Correll_Dohlmann

Søren JensenAge: 80 years17361817

Name
Søren Jensen
Birth about July 1736

Alias
Søren Hinnedrup

EngagementAne JensdatterView this family
February 12, 1775 (Age 38 years)

MarriageAne JensdatterView this family
October 13, 1775 (Age 39 years)
Occupation
Husmand

Christening of a daughterKaren Sørensdatter
February 2, 1776 (Age 39 years)
Birth of a daughter
#1
Karen Sørensdatter
about February 1777 (Age 40 years)
Marriage of a childRasmus AndersenKaren SørensdatterView this family
October 2, 1807 (Age 71 years)
Death June 9, 1817 (Age 80 years)
Burial June 12, 1817 (3 days after death)
Family with Ane Jensdatter - View this family
himself
wife
Marriage: October 13, 1775Kolt kirke, Ning herred
4 months
daughter

Shared note
Søren Jensen alias Søren Hinnedrup Født: ca. juli 1736 Erhverv: Daglejer. Siden husmand med jord i Testrup by, Mårslet sogn Trolovet 12. feb. 1775 (Septuagesima): Søren Jensen af Kolt med enken Anne Jensdatter af Edslev. Forlovere: Jens Smed af Edslev og Laurids Øvlisen af Kolt. Kilde: KB-opslag 30, højre side, midterste kolonne, nederst. Kolt sogn. E.M. År 1764-1813. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?epid=17124616#165763,27847933 Gift 13-10-1775: Fredag den 13. okt. 1775 blev Søren Jensen af Kolt copuleret med enken Ane Jensdatter af Edslev i Kolt kirke. Kilde: KB-opslag 32, højre side, midterste kolonne, nederst. Kolt sogn. E.M. År 1764-1813. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?epid=17124616#165763,27847935 Død 09-06-1817: Husmand Søren Jensen i Testrup dør 09-06-1817 i Testrup, Mårslet sogn, 80 år gl., og bliver begravet 12-06-1817 på Mårslet kirkegård. Kilde: KB-opslag 194, nr. 7. Mårslet sogn. Ning h. Århus a. K.M. År 1814-1834. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=166786#166786,28006431 Folketællinger: I originalen FT-1787 står ud for Søren Jensen, Enkemand 1. gang (men hustruen Anne Jensdatter er ikke død). Kilde: FT-opslag 8. Rentekammeret, Folketælling 1787, Landdistgriker, Århus Ning Mårslet. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=885#885,56696 FT-1787: Aarhus, Ning, Maarslet, Testrup, , 65, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, A7636: >> Søren Jensen, 48, enke, Husbonde, Husmand, Gaar i Dagleie Michel Sørensen, 6, -, Barn (født i 1781 i Ravnholt, Tiset sogn og døbt 8.s. efter Trinit. Søn af hyrden Søren Jensen af Ravnholt - KB-opslag 81, E.M. Tiset sogn. År 1740-1806. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17127124#170495,28627282) Jens Sørensen, 3, -, Barn (født i 1784 i Langballe, Mårslet sogn og døbt 28. nov. 1784 = 1. søndag i Advent i Mårslet kirke. Søn af hyrden Søren Hinnedrup. KB-opslag 81, E.M. Mårslet sogn. År 1738-1813. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?epid=17125248#166785,28006139) Karen Sørensdatter, 11, -, Barn (født i Edslev, Kolt sogn) FT-1801: Aarhus, Ning, Maarslet, Thestrup Bye, , 10, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B3427: >> Søren Jensen, 64, Gift, Mand, Huusmand med Jord (i sit 1. ægteskab) Ane Jensdatter, 62, Gift, Hans Kone (i sit 2. ægteskab) Karen Sørensdatter, 24, Ugift, Deres Datter (født i Edslev, Kolt sogn) Kilde: Rentekammeret Danske Afdeling, Dansk-Norsk Tabelkontor - FT-1801, Landdistrikter, Århus Ning Mårslet, opslag 11, side 134. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=26505#26505,2903604 Søren Jensen er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 422 - 5 x tipoldefar (1) Mettes ane 166 - 4 x tipoldefar (1) Pouls ane 102 - 3 x tipoldefar