Correll_Dohlmann

Alfred Johannes DømlerAge: 62 years18611923

Name
Alfred Johannes Dømler
Birth February 2, 1861
Alias
Johannes Alfred Dømler

MarriageEmma Ida Luise SeitzbergView this family

Occupation
Stabssergent

Death July 28, 1923 (Age 62 years)
Burial August 2, 1923 (5 days after death)
Family with Emma Ida Luise Seitzberg - View this family
himself
wife
Marriage:

Shared note
Alfred Johannes Dømler alias Johannes Alfred Dømler Født: 02-02-1861 i København Erhverv: Sergent i 21. bataljon på Citadellet Frederikshavn. Siden stabssergent Gift: Alfred Johannes Dømler, sergent i 21. bataljon, gifter sig med Emma Ida Louise Seitzberg. Død 28-07-1923: Alfred Johannes Dømler, pens. stabssergent, dør 28-07-1923 i Garnisons Sygehus, Kbh., 62 år gl., og bliver begravet 02-08-1923 fra Citadel-Kastelskirken på Garnisons kirkegård, Kbh. Adresse ved død: Gernersgade 45, 1. Kilde: KB-opslag 35, nr. 11. Citadel-Kastels sogn. Sokkelund herred. År 1918-1935. KB1892_015_3_024_0032a-DM Folketællinger og bosteder: FT-1880: København (Staden), Kultorvet, Kultorvet, Bagbygning, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, c1489: Waldemar Albech, 34, Ugift, Bagermester, Kjøbenhavn Carl Robert Møller, 19, Ugift, Exam pharm., Lille Sand >> Johannes Alfred Domler, 19, Ugift, Bagersvend, Kjøbenhavn FT-1885: København (Staden), Citadellet Frederikshavn, Nordre Magasinbygning, 2. Etage, 4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C8845: Jens Rudolph Valdemar Høierup, 54, Gift, Husfader, Bagersassistent, Kjøbenhavn Emma Gerhardine Høierup f. Olsen, 38, Gift, Husmoder, Kjøbenhavn Emma Dagmar Høierup, 17, Ugift, Barn, Kjøbenhavn >> Johannes Alfred Dømler, 23, Ugift, Sergent i 21. Battalion, Kjøbenhavn August Christian Peter Vogel, 24, Ugift, Sergent i 21. Battalion, Kjøbenhavn Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1892 >> Hovedperson: Johannes Alfred Dømler, f. 02-02-1861 i København; død 28-07-1923 Stillinger: Stabssergent Ægtefælle: Emma Ida Louise Dømler (født Seitzberg), f. 03-07-1862 i København Adresser: 01-05-1892: Rigensgade 3 , 1. 01-05-1911: Fra Kastellet til Gernersgade 45, 1. 01-05-1923: Gernersgade 45, 1. Kilde: .politietsregisterblade.dk - Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden). Filmrulle 0004. Registerblad 1077 (unikt id: 3317957)