen, 6, Ugift, Deres Børn Ane Marie Andersdatter, 4, Ugift, Deres Børn Margrethe Andersdatter, 2, Ugift, Deres Børn Christen Olsen, 24, Ugift, Tjeneste Folk, Soldat Dorthe Hansdatter, 19, Ugift, Tjeneste Folk Karen Christiansdatter, 15, Ugift, Tjeneste Folk Hans Hansen, 13, Ugift, Tjeneste Folk Judithe Jeppes, 78, Enke, Huusbondens Moder (alias Judithe Jensdatter - hun er Jeppe Hansens enke - altså Jeppes enke) Anders Jeppesen er: (1) Nikolaj og Mattias' ane nr. 390 og nr. 414 - 5 x tipoldefar (1) Mettes ane nr. 134 og nr. 158 - 4 x tipoldefar (1) Pouls ane nr. 70 og nr. 94 - 3 x tipoldefar via datteren Ane Marie Andersdatter, der er Pouls ane nr. 47. Ane Marie Andersdatter's døtre er: Kirsten Pedersdatter - er Pouls ane nr. 17 og Ane Pedersdatter - er Pouls ane nr. 23